Türkiye ile Arnavutluk arasında anlaşma

Türkiye ile Arnavutluk arasında anlaşma
İki ülke, tarihi Gjirokastra kentinin restorasyonuna yönelik işbirliği yapacak

ANKARA (AA) - Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile Arnavutluk Kültür Bakanlığı arasında Arnavutluk'un Gjirokastra kentinin tarihi ve kültürel yapılarının korunması ve restorasyonu kapsamında karşılıklı işbirliği için prensip anlaşması imzalandı.

TİKA'dan yapılan yazılı açıklamada, Arnavutluk ve Türkiye başbakanlarının 2013 yılı ekim ayında Kosova’nın başkenti Priştine’de yaptıkları görüşmelerde, iki hükümet arasında, eğitim, bilim, güzel sanatlar, gençlik ve spor gibi alanlarda başarılı işbirliğinin devamı hususunda mutabakata varıldığı hatırlatıldı. Açıklamada,  bu doğrultuda sürdürülen temasların neticesinde, TİKA ve Arnavutluk Kültür Bakanlığı arasındaki işbirliği prensip anlaşmasının düzenlenen törenle yetkililer tarafından imzalandığı belirtildi.

Açıklamaya göre, törene Türkiye'nin Tiran Büyükelçisi Hidayet Bayraktar, Arnavutluk Kültür Bakanı Mirela Kumbaro, TİKA Tiran Koordinatörü Birol Çetin, TİKA Tiran Koordinatör Yardımcısı Necati Çayırlı, Arnavutluk Kültür Bakanlığı Genel Sekreteri Elira Kokona ve diğer yetkililer katıldı.

Arnavutluk Kültür Bakanı Kumbaro, törende yaptığı konuşmada, iki ülke başbakanlarının görüşmesinin bir devamı olarak imzalanan işbirliği anlaşmasının önemine değindi ve bugüne kadar Arnavutluk’a verdiği desteklerden dolayı TİKA’ya teşekkürlerini iletti.

Türkiye Tiran Büyükelçisi Bayraktar da bu protokolün sadece Arnavutluk için değil, Türkiye için de büyük önem taşıdığını belirtti. Bayraktar, protokolün kültürel yapıların büyük bir titizlikle muhafaza edilebileceğinin göstergesi olduğuna dikkati çekti.

TİKA Tiran Koordinatörü Çetin ise bu anlaşmanın bir sonraki adımının tüm şehrin üç boyutlu rölöve çalışmasının yapılması ve restorasyon projelerinin hazırlanması olacağını söyledi. Gjirokastra’nın tarihi merkezinde bulunan eserlerle ilgili gerekli müdahalelerin de belirleneceğini belirten Çetin, “Kurulan ekibin sunacağı teknik raporlar doğrultusunda önceliklere göre çalışmalara başlanacaktır” diye konuştu.

Kültür Bakanlığı'nda Genel Sekreter Kokona ve TİKA Tiran Koordinatörü Çetin tarafından imzalanan anlaşma kapsamında, UNESCO’nun önerileri dikkate alınmak suretiyle, Gjirokastra şehrindeki tarihi yapıların restorasyonu ve gerekli fizibilite çalışmaları hayata geçirilecek. Böylelikle, gerek kentin tarihi dokusunun korunması, gerekse kültür turizminin canlandırılmasına katkı sağlanacak.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com