Türkiye ile Belçika arasında “Kenan Işık” krizi

Türkiye ile Belçika arasında “Kenan Işık” krizi
AB Bakanı Egemen Bağış, Belçika polisinin ülkeye girişinde Kenan Işık'ı sorgulamasını "hadsizlik" olarak niteledi, Dışişleri Bakanlığı devreye girerek Belçika'dan izahat istedi.

Egemen Bağış, yaptığı açıklamada, "konunun yakından takip edildiğini", Türkiye'nin Brüksel Büyükelçisi Hakan Olcay'ın da gerekli takibi yaptığını söyledi.
 
Bağış, Kenan Işık'ın gözaltına alınmadığını, ancak 20 dakika bekletildiğini belirterek, "ülkemizin degerli sanatçılarından biri olması bir kenara, bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak da Belçika makamlarının Sayın Kenan Işık’a yaptığı muamele hadsizliktir, saygısızlıktır. Ülkemizin hiçbir vatandaşına böyle bir muamele reva görülemez" dedi.
 
 "KENAN IŞIK'IN DURUŞUNU SAHİPLENİYORUM..."
 
Bakan Bağış, Kenan Işık'ın Belçika polisine sorgulama sırasında gösterdiği tavrı da "sahiplendiğini" belirterek, şöyle konuştu,
 
"Kenan Bey'in gösterdiği duruşu da sahipleniyorum.Orada bu hadsizliğe karşı gösterdiği tavrı sonuna kadar destekliyorum.Kendisi tamamen insani bir refleksle orada sorulan sorulara tepkisini göstermistir. Belçika makamları bu saygısızlığa karsi gerekeni yapmalıdır" dedi.
 
Avrupa Birliğinin de bu konuda "sessiz kalmaması gerektiğini" belirten Bakan Bağış, "Hele ki Türkiye'nin vize muafiyet görüşmelerinin gündemde olduğu bir dönemde AB de bu saygısızlığa karşı hassasiyetini göstermelidir.Avrupa Birliği bu haksız vize rejiminin artık insanlik dışı bir uygulama halini geldigini görmelidir.Türkiye'nin beklentisi olan hakkaniyetli, uygulanabilir bir Yol Haritasi'ni tamamlayarak tarafımıza iletmelidir" dedi.
 
BAKAN YARDIMCISI KORU: "GİRİŞİM YAPTIK, BELÇİKA'DAN İZAHAT İSTEDİK..."
 
Konu hakkında Dışişleri Bakanlığı da resmen devreye girdi. Bakan Yardımcısı Büyükelçi Naci Koru, konunun Belçika makamlarına resmen iletildiğini ve "olay hakkında izahat talep edildiğini" söyledi.
 
Koru, Hürriyet'e yaptığı açıklama, " Değerli sanatçımız Sayın Kenan Işık’ın maruz kaldığı kötü muameleyi üzüntüyle öğrendik. Kendisine geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Olaydan duyduğumuz rahatsızlığı diplomatik kanaldan Belçika makamlarına ileterek, olay hakkında izahat talep ettik" dedi.
 
"MÜCADELEMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ...."
 
Koru, şöyle devam etti;
 
"Avrupa ülkelerinde insanların temel hak ve özgürlüklerini ihlal noktasına varan bu ve benzer uygulamalarla diplomatik ve hukuki yollardan mücadelemizi sürdüreceğiz. Temel hak ve özgürlükler konusunda Avrupa Birliği’nin inandırıcı olabilmesi için öncelikle üye ülkelerdeki bu ve benzer uygulamaları gözden geçirmesi gerektiğine inanıyorum." (CTK)

Hürriyet

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com