Türkiye ile Bulgaristan arasındaki "transit geçiş belgesi" sorunu

Türkiye ile Bulgaristan arasındaki transit geçiş belgesi sorunu
Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı:''Burada biz haklıyız, dolayısıyla komşumuz Bulgaristan taahhüt edilen belgeleri vermek zorunda. Bundan biz de zarar görürüz ama Bulgar taşıyıcıları daha fazla zarar görecek''

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Türkiye ile Bulgaristan arasındaki ''transit geçiş belgesi" sorununa ilişkin, ''Burada biz haklıyız, dolayısıyla komşumuz Bulgaristan taahhüt edilen belgeleri vermek zorunda. Bundan biz de zarar görürüz ama Bulgar taşıyıcıları daha fazla zarar görecek'' dedi.

Yazıcı, Çorlu ilçesindeki bir otelde gazetecilerin Bulgaristan'a açılan gümrük kapılarındaki geçiş sorununu ilişkin sorusuna karşılık, problemin tamamen Bulgaristan'dan kaynaklandığını belirtti.

Bulgaristan'ın Türkiye'ye taahhüt ettiği 125 bin geçiş belgesinden sadece 5 bin tanesini verdiğini anlatan Yazıcı, ''Sorun tamamen Bulgaristan'ın uygulamasından kaynaklanıyor. Biliyorsunuz uluslar arası taşımacılık kurallarına göre, Bulgaristan'ın 6 ayrık süreçler itibariyle vermesi gereken 125 bin geçiş belgesinin 5 bin tanesini vermiştir. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığımız da ULAŞ-NET üzerinden geçiş belgelerinin kapatılma işlemlerini durdurmuştur. Durunca da tabi gümrükte işlem yapılamıyor'' dedi.

Bakan Yazıcı, Kapıkule Sınır Kapısında işlemlerin durması nedeniyle, Bulgaristan tarafında Türkiye'ye giriş yapmak için 55 tırın, Türkiye'den Bulgaristan'a çıkış yapmak için de 70 tırın beklediğini ifade etti.

Tırların Kapıkule'den çıkış yapamaması nedeniyle alternatif güzergahlar belirlediklerini aktaran Bakan Yazıcı, '' Kara yoluyla gitmek isteyenler İpsala Sınır Kapısı'ndan, deniz yoluyla gitmek isteyenler ise limanlarımızdan gemiler vasıtasıyla Avrupa'ya çıkış yapıyor. Burada biz haklıyız, dolayısıyla komşumuz Bulgaristan taahhüt edilen belgeleri vermek zorunda. Bundan biz de zarar görürüz ama bulgar taşıyıcıları daha fazla zarar görecek. Bulgaristan bunu dikkate alarak süreci fazla uzatmadan sözleşmedeki hükümlülüğünü yerine getirecektir'' şeklinde konuştu.

Bakan Yazıcı, İpsala Sınır Kapısı'nda 700 civarında tırın geçiş yapmak için sırada beklediğini, hafta sonları oluşan yoğunluğun, şoförlerin mallarını hafta başından itibaren gidecekleri ülkeye teslim etmeye çalışmasından kaynaklandığını söyledi.

Muhabir: Hakan Mehmet Şahin
Yayınlayan: M.Tevfik Erçetin

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com