Türkiye İle İtalya Bingazi İçin Çekişiyor

Türkiye İle İtalya Bingazi İçin Çekişiyor
Alman Financial Times Deutschland gazetesi, Türkiye ve İtalya'nın, Bingazi'deki NATO temsilciliğinin başına geçmek istediğini, aralarında “çekişme” yaşandığını öne sürdü.

NATO içinde, İttifak'ın Libya'nın Bingazi şehrindeki yeni iletişim bürosu ile ilgili “şiddetli bir kavga” yaşandığı öne sürüldü. Almanya'da yayımlanan Financial Times Deutschland gazetesi, Türkiye ve İtalya'nın Bingazi'deki NATO temsilciliğinin başına geçmek istediğini, aralarında çekişme yaşandığını savundu.

Financial Times Deutschland, “İtalya ve Türkiye, asilerin kalesindeki NATO temsilciliğinin başına geçmek için kıyasıya bir mücadele veriyor. NATO sözcüsü de Bingazi'deki temsilcilikle ilgili bir tartışma olduğunu, bunun ne kadar süreceğini kestiremediklerini teyit etti” diye yazdı.

ABHaber tarafından yansıtılan haberde NATO bağlantı bürosunun kurulması bu tartışma yüzünden haftalar hatta aylarca gecikebileceği savunurken NATO'nun, asilerin Geçici Konseyi ile sürekli temas hâlinde olmak, mesajları ulaştırmak ve direnişçilerle kamu çalışmalarını iyi bir şekilde koordine edebilmek için nisan ayında temsilcilik açılmasına karar verdiğine işadet etti. Haberde şöyle devam edildi:

“Yaşanan ihtilaf, İttifak içinde Libya konusunda yaşanan görüş ayrılığını ortaya koyuyor. Roma'daki hükûmet, Geçici Konseyi Libya'nın temsilcisi olarak tanırken Ankara bu adımı atmakta hâlâ tereddüt ediyor. Hem eski sömürge gücü İtalya hem de Müslüman Türkiye, kendilerini Batı ile petrol zengini ülke arasında önemli bir köprü olarak görüyor.”

-“TEMSİLCİLİK MESELESİ TIRMANABİLİR”-

Gazetenin işin iç yüzünü iyi bildiğini belirttiği bir NATO yetkilisi de, “Burada prestij ve iki devletin savaş sonrası kurulacak hükûmetle ilişkilerinde avantaj elde etmeleri söz konusu” şeklinde konuştu.

İngiltere, Fransa ve AB'nin ardından Almanya'nın da yakında Bingazi'de bir iletişim bürosu açmak istediğini de kaydeden gazete, “Temsilcilik meselesi, haziran başında Brüksel'de yapılacak olan NATO-Savunma Bakanları Toplantısında tırmanabilir” dedi.

-“İZMİR'DEKİ KARARGAHIN KAPATILMASI KORKUSU”-

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen'in bu toplantıda, çok sayıda karargâhın kapatılmasını öngören NATO Yapılanma Reformu planlarını açıklaması beklendiği de kaydedildiği haberde “Bu bağlamda Türkiye'de İzmir, İtalya'da Napoli ve Heidelberg'deki (Almanya) karargâhlar kapatılma korkusu yaşıyor. Bir diplomat “çok çirkin şeyler” olacağından endişeleniyor” ifadeleri de kullanıldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com