Türkiye - Irak arası vizenin kalması zor

Türkiye - Irak arası vizenin kalması zor
Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, vizelerin kaldırılmasının zor olduğunu belirtti...

Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, ülkesinin içinde bulunduğu durum sebebiyle Türkiye ile Irak arasında vizenin kaldırılmasının zor olduğunu belirtti.

Zebari, Irak Dışişleri Bakanlığı'nda düzenlediği basın toplantısında 'Türkiye ile Irak arasında vizeler ne zaman kalkacak' şeklindeki soru üzerine, "Türkiye ile vizelerin karşılıklı olarak kaldırılmasının gündeme geldiğini, ancak bu mevzuyu detaylı olarak henüz görüşmediklerini" söyledi.

'VİZEYİ KALDIRIYORUM DEMEKLE İŞ BİTMEZ'

Ülkesinin geçmekte olduğu bu zor dönemde vizenin kaldırılmasının zor olacağını dile getiren Zebari, "Vizeyi kaldırıyorum demekle iş bitmiyor. Bununla ilgili teknik ve ayrıntılı meseleler var. Bununla ilgili verilmiş olan bir kararımız yok. Ama vizenin kaldırılmasını istiyoruz. Hemen olacak bir iş değil. Aşama aşama olacak bir iştir. Acele etmememiz gerekir" dedi.

AMERİKAN GÜÇLERİNİN IRAK'TAKİ VARLIĞI

Basın toplantısında Amerikan güçlerinin Irak'taki varlığına da değinen Zebari, Amerikan güçlerinin Irak'ta kalması veya ülkeden çekilmesi konusunda hükümetin tek başına karar veremeyeceğini, bu konuda hükümetin siyasi grup ve partilerin destek ve dayanışmasına ihtiyaç duyduğunu dile getirdi.

Siyasi grup ve parti liderlerinin yarın Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin yanında toplanacağını dile getiren Zebari, liderlerin yarın yapacakları toplantıda Irak'taki Amerikan güçlerinin Irak'taki geleceğini ele alacaklarını söyledi.

İDDİALAR ASILSIZ

Bu arada, Kuveyt Devleti ile Irak arasında krize yol açan ve Şat-ul Arab'ın ağzında Kuveyt'in yapmakta olduğu El Mübarak Limanı inşaatı karşısında pasif davranması için rüşvet aldığı yönünde kendisine yöneltilen suçlamalara değinen Zebari, bu tür iddiaların tamamen asılsız olduğunu ve bu tür adi ve aşağı suçlamaların sadece kendisine değil aynı zamanda Irak'a zarar verdiğini kaydetti.

Zebari, bu suçlamaları yapanlara karşı dava açacağını da belirtti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com