“Türkiye, İran'la savaşa hazırlanıyor”

“Türkiye, İran'la savaşa hazırlanıyor”
Suriye'nin Kürt bölgelerinde etkili Demokratik Birlik Partisi PYD'nin eşbaşkanı Salih Müslim’den şok açıklamalar…

PKK’nın Suriye’deki uzantısı PYD, Esad sonrası rejimde anadilde Kürtçe eğitim, demokratik özerklik, bir Kürt başkan yardımcısı ve anayasal garantiler karşılığında Esad muhalifi gruplara katıldıklarını açıkladı...
 
PYD’nin İTÜ mezunu lideri Salih Müslim, ilk kez Esad muhalifleri tarafından yeni oluşturulan Suriye Devrim ve Muhalifler Koalisyonu ile anlaştıkları sinyalini verdi.
 
Önceki aylardaki Erbil Anlaşması ile Suriyeli Kürtlerin ılımlı kanadı Suriye Kürt Ulusal Konseyi (SKUK) ile Kürt lider Barzani’nin önünde anlaşan PYD, Kürtlerin YPG isimli silahlı gücünün Özgür Suriye Ordusuna katılmayacağını ama koordineli halde Esad’a karşı çatışacağını açıkladı.
 
 PYD eşbaşkanı Salih Müslim
, Fırat Haber Ajansı'na verdiği mülakatta Suriye'deki gelişmeleri de, "Biz hiç bir zaman Suriye devriminin silahlı olmasını istemiyorduk. Ama başka Türkiye olmak üzere diğerleri çektiler. Şimdi bir iktidar savaşı yürütülüyor. Devrim falan değil. Dışarda kurulan muhalefet defalarca yenilendi, çünkü içinde biz yokuz. Halk desteği yok" diye yorumladı.
 
Müslim, halkın çoğunluğunun savaş istemediği, ama şu anda savaşan iki anlayışın, birbirini bitirinceye kadar iktidar savaşını sürdürecekleri görüşünü dile getirdi.
 
“DIŞARDAN MÜDAHALE OLMAZ”
 
PYD eşbaşkanı Müslim Suriye'ye bir dış müdahale olmasını beklemediklerini, çünkü Suriye'nin elinde kimyasal silahlar bulunduğunu da söyledikten sonra "Bu silahlar Suriye halkı için değil, İsrail için tehlikelidir" dedi.
 
Müslim, Şam çevresinde konuşlandırılmış kimyasal başlıklı Scud füzelerinin dağların altındaki gizli mevzilerden İsrail'e yönlendirilmiş olduğunu öne sürerek, “Bunları bir çırpıda yok etmek imkansız. O roketler İsrail sınırına çok yakındır. Eğer rejime saldırı olursa rejim de bunları kullanacak" dedi.
 
Salih Müslim, bu yüzden bu silahlar bir şekilde bertaraf edilmezse, Suriye'ye dışardan bir müdahale yapılmasını pek olası görmediğini savunuyor.
 
İRAN İLE SAVAŞA HAZIRLIK
 
PYD eşbaşkanı Müslim, Suriye'nin elindeki füzelerin Türkiye'yi hedeflemediği görüşünde. Türkiye'ye konuşlandırılacak Patriotların ise farklı bir amacı olduğunu öne sürüyor.
 
Kürt politikacıya göre, Türkiye'ye yerleştirilecek Patriotlar aslında İran ile olası bir savaşa hazırlık mahiyetinde.
 
Müslim, ANF'ye verdiği demeçte, "Onlar başka bir savaşın hazırlığıdır. İran'a karşıdır. Suriye'nin kimyasal silahı Türkiye'ye dönük değil. Türkiye sınırında da değil. Patriot füzelerinin menzili 250 kilometredir. Sırf Şam'dan Halep'e kadar 300 kilometredir" diye konuştu. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com