Türkiye-İsrail ilişkilerinde "yeni sinyal"

Türkiye-İsrail ilişkilerinde "yeni sinyal"
Haaretz gazetesi, Türkiye’nin, hava sahasının İsrail kargo uçuşları için kullanılmasını kısıtlamasını, “bozulmakta olan ikili bağların yeni sinyali” olarak yorumladı.

Gazete, “Yasak, ‘tehlikeli’ olarak tanımlanan ürünleri taşıyan kargo uçuşlarını etkiliyor” diye yazdı. Haberde karardan etkilenen İsrail havayolu şirketlerinin İsrail Havacılık İdaresi’nden “derhal misilleme” istediği belirtildi.

Türkiye’nin, hava sahasının İsrail kargo uçaklarınca kullanılmasına bazı kısıtlamalar getirdiği öne sürülürken karardan etkilenen İsrailli havayolu şirketlerinin derhal “misilleme” istediği bildirildi.

İsrail’in önde gelen gazetelerinden Haaretz, “Türkiye, Hava Sahasının İsrailli Kargo Uçaklarınca Kullanılmasını Kısıtladı” başlığını taşıyan haberinde “Türkiye, hava sahasının İsrailli kargo uçaklarınca kullanılmasını kısıtladı. Bu da iki ülke arasındaki ilişkilerdeki bozulmada yeni bir adım oluşturuyor” yorumunu yaptı.

“YASAK EL AL VE CAL KARGO UÇUŞLARINI ETKİLİYOR”

Türkiye’nin ilk olarak ‘”tehlikeli” olarak nitelenen malları taşıyan İsrail uçuşlarını yasakladığını öne süren gazete, yasağın, “tehlikeli” olarak tanımlanan materyalleri taşıyan El Al ve CAL kargo uçuşlarını etkilediğini belirtti.

Haberde “Bu tanım, İsrail’e giren ve çıkan kargo uçuşlarının çoğunu kapsıyor ve sadece patlayıcıları değil, aynı zamanda alev alabilen ve özel depolama prosedürleri gerektiren pil ve parfümün taşındığı herhangi bir uçuşu bile kapsıyor” diye yazdı. Gazete şöyle devam etti:

“EN AZ 10 GÜN ÖNCE BİLDİRİM İSTENİYOR”

“Şu andan itibaren Türkiye, bu tür uçuşlar konusunda en az 10 gün önce bildirim yapılmasını talep ediyor böylece onay verip verme konusunu değerlendirebilecekler. Hareket, İsrailli havayolu şirketlerine önemli bir finansal zarar veriyor çünkü çoğu İsrailli uçuşlar ve Uzak Doğu’ya uçanlar, düzenli olarak Türk hava sahasını kullanıyor ve şimdi çok daha uzun uçuş rotalarını kullanmak zorunda bırakılıyor.”

HAVAYOLLU ŞİRKETLERİ “MİSİLLEME” İSTEDİ

Haaretz, Türkiye’nin kararından etkilenen iki İsrailli şirketin, İsrail Sivil Havacılık İdaresi ile temasa geçerek “İsrail’in halen hava sahasını serbestçe kullanan Türk uçuşlarına benzer kısıtlamalar getirerek misillemede bulunmasını talep etti” dedi.

Gazeteye konuşan bir havayolu yetkilisi de, Türkiye’nin attığı adımı “çok ciddi” olarak nitelerken bu harekete “İsrail Havacılık İdaresince derhal bir yanıt verilmesi” gerektiğini söyledi. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com