Türkiye İstatistik Kurumu güven azalan sektörleri açıkladı!

Türkiye İstatistik Kurumu güven azalan sektörleri açıkladı!
Türkiye İstatistik Kurumu, Aralık 2013 Sektörel Güven Endeksleri’ni açıkladı

Hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörlerinde güven azaldı. Kasım ayında 99.6 olan hizmet sektörü güven endeksi Aralık ayında 95 değerine; 98.2 olan perakende ticaret sektörü güven endeksi 92 değerine ve 77.1 olan inşaat sektörü güven endeksi 73.3 değerine düştü.

Türkiye İstatistik Kurumu, Aralık 2013 Sektörel Güven Endeksleri’ni açıkladı. Sektörel Güven Endeksleri 0-200 aralığında değer alırken, endeksin 100’den büyük olması sektörün mevcut ve gelecek döneme ilişkin iyimserliğini, 100’den küçük olması ise kötümserliğini gösteriyor. Buna göre bir önceki ayda; 99.6 olan hizmet sektörü güven endeksi 95 değerine; 98.2 olan perakende ticaret sektörü güven endeksi 92 değerine ve 77,1 olan inşaat sektörü güven endeksi 73.3 değerine düştü.PERAKENDE TİCARET SEKTÖRÜ GÜVEN ENDEKSİ YÜZDE 6.4 AZALDI

Perakende ticaret sektörü güven endeksindeki azalış, son 3 aylık dönemde iş hacmi-satışlar alt endeksindeki yüzde 15.6’lık ve gelecek üç aylık dönemde iş hacmi-satışlar beklentisi alt endeksindeki yüzde 6.4’lük düşüşten kaynaklandı. Mevcut mal stok seviyesi alt endeksi ise bir önceki aya göre yüzde 3 arttı.

İNŞAAT SEKTÖRÜ GÜVEN ENDEKSİ YÜZDE 4.9 AZALDIİnşaat sektörü güven endeksindeki azalış, alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi ve gelecek üç aylık dönemde toplam çalışan sayısı beklentisi alt endekslerindeki düşüşten kaynaklandı. Söz konusu endeksler bir önceki aya göre sırasıyla yüzde 2 ve yüzde 7.2 azaldı.

HİZMET SEKTÖRÜ GÜVEN ENDEKSİ YÜZDE 4.6 AZALDIHizmet sektörü güven endeksindeki azalış, son üç aylık dönemde iş durumu değerlendirmesindeki yüzde 6’lık, son üç aylık dönemde hizmetlere olan talep değerlendirmesindeki yüzde 4’lük ve gelecek üç aylık dönemde hizmetlere olan talep beklentisi değerlendirmesindeki yüzde 3.6’lık kötüleşmeden kaynaklandı  (LAK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com