Türkiye İstatistik Kurumunun ''Nüfus Konut Araştırması''

Türkiye İstatistik Kurumunun ''Nüfus Konut Araştırması''
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Manisa Bölge Müdürlüğünün, Manisa, Afyonkarahisar, Kütahya ve Uşak illerinde ''Nüfus Konut Araştırması'' yapacağı bildirildi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Manisa Bölge Müdürlüğünün, Manisa, Afyonkarahisar, Kütahya ve Uşak illerinde ''Nüfus Konut Araştırması'' yapacağı bildirildi.
Bölge Müdürü Dr. Mehmet Akyol, yaptığı yazılı açıklamada, kamu hizmetlerinin daha sağlıklı yürütülmesi, yerleşim yerleri nüfus bilgileri ve nüfus hareketlerinin düzenli olarak izlenebilmesi amacıyla 2007 yılında Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi (ADNKS) kurulduğunu hatırlattı.
Bu sistemden, yerleşim yerlerine göre nüfus büyüklüğü, yaş, cinsiyet, eğitim durumu, medeni durum gibi temel niteliklere ilişkin bilgiler elde edildiğini, bu bilgilerin TÜİK tarafından her yıl kamuoyuna açıklandığını ifade eden Dr. Akyol, şunları kaydetti:
''ADNKS'den elde edilemeyen işgücü, doğurganlık, ölümlülük, uluslararası göç, göç nedeni, özürlülük gibi nüfusun sosyal ve ekonomik nitelikleri ile bina ve konutlara ilişkin bilgileri il düzeyinde üretmek amacıyla TÜİK tarafından 2011 Nüfus ve Konut Araştırması yapılacaktır. Ekim-kasım aylarında görevli personelimiz tarafından hanelerimiz ziyaret edilecek ve hanede bulunan kişilere bazı sorular yöneltilecek, kişilerden alınan bilgiler dizüstü bilgisayarlara veya soru kağıdına kaydedecektir. Araştırma, örnekleme yöntemiyle gerçekleştirilen bir çalışma olup, Türkiye genelinde yaklaşık 2,4 milyon hane halkı ile görüşülecektir. Manisa Bölge Müdürlüğü olarak Afyonkarahisar, Kütahya ve Uşak illerinde 102 bin 643 hane, Manisa ilinde ise 45 bin 628 hane ile görüşülecektir. Örneklemeye dayalı bu tür çalışmalarda, tamamen tesadüfi olarak seçilen örnek hane halkları tüm ülkeyi temsil etme özelliğine sahiptir. Araştırma kapsamında, görevli personelimiz resmi tanıtım kartı veya görevlendirme belgesiyle haneler, hafta içi veya hafta sonu ziyaret edilecektir. Bu ziyaret sırasında hanelerimize gündüz ulaşılmaması durumunda akşam saatlerinde de ziyaret edilerek çalışma gerçekleştirilecektir. Vatandaşlarımızın görevli personelimize gereken kolaylığı göstereceği olan inancımla, vatandaşlarımıza şimdiden teşekkür ederim.''


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com