Türkiye kara listeye girecek

Türkiye kara listeye girecek
CHP’li Öztrak, kara listeye girme tehlikemizin olduğunu söyledi

Geçen yıl İran’dan alınan doğalgaz karşılığı yapılan altınla ödemelerin, “ihracat” gösterilmesiyle nisan-kasım döneminde 11.2 milyar dolarla “tüm zamanların altın ihracatı” rekoru kırıldı. Bu yılın ilk 8 ayında ise 12.4 milyar dolarla tüm zamanların altın ithalatı yapıldı. Konuyu gündeme ilk taşıyan isimlerden biri olan CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak son yaşanan yolsuzluk ve rüşvet operasyonunda ortaya çıkan gelişmeleri ve Türkiye’ye çıkaracağı faturayı Sözcü için değerlendirdi.

Öztrak, şöyle konuştu:

MUZ CUMHURİYETİ

Halk Bankası’nın Genel Müdürünün evinden dolarlar fışkırıyor… Rüşvet ve yolsuzluk operasyonunun, Halk Bankası’na maliyetinin 1.6 milyar dolar olduğu söylüyorlar. Allah Allah? Dolarları ayakkabı kutusunda saklayan Genel Müdür mü; onu oraya atayan siyasi irade mi, operasyonu yapan mı hatalı? Türkiye resmen Muz Cumhuriyeti’ne benzedi. Bakanlar, çocukları, bürokratlar resmin içerisinde.

Altın ihracatındaki olağanüstü artışın nereden kaynaklandığını daha önce Meclis gündemine taşıdık ve verdiğimiz soru önergesinde ihracatı kimin yaptığını, İran ile yapılan doğalgaz ve petrol ticaretine hangi bankaların aracılık ettiğini sorduk. O zaman Ekonomi Bakanı, “Yağ satarım, bal satarım, altın da satarım” diyerek yaşananları hafife alıyordu. Bu paraların Türkiye’de yerleşik İranlı şirketler tarafından altın ithalatı için kullanıldığı iddiaları bizim aylar önce dile getirdiğimiz gibi son operasyonda incelenen konular arasında.

Türkiye, şubat 2013’te Meclis’te kabul edilen yasa ile OECD’nin (Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı) Finansal Eylem Görev Gücü’nün (FATF) yaptırımından kıl payı kurtuldu. İran ve Kuzey Kore FATF’ın kara listesinde bulunuyor. Buna karşın Türkiye halen Etiyopya, Nijerya, Suriye, Yemen ve Tanzanya gibi FATF’ın “Mevzuatında Karapara Aklanması Konusunda Açıklar Bulunan Riskli Ülkeler” listesinde yer alıyor. Türkiye’nin kara listeye girmesi durumunda, uluslararası bankalarla yapılan işlemler mercek altına alınır, bu işlemlerde sorgulamalar yapılır. İşlem süreleri uzar. Bu da dış ticaret işlemlerinde ülkenin üzerinde önemli bir ilave maliyettir.

VATANDAŞ UYANIK OLSUN

Vatandaş çok uya­nık ol­ma­sı la­zım. Hü­kü­met bu­gü­ne ka­dar Fran­sa ve İtal­ya­’nın top­la­mın­dan da­ha çok do­lar mil­yar­de­ri ya­ra­ta­rak, yan­daş ya­ra­ta­rak eko­no­mi­yi gö­tür­me­ye ça­lış­tı. Va­tan­da­şın bor­cu ise bu ik­ti­dar dö­ne­min­de yüz­de 5 bin 424, öde­nen fa­iz yüz­de bin 370 art­tı. Hü­kü­me­tin eko­no­mi an­la­yı­şı fa­iz ve borç yü­kü­nü dev­le­tin sır­tın­dan alıp his­set­tir­me­den mil­le­tin sır­tı­na yık­mak.

LOBİYE 101 MİLYAR DOLAR

Hükümet mil­le­ti fa­iz lo­bi­si­nin ku­ca­ğı­na at­mış­tır. Mer­kez Ban­ka­sı­’nın ra­kam­la­rı­na gö­re AKP ik­ti­da­rın­da Tür­ki­ye yurt dı­şı­na fark­lı ka­nal­lar­dan 101 mil­yar do­lar fa­iz öde­di. Bir ön­ce­ki 11 yıl­da dı­şa­rı­ya öde­nen fa­iz ise 56 mil­yar do­lar. Baş­ba­kan yurt dı­şın­da­ki fa­iz lo­bi­si­ne ken­din­den ön­ce­ki dö­ne­min iki ka­tı fa­iz öde­miş. Şim­di çık­mış fa­iz lo­bi­si­ni mil­le­te şi­ka­yet edi­yor. Ha­ni fa­iz lo­bi­si­nin be­li kırılmıştı.  (LAK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com