Türkiye-Katar İş Forumu

Türkiye-Katar İş Forumu
Ekonomi Bakanı Zeybekci:

DOHA (AA) - Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, "Katarlı kardeşlerimize çok daha uzun süreli vizeler, oturma ruhsatları, sınırsız yaşama imkanlarıyla ilgili yakında güzel haberler vereceğiz" dedi.

Zeybekci, Türkiye-Katar İş Forumu kapsamında, Katar Ekonomi ve Ticaret Bakanı Şeyh Ahmed bin Casım bin Muhammed el-Sani ve iş adamları ile bir araya geldi.

Katar'da bulunmaktan büyük bir memnuniyet duyduğunu kaydeden Zeybekci, Türkiye'de Katar dendiğinde insanların yüzünde gülümseme oluştuğunu, iki ülke halkları arasında kardeşlik ve dostluk ilişkileri bulunduğunu söyledi. 

Zeybekci, Katar ile Türkiye'nin köklerini tarihten alan güçlü bir ilişkisi bulunduğunu belirterek, iki ülkenin bu dönemde değişimin bayraktarlığını yaptığını dile getirdi.

Dünya ekonomisinin güçlü bir değişimden geçtiğini vurgulayan Zeybekci, küresel etkileşimin giderek arttığını, aktörlerin birbirlerinin kararlarından hızlı şekilde etkilendiğine dikkati çekti. 

Zeybekci, yeni dönemde Türkiye ve Katar gibi ekonomilerin dünya ekonomisine yön verebileceğinin altını çizdi. Değişim ve işbirliğinin yeni dönemin en önemli özelliği olduğunu belirten Zeybekci, "Değişim bu yeni dönemin en önemli özelliği. Bu dönemin diğer bir özelliği ise işbirliğinin önemidir. İşbirliği olmadan ekonomik başarı artık mümkün değildir" dedi.

- "Katar’ı dış ekonomik vizyonumuzun en başına koyuyoruz"

Ortak proje üretme iradesinin iki ülkede de bulunduğunu, ekonomik ilişkilerin yeterli olmasa da son yıllarda büyük artış gösterdiğini vurgulayan Zeybekci, iki ülke arasındaki ticari potansiyelin mevcudun çok üzerinde olduğunu kaydetti.

Zeybekci, Türkiye'ye bugüne kadar Katar’dan doğrudan yatırımın 744 milyon dolar seviyesinde olduğunu bildirerek, "Katar’da firmalarımız tarafından 13,5 milyar dolar değerinde proje üstlenildi. Bu projelerin de birçoğu son 10 yılda alındı" diye konuştu.

Katar'ın Türkiye açısından büyük bir önem taşıdığını vurgulayan Zeybekci, "Biz Katar’ı dış ekonomik vizyonumuzun en başına koyuyoruz. Katar, Türkiye'nin dış ekonomik vizyonunda, işbirliğinde, ticaret ortaklığı ve kardeşlikte bir numaradır ve böyle olmaya devam edecektir" ifadelerini kullandı.

Zeybekci, 2022 Dünya Kupası'nın Katar'da düzenlenecek olmasından da gurur duyduklarını belirterek, bu kapsamda yapılan yeni yatırımlarda firmaların önemli roller üstlenmeye hazır olduklarını dile getirdi. Zeybekci, ayrıca, Katar'ın 2030 vizyonu kapsamındaki yatırımlarında da Türk firmalarının yer almaya hazır olduklarını kaydetti.

Avrupa'nın yatırımlarda en karlı ülkesi olduklarını dile getiren Zeybekci, "Önümüzdeki 10 yılda enerji sektöründe 130 milyar dolar, ulaştırma sektöründe 110 milyar dolar, bilgi ve iletişim teknolojileri sektöründe de 10 milyar dolardan fazla yatırım planlıyoruz" diye konuştu.

- Katarlılara güzel haberler yolda

Zeybekci, yabancı yatırımcıları yerli yatırımcıdan farklı görmeyen, dünyanın en cazip teşviklerini sunan yatırım teşvik sistemine sahip olduklarını söyleyerek, "Turizm, sağlık, bilişim, film ve eğitim gibi birçok sektörde ortak yatırım fırsatlarımız var" dedi.

Türkiye olarak büyük bir hazırlık içinde olduklarını kaydeden Zeybekci, "Katarlı kardeşlerimize çok daha uzun süreli vizeler, oturma ruhsatları, sınırsız yaşama imkanlarıyla ilgili yakında güzel haberler vereceğiz" bilgisini verdi.

- Doğal kaynaklar olmadan ayakta kalmayı hedefliyoruz

Katar Ekonomi ve Ticaret Bakanı Şeyh Ahmed bin Casım bin Muhammed el-Sani, iki ülke ilişkilerinin son yıllardaki gelişimine değindi. İyi ilişkilerin daha da geliştirilmesi için çalışmalar yapacaklarını kaydeden el Sani, iki ülke yetkililerinin de bu konuda mutabık olduklarını ifade etti.

El Sani, özel sektörlerin tecrübelerini paylaşmalarının büyük önem taşıdığını vurgulayarak, her alanda gelişimi hedeflediklerini vurguladı.

Doğal gaz ve petrole bağımlı kalmaksızın ekonomiyi çeşitlendirmeyi istediklerini belirten el Sani, "2030 hedeflerimiz doğrultusunda, doğal kaynaklar olmaksızın ayakta durabilen bir ekonomi hedeflemekteyiz" dedi.

El Sani, kamu ve özel sektördeki yatırımlarında önemli bir katma değer oluşturmaya çalıştıklarını, gelecek nesillere daha iyi bir ekonomi bırakmayı hedeflediklerini söyledi.

TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Necdet Özer ise Türkiye ve Körfez ülkeleri arasındaki mevcut ticari ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla Körfez İşbirliği Konseyi Odaları Federasyonu (KİKOF) ile 7 Nisan 2010'da işbirliği anlaşması imzalandığını ve 21 Mayıs 2011'de de eylem planı hazırlandığını hatırlattı. Türkiye ve Körfez İşkonseyi Yatırım ve İş Forumu'nun ikincisini 9-10 Haziran'da Bahreyn'de düzenleyeceklerini aktaran Özer, foruma Katar'ın da geniş katılımını beklediklerini kaydetti.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com