Türkiye - KİK İlaçta İşbirliği Toplantısı

Türkiye - KİK İlaçta İşbirliği Toplantısı
Türkiye ve Körfez ülkeleri arasında ilaç alanındaki işbirliğini geliştirmek amacıyla gerçekleştirilen "Türkiye - KİK İlaçta İşbirliği Toplantısı"nın üçüncüsü İstanbul'da yapıldı

Türkiye ve Körfez ülkeleri arasında ilaç alanındaki işbirliğini geliştirmek amacıyla düzenlenen "Türkiye - KİK İlaçta İşbirliği Toplantısı", İstanbul'da gerçekleştirildi.

İlaç Endüstrisi İşverenler Sendikası (İEİS) açıklamasına göre, "Türkiye - KİK İlaçta İşbirliği Toplantıları"nın üçüncüsü, İEİS, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) ve Körfez Ülkeleri İşbirliği Konseyi'nin (KİK) katılımıyla yapıldı.

TİTCK Başkanı Dr. Saim Kerman ve KİK Sağlık Departmanı Direktörü Muhsin El Dosari'nin açılış konuşmalarını yaptığı toplantıya, Türkiye ve KİK üyesi ülkelerin 20'den fazla resmi otorite yetkilisi, İEİS ve ilaç endüstrisi temsilcileri katıldı.

Daha önce Riyad ve İstanbul'da gerçekleştirilen görüşmelerin devamı olarak nitelendirilen toplantıda, Körfez ülkeleri ve Türkiye arasında ilaç alanında işbirliğinin artırılması, ilaçların ruhsatlandırma süreçlerinin kolaylaşması ve kısalması için yapılması gerekenler değerlendirildi.

Türkiye, toplam 6,3 milyar dolar ilaç ithalatı yapan bu ülkelerin ithalatının yaklaşık yüzde 1,3'ünü karşılıyor. KİK ve Türkiye arasında işbirliği tesis edilmesinin Körfez ülkelerine ihracat oranını yükseltmesi bekleniyor.

İEİS, Türkiye ilaç endüstrisinin dünyanın önemli ilaç üreticilerinden ve ihracatçılarından biri olması amacıyla faaliyetlerine devam ediyor. İlaç endüstrisinin, bugün yüzde 18 olan ihracatın ithalatı karşılama oranını, 2023 yılında yüzde 80 seviyelerine yükseltme hedefine ulaşması için Avrupa Birliği, Balkanlar, Bağımsız Devletler Topluluğu, Körfez ülkeleri ve Ortadoğu ile Afrika hedef pazarlar olarak yer alıyor.

Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Kuveyt, Suudi Arabistan ve Umman'ın oluşturduğu KİK, üye ülkeler arasında koordinasyon ve entegrasyonun sağlanması, ekonomik, ticari, finansal, sağlık, eğitim, gümrük, iletişim ve kültür alanlarında benzer mevzuat uygulamalarına geçilmesi amacıyla faaliyetini sürdürüyor.

Muhabir: Zeynep Duyar
Yayınlayan: Zekeriya Gülün

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com