“Türkiye krizden avantajlı çıkacaktır”

“Türkiye krizden avantajlı çıkacaktır”
Uşak Sanayici İşadamları Derneği (USİAD) TUSKON'un gerçekleştireceği “Türkiye- Dünya Ticaret Köprüsü 2009 Zirvesi” için tanıtım toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan TÜGİK Genel Başkanı HazimSesli, küresel krizin dibinin gözüktüğünü ve baz

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) tarafından 2-5 Haziran tarihlerinde İstanbul'da düzenlenecek olan ve 150 ülkenin önde gelen 2 bin iş adamının katılması planlanan Türkiye- Dünya Ticaret Köprüsü 2009 zirvesi ile ilgili USİAD'ta tanıtım toplantısı düzenlendi. Toplantıya Türkiye Genç İş Adamları Konfederasyonu (TÜGİK) Genel Başkanı Hazim Sesli, Ege ve Batı Akdeniz Sanayici ve İşadamları Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı (ESİDEF) Genel Başkanı Ramazan Davulcuoğlu, USİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Bilgin ve iş adamları katıldı. Toplantıda konuşan TÜGİK Genel Başkanı Hazim Sesli, küresel mali krizin etkileri ve Türkiye'nin komşularıyla olan ticaret ilişkilerini değerlendirdi.
Hazim Sesli krizin etkilerinin devam ettiğini, ancak bazı sektörlerde iyileşme sinyallerinin görülmeye başladığını belirterek krizden Türkiye'nin avantajlı çıkacağını kaydetti. Dünya'nın önemli bir süreçten geçtiğini ifade eden Hazim Sesli, “Yaklaşık iki yıl önce ilk sinyalleri alınan kriz tül dünyada etkili oldu. Son bir yıldır ağırlaşan koşullarda kısmi iyeleşmeler yaşanıyor. Krizin dibi göründü diyebiliriz. Şimdi sıra krizi avantaja çevirmekte. Bazı sektörlerde iyeleşmeler yaşanıyor. Canlılığın artacağını düşünüyoruz. Hükümetin açıkladığı tedbir paketlerini olumlu buluyoruz. Ancak yeni tedbirlerin de alınması gerekiyor. Ekonomik krizde dibe doğru gidişten durağanlık sürecine girdik. Bu durağanlığın 2009 yılının ikinci döneminde de devam edip önümüzdeki yıldan itibaren büyümeye geçeceğini düşünüyoruz. Türkiye diğer ülkelerden çok daha önce bu çıkış süresine ulaşabilir. Özellikle komşu ülkelerimizle olan ticaret ilişkilerimizi güçlendirmeliyiz. örneğin İran bu krizden en az etkilenen ülkelerin başında yer alıyor. Azerbeycan ile Ermenistan  arasında Karabağ sorunu çözüldüğü takdirde Ermenistan ile kurulacak ticari ilişkiler ülkemize katkı sağlar. Irak bizim için çok önemli bir pazar haline geldi'dedi. 
USİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Bilgin ise yaptığı açılış konuşmasında ekonomide olumlu sinyallerin alınmaya başlandığını ifade etti. Merkez Bankası'nın son günlerde izlediği tüketici güven endeksinde çıkış görüldüğünü anlatan Hüseyin Bilgin 'Sanayide kapasite kullanım endeksinde iyeleşmeler gözleniyor ve Afrika ve Ortadoğu pazarlarında yönelmemiz gerekiyor. Dernek olarak hükümetin aldığı ekonomik tedbir paketlerini olumlu karşılıyoruz. Ciddi bir olumsuzluk olmaması durumunda bu yılın ikinci döneminde işletmelerin tam kapasite ile çalışacağını düşünüyoruz' dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com