Türkiye, Macaristan'da bulunan Türkçe el yazması eserlere sahip çıkıyor

Türkiye, Macaristanda bulunan Türkçe el yazması eserlere sahip çıkıyor
ANKARA (AA) - Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Macar Bilimler Akademisi ile yapılan işbirliği çerçevesinde, Türkçe el yazması eserlerin dijital ortama aktarılarak...

ANKARA (AA) - Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Macar Bilimler Akademisi ile yapılan işbirliği çerçevesinde, Türkçe el yazması eserlerin dijital ortama aktarılarak korunabilmesi için Macar Bilimler Akademisi Kütüphanesi'ne teknik ekipman desteğinde bulundu.

TİKA'dan yapılan yazılı açıklamada, TİKA'nın faaliyet gösterdiği ülkelerde el yazması eserlerin korunmasına yönelik çalışmalarına devam ettiği belirtildi. Bu kapsamda, Macar Bilimler Akademisi Kütüphanesi bünyesinde bulunan Türkçe el yazması eserlerin dijital ortama aktarılarak araştırmacıların kullanımına sunulmasına yönelik yapılan işbirliği çerçevesinde TİKA'nın, Macar Bilimler Akademisi Kütüphanesi’ne teknik ekipman desteğinde bulunduğu ifade edildi.

1825 yılında kurulan Macar Bilimler Akademisi, bilimsel ve akademik çalışmaların desteklenmesi amacıyla 1826 yılında kütüphane çalışmalarına başladı. Köklü bir geçmişe sahip olan Macar Bilimler Akademisi Kütüphanesi, Doğu Dilleri Koleksiyonu kapsamında çok sayıda Türkçe el yazması eseri bünyesinde barındırıyor. Türkiye Bilimler Akademisi işbirliğinde yayınlanan Macar Bilimler Akademisi’ndeki Türkçe El Yazmaları Kataloğu’nda 811 adet eserin tasnifi yapıldı.

Kütüphanede, 14. ve 15. yüzyıllara ait çok değerli eserler bulunuyor. "Tezkiretü’l Evliya", "Yusuf-u Züleyha" ve "Ferace Bade’ş-Şidde" gibi eserlerde olduğu gibi Türkiye’deki kütüphanelerde bulunan nüshaların daha eski örnekleri de kütüphanede yer alıyor. Kütüphanede, İbrahim Müteferrika Basmaları gibi antik değerde kitaplar ve Ali Şir Nevai'nin Risale-i Muhakemeti’l-Lügateyn’i gibi önemli ve değerli eserler saklanıyor. Dört ayrı koleksiyondan oluşan Türkçe el yazması eserler, Macaristan’daki kültür mirasının önde gelen örneklerini oluşturuyor.

TİKA tarafından temin edilen teknik ekipman ile bu eserlerin dijital ortama aktarılması ve oldukça hassas yapıdaki el yazması eserlerin karşı karşıya olduğu kullanım kaynaklı yıpranmaların önüne geçilerek, orijinal nüshaların korunması sağlanacak. Ayrıca, araştırmacıların eserlere daha kolay ulaşım imkanı oluşturulacak.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com