'Türkiye militan taşıyor'

'Türkiye militan taşıyor'
İran Fars Haber Ajansı, El Kaide ve Taliban militanlarının Türkiye üzerinden havayolu ile Hatay’a taşındığını ileri sürdü.
Ajansa göre Türk havayolu şirketine ait 709 sefer numaralı uçak 10 Eylül 2012 tarihinde söz konusu örgütlere mensup militanları Pakistan’ın Kuzey Veziristan bölgesinden alarak önce İstanbul’a getirdi.
 
Militanlar arasında Suudi Arabistan, Kuveyt, Yemen, Afganistan ve Pakistan uyruklu kişilerin olduğunun belirtildiği haberde; söz konusu yeni El Kaide militanlarının birkaç gün önce Kuzey Veziristan’da eğitildikleri ve daha sonra Suriye’ye gönderilmek üzere Türkiye’ye getirildikleri iddia edildi. THY’ye ait olduğu iddia edilen bir uçakla taşındığı belirtilen militanların Türkiye ile Suriye arasında bulunan sınırların komuta merkezlerine aktarıldığı öne sürüldü.
 
Suriye Başbakanı Vael el Halki geçen hafta ülkesinde binlerce insanın hayatına mal olan ve Selefiler ile El Kaide tarafından düzenlenen terör olaylarına bazı “yabancı aktörlerin” destek sağladığına ve ülkesindeki farklılıkları suiistimal ederek Suriye’de kargaşa yaratılmaya çalışıldığına dikkat çekmişti.
 
BM ‘cihatçılar’ dedi
 
BM İnsan Hakları Konseyi’nin en son raporunda, Suriye’de aralarında “cihatçıların” da bulunduğu çok sayıda yabancı unsurun varlığı onaylandı. BM’de İnsan Hakları Konseyi’ne bağlı oluşturulan bağımsız panelin başkanı olan Paulo Sergio Pinherio dün yaptığı açıklamada Suriye’de kontrol dışı olduğu belirtilen söz konusu “terörist unsurların” gittikçe radikalleştiğini belirtti. Pinherio’nun bugüne kadar BM’nin yazılı raporlarında hiç geçmemiş bir sözcük olan “terörist” sözcüğünü kullanması dikkat çekti. Panelin hazırladığı raporda da Suriye hükümet güçleri ile rejim yanlısı Şabiha militanlarının “savaş suçu”nun yanı sıra cinayet, yargısız infaz, işkence, keyfi tutuklama, cinsel şiddet ve çocuk tacizi gibi eylemlerinden ötürü “insanlığa karşı suç” işlediği belirtildi. Raporda cinayet, yargısız infaz ve işkence yapan muhalif güçlerin de “savaş suçu” işledikleri vurgulandı. (NSK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com