Türkiye öğrenci meclisi özel birleşimi Eskişehir'de yapıldı

Türkiye öğrenci meclisi özel birleşimi Eskişehir'de yapıldı
Demokrasi Eğitimi ve Okul Meclisleri Projesi kapsamında 2004 yılından beri yürütülen ve her yıl Ankara’da düzenlenen ‘Türkiye Öğrenci Meclisi Özel Birleşimi’ bu yıl Eskişehir’de gerçekleşti.

Demokrasi Eğitimi ve Okul Meclisleri Projesi kapsamında 2004 yılından beri yürütülen ve her yıl Ankara’da düzenlenen ‘Türkiye Öğrenci Meclisi Özel Birleşimi’ bu yıl Eskişehir’de gerçekleşti. 

Eskişehir’in yanı sıra 80 ilden gelen öğrenci meclisi başkanlarının katılımıyla gerçekleşen birleşimde konuşma yapan Eskişehir Valisi Dr. Kadir Koçdemir, toplantının Eskişehir tarihinde önemli olaylar arasında yer alacağını söyledi. Koçdemir, “Sizler Türkiye’de sayısı 46 bini geçen okulda, 17 milyona yakın insanın oyunu alarak seçildiniz. Türkiye Büyük Milet Meclisi bile bu sayının iki buçuk katı kadar oy ile belirlenmektedir. Demokrasi bir kültürdür ve sadece oylamadan ibaret bir husus değildir. Bunun en önemli yanı tartışmayı, müzakereyi ve uzlaşmayı bilmektir. Uzlaşma neticesinde pozisyonumuzdan farklılaşmamızı bir taviz değil, tam aksine bir kazanç olarak görmektir. Herkesin benimsediği, herkesin ‘benim’ dediği bir karara varma demokrasinin en önemli yanıdır’’ şeklinde konuştu.

Gündem oluşturmanın, nelerin nasıl tartışılacağını belirlemenin, toplumda bir iradenin oluşumunu sağlamanın oylamadan önce çok daha önemli safhaları olduğunu belirten Vali Koçdemir, şunları kaydetti:
“Oylama sonucunda alınan kararın insanların amacına hizmet edip etmediği, uygulamada karara sadık kalınıp kalınmadığı da, yine demokrasi içinde birlikte yaşayan bir toplumun, o birlikte yaşamayı verimli, nizasız, sürtüşmesiz gerçekleştirmesinin en önemli unsurlarından birisidir.”
Öğrenci meclisleri başkanlarının, temsil ettikleri 17 milyona yakın gençten aldıkları vekâlet ile görevlerini en iyi biçimde yerine getireceklerine olan inancını ifade eden Vali Dr. Koçdemir, çalışmaların son yıllarda büyük mesafe katedilen demokrasi içinde bir arada yaşama konusundaki ilerlememize ivme kazandıracağını belirtti.

Konuşmanın ardından Hasan Köse’nin başkanlık ettiği birleşimde, öğrenci meclislerinin başkanları and içti. Toplantıda 80 ilin yanı sıra Eskişehir’i, Seyitgazi Çok Programlı Lisesi öğrencisi Tuğba Çakır temsil etti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com