Türkiye öğretmen maaşlarında 33 OECD ülkesi arasında 25’inci oldu

Türkiye öğretmen maaşlarında 33 OECD ülkesi arasında 25’inci oldu
AKP ekonominin iyiye gittiğini vurgularken araştırmalar durumu açıkça ortaya koymaya devam ediyor. Türkiye şimdi de, ilkokul öğretmenlerinin maaşları sıralamasında 33 OECD ülkesi arasında 25’inci oldu.

OECD’nin “21’inci Yüzyılda Öğretmen Yetiştirme ve Okul Liderlerinin Gelişimi: Dünyadan Dersler” raporu açıklandı. Türkiye ilkokul öğretmenlerinin maaşları sıralamasında 33 OECD ülkesi arasında 25’inci oldu. Rapora göre lise öğretmenleri maaşlarında, Türkiye veri elde edilebilen 31 OECD ülkesi arasında 26’ncı. Türkiye matematik ve bilim derslerindeki öğretmen yetersizliğinin eğitimi olumsuz etkilediği ülkelerde başı çekti.


SONUÇLAR İÇ KARARTICI

Raporda OECD’ye üye 34 ülkenin devlet okullarında öğretmenlerin aldıkları yasal maaşlar, sınıflara, eğitim düzeylerine ve kıdemlere göre sıralandı. Asgari eğitim almış ve mesleğe yeni başlayan ilkokul öğretmen maaşlarının sıralandığı listede Türkiye, veri elde edilebilen 33 OECD ülkesi arasında 25’inci oldu. İlk sırada bulunan Lüksemburg’da mesleğe yeni başlayan asgari eğitimli ilkokul öğretmeni, satınalma gücü paritesine göre yılda 51 bin 799 dolar alıyor. İkinci sıradaki İsviçre’de 48 bin 853, üçüncü sıradaki Danimarka’da ise 46 bin 950 dolar maaş veriliyor. Türkiye’de bu düzeydeki bir öğretmenin maaşı yıllık 25 bin 536 dolar oldu. Son sırada yer alan Polonya’da ise aynı düzeyde öğretmenin yıllık maaşı 9 bin 186 dolar.

Türkiye bu rakamla ilkokul öğretmeni maaşlarında eski sosyalist ülkelerle ve Fransa, İsrail gibi ülkeleri geçti. Fransa’da yeni ilkokul öğretmeni yılda 24 bin 6 dolar kazanıyor. Bu kategoride AB21 ortalaması 30 bin 150, OECD ortalaması ise 29 bin 767 dolar.

LİSE SIRALAMASINDA  26’INCI SIRADAYIZ

En fazla maaş alan öğretmenlerin bulunduğu lise sıralamasında ise Türkiye veri elde edilebilen 31 ülke arasında 26’ncı sırada bulunuyor. Birinci Lüksemburg’da üst kategoride maaş alan bir lise öğretmenine yılda 139 bin 152 dolar maaş ödeniyor. İsviçre’de rakam 98 bin 495, Kore’de 84 bin 529 dolara iniyor. Türkiye’de bu kategorideki öğretmenlere 30 bin 335 dolar veriliyor. AB21 ortalaması 53 bin 956, OECD ortalaması ise 53 bin 651 dolar olarak hesaplandı. Türkiye sıralamada Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Estonya, Polonya, Slovak Cumhuriyeti’ni geride bıraktı. Lise öğretmeni maaşlarında Şili, İsrail, Yunanistan, Fransa gibi ülkeler ise Türkiye’nin yukarısında yer aldı.
Raporda, “Öğretmenlerin maaşları son on yılda reel anlamda hemen hemen tüm OECD ülkelerinde arttı. Ayrıca ücretlerin iyileştirilmesi, mesleğe en iyi öğretmenlerin çekilmesi, yetiştirilmesi; statü, mesleki özerklik ve kariyer fırsatlarının artırılması için daha yenilikçi yollar gerekiyor” denildi.

ÖNLEM ALINMASI ÇAĞRISI YAPILDI

Raporda matematik ve bilim derslerinde örgüte üye birçok ülkede kalifiye öğretmen açığı görüldüğü belirtildi. Hükümetlere öğretmenliği yetenekli mezunlar için daha çekici kılmak amacıyla önlem almaları çağrısı yapılan rapora göre, ortalama her beş okul müdüründen biri, matematik ya da bilim derslerine giren öğretmenlerin mesleki niteliklerindeki eksikliğin, öğrencilerin eğitiminde handikap oluşturduğunu bildirdi. Raporda, “Örneğin Türkiye’de her 10 okulun 8’i matematik ve bilim derslerinde öğretmen sıkıntıyla karşı karşıya. Rakam Lüksemburg, Almanya, Şangay-Çin ve Hollanda’da her 10 okul için 3’e düşüyor” denildi.

ÇALIŞMA SAATLERİNDE DE GERİDE KALDIK

Raporda yer alan “Yıllara göre öğretim saatleri” tablosuna göre, Türkiye’de bir ilkokul öğretmeni 2009 yılında yılda ortalama 639 saat ders veriyor. Türkiye verilen ders saatleri açısından OECD ülkesi arasında 25’inci sırada. Bir yılda bin 232 saat ders veren Şili’li öğretmenler en yoğun çalışan kesimi oluştururken ABD’de ilkokul öğretmenleri bin 97 saat ders veriyor. İlkokul öğretmenleri Fransa’da 918 saat, Almanya’da 805 saat, İsrail’de 788 saat, OECD ortalamasında 779 saat, Yunanistan’da 589 saat ders veriyor ve Türkiye’nin üzerinde bulunuyor.
(SRE)

Etiketler: , , ,
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com