"Türkiye olduğu sürece Bosna Hersek yalnız değildir"

Türkiye olduğu sürece Bosna Hersek yalnız değildir
Bosna Hersek'in Ankara Büyükelçisi Dzanko: "Türk halkı, 'geçmiş olsun' dileklerini en samimi şekilde iletti ve yardım çağrımıza ilk cevap verenler arasında oldu"

BURSA (AA) - CEM ŞAN - Bosna Hersek'in Ankara Büyükelçisi Damir Dzanko, ülkesindeki sel felaketine ilişkin, "Türkiye olduğu sürece Bosna Hersek yalnız değildir. Türk halkı, 'geçmiş olsun' dileklerini en samimi şekilde iletti ve yardım çağrımıza ilk cevap verenler arasında oldu" dedi.

Dzanko, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bosna Hersek'teki afetzedelere yardım için kampanyalara Bursa'dan başlamaya karar verdiklerini ve ülkesinin Fahri Konsolosu Muzaffer Çilek eşliğinde bu kentte bazı kurum ve kuruluşların yöneticileriyle görüştüğünü söyledi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi yetkililerinden, Bosna Hersek'te iki belediyeyle ortak çalışıp selden zarar gören okul, cami ve hastanelerin onarımına katkı vermelerini talep ettiklerini anlatan Dzanko, şöyle konuştu:

"Türkiye olduğu sürece Bosna Hersek yalnız değildir. Türk halkı, 'geçmiş olsun' dileklerini en samimi şekilde iletti ve yardım çağrımıza ilk cevap verenler arasında oldu. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı çok hızlı hareket ederek Bosna Hersek'e yardım uçaklarını gönderdi ve yardımlarına devam ediyor. Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı da birçok yardım gerçekleştiriyor. Aynı şekilde Türk Kızılayı da yardımcı oluyor ve yardımları yönlendiriyor. Bu üç kuruma ayrıca teşekkür ediyorum. Her gün onlarca insandan telefon alıyorum. Bunlar halktan insanlar. Geçmiş olsun dileklerini iletiyorlar, yardım ellerini uzatıyorlar ve 'Neler yapabiliriz' diye soruyorlar. Böyle günler, bu kardeşliği en çok hissettiğimiz günlerdir. Türk halkını her zaman yanımızda hissediyoruz. Özellikle bugünlerdeki bu ilgi bizi çok memnun ediyor. Onlara çok teşekkür ederiz."

- Türkiye'deki kardeş belediyelere çağrı

Dzanko, Bursa ile ülkesinin başkenti Saraybosna'nın, 1972 yılında "kardeş şehir" olduğunu hatırlattı.

Bosna Hersek ile Türkiye'deki kardeş belediyeler arasında sel felaketinin yaralarının sarılması için iş birliği modeli geliştirildiğini aktaran Dzanko, "Türkiye'deki 80 belediyenin, Bosna Hersek'te kardeş belediyesi var. Bu belediyelerden imkanı olanlar, ülkemizde kentleri zarar görmüş kardeş belediyelerinin masraflarını üstlenebilir" ifadesini kullandı.

Türkiye'deki kardeş belediyelerden, ülkesinde selden etkilenen hastane, okul, cami gibi kamusal yapıların onarımı için destek beklediklerine değinen Dzanko, bu çağrıya olumlu yanıt alacaklarına inandıklarını sözlerine ekledi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com