"Türkiye Ortadoğu'nun hasta adamı oldu"

"Türkiye Ortadoğu'nun hasta adamı oldu"
Arap gazeteleri, Türkiye ile Suriye arasındaki tırmanan gerginlikleri, "Çatışma sanki kaçınılmaz", "Türkiye ile savaş Esad rejiminin çöküşünü getirebilir", "Türkiye, Ortadoğu'nun hasta adamı oldu" sözleri ile yorumladılar.

Arap gazeteleri, Türkiye ile Suriye arasındaki tırmanan gerginlikleri yorumlarken "Çatışma sanki kaçınılmaz", "Türkiye ile savaş Esad rejiminin çöküşünü getirebilir", "Türkiye Ortadoğu'nun hasta adamı oldu" gibi değerlendirmeleri yaptı.

The Economist dergisinin, internet sayfasına göre, Arap basınındaki tartışmalar son hafta, Türkiye ile Suriye arasındaki gerginliklerdeki artışın ışığında Suriye krizinin, bir bölge ihtilafına dönüşebileceği daha tehlikeli bir aşamaya girip girmediği noktasında yoğunlaştı.

-EL AHRAM: "ANKARA İLE ŞAM ARASINDA SINIR ÖTESİ ÇATIŞMA OLASILIĞI"-

Mısır'da yayımlanan El Ahram gazetesi, "Beşar'ın savaşının" tüm Ortadoğu'yu riske attığını savunurken Suriye'den atılan mermilerin Türkiye'nin sınır bölgelerini vurduğunu, Türkiye'den jet yanıt alındığını yazdı. Suriye'den ateşin sürmesi üzerine Türk parlamentosundan tezkere geçirildiğini kaydeden gazete, "Bu, Ankara ile Şam arasında sınır boyunca ve belki sınır ötesi çatışmaların patlak vermesi olasılığına işaret ediyor" yorumunu da yaptı.

-ELAPH: "TÜRKİYE İLE SURİYE ARASINDAKİ ÇATIŞMA KAÇINILMAZ GİBİ"-

Arap gazetesi Elaph da, "fırtına bulutları" yoğunlaşırken Türkiye'nin "hassas" iç ve dış durumuna işaret eden bir yorum yayımladı. Başbakan Erdoğan'ın, ABD'nin tutumunun başkanlık seçimlerinin ardından değişeceğini düşündüğünü ve "seçim öncesini, "savaş olasılığı için hazırlamak, yurt içinde ve yurt dışında destek oluşturmak için bir olanak" olarak gördüğünü öne sürdü. Yorumda "Türkiye ile Suriye arasındaki bir çatışma kaçınılmaz gibi görünüyor" iddiasında bulunuldu.

-AD DUSTOUR: "TÜRKİYE İLE SAVAŞ, ESAD'IN ÇÖKÜŞÜNÜ GETİREBİLİR"-

Ürdünlü Ad Dustour'da yer alan bir makalede ise, Türkiye ile savaşa girmenin Esad rejiminin çıkarına olmadığı görüşü dile getirilirken "Şam'daki rejim, herkesten daha iyi biliyor ki Türkiye ile savaş, en iyi senaryoda Kuzey Suriye'yi merkezden ayıran izole bir bölgenin kurulmasına yol açar. En kötü senaryoda ise, rejimin tamamen çöküşüne neden olur" değerlendirmesi yapıldı.

-ARAP SAFİR TÜRKİYE'YE "ORTADOĞUNUN HASTA ADAMI" DEDİ-

Lübnan'da yayımlanan As Safir gazetesinde Muhammed Hur Al Din, Türkiye'nin Suriye'ye yaklaşımındaki "artan karmaşıklığın" Türkiye'nin "stratejik derinlik" politikasının sonucu olduğunu, Türkiye'nin hem Avrupa ile hem Ortadoğu ile ilişkileri üzerinde olumsuz bir etkisi bulunduğunu iddia etti.

Türkiye'nin "Avrupa'nın hasta adamı" olduğuna dikkat çektikten sonra şimdi "Türkiye, Ortadoğu'nun hasta adamı oldu" diyen yazar, kaybolan kişiler için verilen ilana benzeterek Türk dış politikası hakkında "Gezmeye çıktı, ancak bir daha geri dönmedi" ifadesini kullandı.(EAK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Fox TV’ye çirkin saldırı14 Ocak 2015 Çarşamba 12:55
 • Yandaş medya açık açık hedef gösterdi14 Ocak 2015 Çarşamba 12:45
 • Havuz yazarı konferanstan kovuldu13 Ocak 2015 Salı 13:24
 • Economist: Türk medyası için zor zamanlar09 Ocak 2015 Cuma 11:04
 • “AKP basını bitirdi“09 Ocak 2015 Cuma 10:26
 • "Bu ayıp, bu kan asla temizlenemeyecek"08 Ocak 2015 Perşembe 16:50
 • Atilla Taş'tan olay yaratan 'Yüce Divan' tweeti!06 Ocak 2015 Salı 11:11
 • Hülya Avşar'dan Sözcü'ye dava!25 Aralık 2014 Perşembe 10:49
 • Milliyet'te deprem, hangi isimlerin görevine son verildi?17 Aralık 2014 Çarşamba 11:27
 • Abdülkadir Selvi'nin kafası karıştı15 Aralık 2014 Pazartesi 10:54
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com