Türkiye prensesleri giydiriyor

Türkiye prensesleri giydiriyor
Modacı Seçkin İlker:

İSTANBUL (AA) - ZEYNEP DUYAR - Türkiye tes giyim sektöründe ağırlığını artırırken, hem bölge ülkelerine ihracatını artırıyor hem de Kuveyt, Katar ve Suudi Arabistan gibi bölge ülkelerinden gelen prenseslerin tercihi oluyor.

Konuyla ilgili AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Modacı Seçkin İlker, Türkiye'nin toplam ihracatının yaklaşık 10 milyar dolardan fazlasının hazır giyim sektöründen elde edildiğini belirterek, "Hazır giyim sektöründe ilk sırada Çin, 6. sırada ise Türkiye bulunuyor. En çok Almanya, İngiltere, İspanya, Fransa ve Hollanda'ya ihracat yapılıyor" dedi.

Türkiye’nin tesettür giyim ihracatını ise genel olarak Suudi Arabistan, Libya, Irak, Almanya, İspanya ve İngiltere'ye yaptığını belirten İlker, küreselleşen dünyada artık ABD değil, Mekke ve Suudi Arabistan gibi pazarlara girmenin zor olduğunu, bu pazarları tanımanın fuarların varlığıyla mümkün olduğunu ifade etti.

Tesettür giyimde Malezya ve Endonezya'nın önde gelen ülkeler olduğunu ve Türkiye'nin de bu konuda ilerlediğini ifade eden İlker, şöyle konuştu:

"Arabistan’da dış kıyafet önemli. Düğünlerde aşırı dekolte giymeyi seviyorlar. Ayrıca orada birden fazla kadınla evlilik serbest olduğu için hanımlar arasında rekabet var. Hepsi eşine kendini beğendirebilmek için iyi giyinmek istiyor. Dekolte kıyafet ürettiğimiz için çok eleştiri aldık ancak ben bir mahsur görmüyorum. Malezya, Endonezya ve Suudi Arabistan'ın yanı sıra Lübnan'dan da önemli modacılar çıkıyor. Lübnan'dan ithalatını yapmak istediğim ürünü, gümrük vergisi çok yüksek olduğu için Türkiye'ye getiremedim. Sırbistan ve AB ile sıfır gümrük vergisiyle çalışıyoruz. Rusya'da ise gümrüğü Sırbistan'dan dolayı atlayabiliyoruz. Malezya ve Cezayir ile de bir takım anlaşmalar yapıldı. Lübnan ile yaşadığımız sıkıntıyı ilgili makamlara ileteceğiz. Lübnan ile sıfır gümrük anlaşması yapılması gerekiyor."

Hedefleri doğrultusunda Dubai'de bir mağaza açmak istediğini anlatan İlker, krizden dolayı ABD'de mağaza açmaktan vazgeçtiklerini, Malezya ve Endonezya'da zaten partnerleri olduğunu belirterek, "Suudi Arabistan'da belki bir partnerimiz olabilir, yıl içinde görüşmelerimiz neticelenir. Aşırı büyümeden yana değilim ama bir iş büyümüyorsa, yürümüyor demektir. Suudi Arabistan ile planladığımız ortaklık gerçekleşirse, bütün körfez ülkelerinde mağaza açabileceğiz. Dubai'deki mağazamı ortaksız açmayı düşünüyorum. Şu an dünyanın merkezini Dubai olarak görüyorum" diye konuştu.

 

- "Körfez prenseslerini giydiriyoruz"

 

 İlker, ayrıca uluslararası özel müşterileri olduğunu, Kuveyt'ten, Katar'dan, Suudi Arabistan'dan pek çok prensesi giydirdiğini dile getirerek, yine Türkiye'de de bazı siyasi eşlerini giydirdiğini açıkladı. Geçen günlerde siyah bir arabanın kapıya yanaştığını ve takım elbiseli kalabalık bir grubun mağazaya geldiğini anlatan İlker, "Herkes çok şaşırdı, kimin geldiğini merak etti. 'Ben de bizim prenseslerden biridir' dedim. Bu müşterilerimiz özel olduğu için genelde gizli geliyor. Çoğu zaman da başka ülkelerde buluşuyoruz. Ayrıca, Körfez'den gelen misafirlerimiz para sıkıntıları olmadığı için gardıroplarını yenilemeyi seviyor. Onlarla çalışmayı hem keyifli olduğu için hem de iyi birer dost olarak konuşabildiğimiz için seviyorum" ifadelerini kullandı.

Yakın zamanda üretim atölyesi açacakları, bunun hazırlıklarının sürdüğü bilgisini veren İlker, atölyenin ayda 150 gelinlik üretimi gerçekleştirecekleri bir yer olacağını, bunu geçecek siparişlerde ise Çin ile çalışmaları gerektiğini anlattı.

Yeni bir marka oluşturacakları bildiren ve bu sayede tesettürlü tesettürsüz ayrımı olmadan, herkesin ortak alışveriş yapabileceği bir yer konsepte sahip olacağını belirten İlker, toplumun kalın çizgilerle ayrılmaması gerektiğini, mağazalarla bu ayrımın yapılması halinde tam bütünleşmenin sağlanamayacağını dile getirdi.

 

-"Büyük modacılar, tesettürlüler için de üretiyor"

 

Seçkin İlker, tesettürlü kadınların şık giyinerek kendilerini ifade etmesinden memnun olduğunu ve  tesettürlü kadınların da bir müşteri olduğu için bu gelişimden korkulmaması gerektiğini belirterek, "Tesettür giyim sektörü pazarı büyümesi sanki tesettüre girenler mi çoğalıyor diye kaygı olarak algılandı. Bence öyle değil. Malezya'da, Endonezya'da tesettür bir yaşam biçimi… Gerek günlük giyimde, gerek abiyede, kadınların kendi aralarında olan toplantılarında, erkeklerle olan kısımlarda bayanlar kendilerini çok güzel ifade ediyor. Ülkemizde artık başörtülüler demokratik bir ortamda yaşıyor, kendini çok rahat ifade ediyor. Bence pazarın büyümesi, bunun yansıması" diye konuştu.

Avrupa ülkelerinde düzenlenen moda haftalarına tesettür giyim olarak katılımın arttığına dikkati çeken İlker, artık Armani, Valentino gibi büyük modacıların da özellikle Arabistan'da yaşayan tesettürlüler için Ferace (dış giyim), türban ve bone tasarladığını söyledi.

İlker, en az 3 yıldır büyük modacıların da tesettürlülerin farkına vardığını vurgulayarak, "Artık bizde belli bir standardın üzerinde maddiyata sahip hanımefendiler, hem bu defilelere davet ediliyor hem de onları izleyip oradan kendilerine kıyafet beğeniyorlar" dedi.

Artık dekoltenin yanı sıra günlük giyimde ya da abiyelerde uzun kollu modellere yer verildiğine dikkati çeken İlker, "Moda ticareti körüklemek için var. Tüketim tarafında çok önemli talep varsa oraya yönlenme zorunluluğunuz var. Büyük modacılar da bunun farkına varıp, pastadan pay almaya devam etmek için harekete geçti" dedi.

Gençlerin üniversiteye yönelmesiyle birlikte sektörlerde kalifiye eleman eksikliğinin giderek belirgin hale geldiğini ifade eden İlker, editörlüğünü yaptığı Endaa Dergisi'nde adı hiç duyulmamış tasarımcılara yer vererek, onların da ürünlerini tanıtabilmesine olanak sağladıklarını ve bu kişilere fırsat verilirse, Türk moda sektörünün daha da gelişeceğine inandığını dile getirdi.

 

- "Suriye'deki savaşı durdurmak için 'Çöl Defilesi'..."

 

Seçkin İlker, hayata geçirmek istedikleri projelerin başında Mikro Kredi'nin geldiğini belirtti. Projede Turkcell'in sanal olarak açacağı mağazasında, maddi durumu iyi olmayan girişimci kadınlara ürünlerini satabilecekleri ve ayda 2 bin lira tutarında kazandıkça geri ödeyecekleri kredi bağlanacağını açıkladı. 

İlker, ayrıca, Birleşmiş Milletler nezdinde Suriye'deki savaşı durdurmak için Dubai'de "Çöl Defilesi" düzenleyeceklerini ancak bir takım sağlık problemlerinden dolayı bunu ertelediklerini dile getirdi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com