Türkiye-Qinghai Eyaleti Ticaret Forumu

Türkiye-Qinghai Eyaleti Ticaret Forumu
TUSKON Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Ciğer:

İSTANBUL (AA) - Türkiye İş adamları ve Sanayicileri Konfederasyonu (TUSKON) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Ciğer, Türkiye-Çin ilişkilerinin ticari boyutundan memnun olmadıklarını belirterek, "Çin’den özellikle yatırımlar konusunda somut adımlar atmasını beklerken olabildiğince fazla heyet ağırlayarak üzerimize düşen görevi yapmaya gayret ediyoruz" dedi.

Ciğer, TUSKON ile Qinghai Eyalet Valiliği ve Qinghai Eyaleti Ticaret Bakanlığı’nın beraber organize ettiği, Türkiye-Qinghai Eyaleti Ticaret Forumu çerçevesinde Qinghai Ticaret Fuarı ve Qinghai Uluslararası Tibet Halısı Fuarı tanıtım programında konuştu.

Bu ziyaret çerçevesinde TUSKON ve Qinghai ilişkilerinin daha da gelişeceğini umut ettiğini söyleyen Ciğer, "Qinghai'ın tanıtımını bir fırsat olarak değerlendiriyoruz. Bu doğrultuda iş adamlarımızın gelen taleplere gösterdiği yakın ilgi bizleri son derece memnun etmiştir" ifadelerini kullandı.

Üyelerinin Çinli devlet veya özel firmalarıyla görüşmeler yapmasını ve ortak çalışmalarda bulunmasını teşvik ettiklerini belirten Ciğer, "TUSKON olarak Türkiye-Çin ilişkilerinin ticari boyutundaki durumdan hala memnun değiliz. Çünkü ilişkilerimizin her alanda sağlam bir zemine oturabilmesinde ticari ilişkiler çok önemli. Bu bağlamda Çin’den özellikle yatırımlar konusunda somut adımlar atmasını beklerken olabildiğince fazla heyet ağırlayarak üzerimize düşen görevi yapmaya da gayret ediyoruz" diye konuştu.

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi Çin ile Türkiye ilişkilerinin geldiği noktanın sevindirici olduğuna işaret eden Ciğer, yine de bunun yetersiz olduğunu, ilişkilerdeki ilerlemeye karşın süregelen ekonomik ve ticari ilişkilerdeki sürdürülebilir olmama durumunun kendilerini endişelendirdiğini aktardı.

Ciğer, son 4 yılda Çin ile ticarette toplam açığın 70 milyar doları geçtiğini dile getirerek, geçen yıl Çin’e ihracattaki artış oranının yüzde 27, ithalattaki artışın yüzde 16 olmasına karşın Çin ile dış ticaret açığının yüzde 14,2 artışla 21 milyar dolara yükselerek sürdürülebilir olmaktan çıktığını söyledi.

 

- "Türkiye’nin dış ticaret açığının yaklaşık yüzde 20’si Çin’den kaynaklanıyor"

 

Türkiye’nin dış ticaret açığının yaklaşık yüzde 20’sinin Çin’den kaynaklandığına dikkati çeken Ciğer, şöyle devam etti:

"Bu açığın en aza inmesi ve Çin ile ticaretimizde ortaya koyduğumuz 2020’de 100 milyar dolar toplam ticaret hacmi hedefine ulaşılması için ekonomik iş birliği ve yatırım alanlarında çalışmaların arttırılıp somut hale getirilmesi gerekiyor. İlişkilerimizin her alanda sağlam bir zemine oturabilmesinde ticari ilişkiler çok önemli. Bu bağlamda Çin’den yeni açılımlar ve özellikle yatırımlar konusunda somut adımlar atmasını beklemekteyiz. Bu bağlamda karşılıklı yatırımlar da büyük önem arz ediyor. 2011-2015 döneminde Çin’in yurtdışı doğrudan yatırımlarının 560 milyar dolara ulaşması beklenmektedir. Geçen yıl yurtdışına 77,2 milyar dolarlık yatırım yapan Çin'in bu yatırımlarından Türkiye’nin aldığı pay ise çok az. Türkiye’deki Çin sermayeli yatırımlar toplamı 407 milyon dolar civarında, Çin’deki Türk sermayeli yatırımlar ise 150 milyon dolar civarında bulunuyor."

 

- "Ticaret açığının giderilmesi için Çin’in Türkiye’de yatırım yapmasını önemsiyoruz"

 

Ticaret açığının giderilmesine yönelik olarak Çin’in Türkiye’de yatırım yapmasını önemsediklerini vurgulayan Ciğer, bununla birlikte üçüncü ülkelerde de özellikle müteahhitlik ve enerji alanında ortak yatırım işbirliği yapılabileceğini belirtti.

Ciğer, Çin’in yabancı ülkelerdeki müteahhitlik projelerinden elde ettiği gelirin 102,4 milyar dolara, yeni imzalanan sözleşmelerin değerinin ise 128,8 milyar dolara ulaştığı göz önüne alındığında bu alandaki işbirliğinin öneminin daha da net anlaşılacağını dile getirdi.

Karşılıklı tanıtımların yanında ayrıca iki ülke dillerini bilen kişilerin sayısının artırılması için de somut adımlar atılmasının son derece önem arz ettiğini vurgulayan Ciğer, şunları kaydetti:

"Qinghai eyaleti, 10 yıldır istikrarlı bir büyüme gerçekleştirerek Çin’in kuzeybatısında parlayan bir yıldız olmuştur. Farklı kültürlerin uyum içinde bir arada yaşadığı Qinghai eyaleti sahip olduğu doğal güzelliklerin yanı sıra aynı zamanda zengin maden kaynaklarına da sahiptir. Qinghai Eyaleti başarıyla gerçekleştirdiği Tibet Halısı Uluslararası Fuarı'yla ekonomik alanda istediği seviyeye ulaşmak adına ne kadar gayretli olduğunu ortaya koymaktadır. Bizler de kendileriyle burada Qinghai Ticaret Forumu’nu düzenleyerek hem kendilerinden bilgi almak hem de Qinghai ve Türkiye arasında geliştirilebilecek iş fırsatları üzerine fikir alışverişinde bulunmaktan ötürü büyük memnuniyet duymaktayız. İkili ilişkiler neticesinde özellikle halı sektöründe bilgi alışverişinde bulunulmasına büyük önem veriyoruz."

 

- "Bu etkinlik sayesinde eyaletimizle Türkiye arasında ticaret güçlenecektir"

 

Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Qing Yang Zhang da foruma katılmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirterek, son yıllarda Türkiye ve Çin arasında karşılıklı iş ziyaretlerinin arttığını dile getirdi.

Karşılıklı güven zemininde ticari ilişkilerin de güçlendiğini ifade eden Zhang, "Dış ticaret hacmi ise yıldan yıla artıyor. 2013 yılında dış ticaret hacmi 22,2 milyar dolara ulaştı. Artış oranı yüzde 16,32. Türkiye’nin ithalatta birinci ve ihracatta 11. ülkesi Çin oldu. Bunun yanı sıra büyük projeler sonrası büyük gelişmeler gözleniyor. Hızlı tren, elektrik santrali gibi müteahhitlik alanında başarılara imza attık. İkili iş adamları bu hedeflere ulaşmak için büyük çaba gösteriyor. Çeşitli iş birliği ve etkinlikler düzenleniyor. Tibet halısı yalnızca başlangıç noktası. Umarım bu etkinlikte eyaletimiz ile Türkiye arasında ticaret ve iletişim güçlenecektir" değerlendirmesini yaptı.

Çin Qinghai Eyaleti Vali Yardımcısı Xiao Wang ise Qinghai'ın coğrafi özelliklerinden bahsederek, bu yıl ağustos ayında düzenlenecek 10. Qinghai Uluslararası Tibet Halı Fuarı’na herkesi davet etti. Türk işadamlarına, "Qinghai'a gelin, birlikte büyük işlere imza atalım" diye seslenen Wang, "Tibet halısı, Qinghai geleneksel el sanatlarının önemli bir eseri. Fars ve Türkiye halısıyla birlikte dünya çapında ün yapmıştır. Geleneksel kültürler, halı kültürümüzü ve sanat seviyesinin gelişmesine büyük zemin hazırlamıştır. Aynı zamanda modern teknolojiyle birlikte eski gelenekleri modayla birleştiren bir sektör oluştuğunu da söyleyebiliriz" şeklinde konuştu.

Türkiye ile Çin arasındaki ilişkinin yeni fırsatları tanımladığına dikkati çeken Wang, "Bugünkü tanıtımla birlikte Türkiye’nin her alanında somut iş birliği gerçekleşmesi, imalat, karşılıklı sermaye, alt yapı çalışmaları alanındaki ortak çalışmalara imza atabileceğimizi umut ediyoruz. Gerçek anlamda ikili stratejik partner ilişkisini ilerletebileceğimizi umut ediyoruz" ifadelerini kullandı.

 

- Türkiye ile Qinghai Eyaleti arasında İkili İş Birliği Anlaşması imzalandı

 

Çin Qinghai Eyaleti Ticaret Bakan Yardımcısı Xiao Yu da eyaletin dünyada 160’dan fazla bölge ve ülkeyle ticari ilişkisi olduğunu söyledi.

Tibet’in geleneksel ve dünyaca ünlü halısı için düzenledikleri fuarın Çin’deki uluslararası tek halı fuarı olduğunu belirten Yu, "Dünyanın önde gelen el halısı ülkeleri bu fuara katılıyor. Döşeme malzemeleri, tekstil ve mobilya ürünlerini de sergileyeceğiz fuarda Türk iş dünyası için de önemli fırsatlar bulunuyor" dedi.

Toplantının sonunda Türkiye ile Qinghai Eyaleti arasında İkili İş Birliği Anlaşması da imzalandı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com