Türkiye Rutkay Aziz'i konuşuyor

Türkiye Rutkay Aziz'i konuşuyor
Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin açılışında ödül almak üzere kürsüye çıkan Rutkay Aziz çok sert eleştirilerde bulundu

Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Antalya Kültür Sanat Vakfı (AKSAV) tarafından bu yıl 48'incisi düzenlenen Uluslarası Antalya Altın Portakal Film Festivali'in Açılış ve Onur Ödülleri gecesi Cam Piramit Fuar ve Kongre Merkezi'nde gerçekleştirildi

FAŞİZM VE DARBE SÜREÇLERİ

İlk defa, 47'nci Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde verilmeye başlanan 'Sanatta Sosyal Sorumluluk Ödülü' bu yıl Rutkay Aziz'in oldu. Aziz'e ödülünü vermek üzere sahneye gelen Zuhal Olcal, ödülü alan Rutkay Aziz'i "Güzel ve aydınlık ülkemin teminatı olarak gördüğüm isimlerden birisin" diyerek tebrik etti. Konuşma esnasında ayakta alkışlan Aziz, sosyal paylaşım sitelerinde de bugün en çok konuşulan konu oldu.

Farklı bir konuşma yapacağını belirterek mikrofana yaklaşan Rutkay Aziz, aynı zamanda başkanlığını yaptığı Çağdaş Sinema Oyuncuları Derneği (ÇASOD) adına festivali düzenleyen herkesi selamladığını söyledi.

O KONUŞMAYI İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Bu yılki festivalin en büyük adımının 1979 yılında sansür ve 1980'de askeri darbe nedeniyle yapılamayan Film Festivallerinin ödüllerinin sahipleriyle buluşması olduğunu belirten Rutkay Aziz, "Bu çok ciddi tarihi örneği, umarım, faşizm ve darbe sürecinden geçmiş sinemacılar da, kendi ülkelerinde paylaşırlar. Onun içinde o ödül sahibi arkadaşlarımızı dernek olarak yürekten kutluyorum" dedi.

Bu yıl kendisine verilen 'Sanatta Sosyal Sorumluluk Ödülü' için "Umarım hak etmişimdir" değerlendirmasi yapan Rutkay Aziz, şu sözleri destek alkışlarıyla yarıda kaldı, "Ama moda deyimle döneklik, sapma olursa özgürce ödülü geri alma hakkına da sahipsiniz. Gerçek sanatçılar ülkesinin ve dünyanının gerçeklerine tanık olmakla yükümlüdür. Benim ülkemde tanık olduğum Hukuk üstünlüğünün gittiği, adaletsiz bir kalkınma gidişinin hızla yol aldığı, parasız eğitim diye pankart açan öğrenci arkadaşımın 16 ay hapis yattığı, ama Şili'de o çocukların devrim yapması."
 
BENİM ÜLKEMİN GERÇEĞİ

Bu sözleri ayakta uzun süre alkışlanan Rutkay Aziz, dünyanın bir çok ülkesinde cinayetler işlendiği, kadınların şiddete maruz bırakıldığını çocukların istismar edildiğini belirterek ama esas cinayetin Alman Şair Gothe'nin dediği 'cehaletin örgütü eyleme geçme hali' olduğunu söyledi ve "Bu da benim ülkeminin gerçeğidir" dedi. Gerçek sanatçıların bunlara tanık olmakla yükümlü olduklarını belirten Rutkay Aziz "Sinema hem bir barış sanatıdır hem de kendi içindeki barış niteliğin koruyarak insanlığa katkı sağlayacaktır" dedi.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com