'Türkiye samana muhtaç kaldı'

'Türkiye samana muhtaç kaldı'
CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, Kars Ticaret Odası'nı ziyaret etti.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, Devletin Doğu Anadolu Bölgesi’nde yaşayan insanlara maaş bağlanması gerektiğini söyledi.

CHP’li Ensar Öğüt, gezi ve incelemeler yapmak için geldiği Kars’ta, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı’nı ziyaret etti. Burada Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ali Güvensoy ile bir süre görüşen Öğüt, hükümete de çağrıda bulunarak Doğu Anadolu Bölgesi’nde yaşanan saman sorunun çözülmesini ve bu bölgede yaşayan vatandaşlara çeşitli imkânlarının sunulmasını ve vergiden muaf tutulmalarını istedi.

Doğu’da yaşamanın çok zor olduğuna da dikkat çeken Öğüt “Bölgede yaşamak çok zor. 7-8 ay kış yaşayan ve yaklaşık 2000 bin rakımı olan bu bölgede geçinmekte, ayakta durmak ta bir dert. Ben her zaman şunu söylerim. ‘Kışın ağır geçtiği bu bölgelerde vatandaş olmak çok zor. Devlet bu bölgede yaşayan insanlara belli bir maaş bağlaması gerekir. Burada bulunmak, burada vatandaş olmak, bu ağır koşullar da yaşamak zor bir olaydır. Bugün gündüz hava sıcaklığı eksi 26 derecedir. Kars gibi böyle bir yerde hizmet yapacaksın, devlete katkı sunacaksın, vatanı ve bayrağı bekleyeceksin. Bence devletin mutlak suretle bu bölgede yaşayan insanlara bir katkı sunması gerekir. Maaş bağlaması gerekir en azından sigorta yapması gerekir.” Dedi.

BÖLGEDE YAŞAYAN MEMURLAR FARKLI ÜCRET ALMALI

Doğu illerinde görev yapan memurlara daha fazla maaş başlanması gerektiğini de savunan Öğüt daha sonra “Buraya gelen memurun diğer batıda ki memurdan farklı bir ücret alması gerekir. Yani yüzde 25-30 fark alması gerekir. Çünkü Bodrum’da, Antalya’da da ya da İzmir’de görev yapan memur, yılda 500 kg kömür yakıyor yada yakmıyor. Ama Kars’ta ise kış boyu 5 tondan aşağı yakmıyor. Buna karşın aynı memur bu illerdeki memur kadar maaş alıyor. Bu nedenle buradaki memura maaş farkı verilmesi gerekir. Vali dahil bütün personeline ve çalışanlarına bir fark ödenmesi lazım ki memur buraya gelsin. Yoksa buraya geldiği zaman izin alıyor, rapor alıyor ve bir an önce buradan kaçmaya çalışıyor. Ondan sonrada Kars, Ardahan ve Iğdır’da Üniversite sınavlarında sonuncu oluyoruz. Hastalarımız kızakta ölüyor.” Diye konuştu.

Ensar Öğüt, Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın, Erzurumlu olması nedeniyle çevre illerin Erzurum’u kalkındırmak için seferber etmek suretiyle kendi memleketini sağlığın merkezi haline de getirdiğini de iddia etti.

Bakan Akdağ’ın Erzurum için özel bir sistem kurduğuna dikkat çeken Öğüt daha sonra şöyle konuştu. “Sağlık bakanı öyle bir sistem kurmuş ki. Kars’tan her gün Erzurum’a 8 tane otobüs gidiyor. Ardahan’da öyle Iğdır’da öyle. Burası toprak değil mi? Burası memleket değil mi? Onun için bu bölgeye gelen doktor dahil bütün ebe, hemşire ve öğretmen farklı bir maaş alırsa o zaman burada hizmet yapma aşkı da yaşar.

DOĞU ANADOLU SÜRGÜN YERİ OLMAKTAN KURTULMALI

Doğu Anadolu sürgün yeri olarak anılıyor. Yeteneği ve becerisi olmayan hani özür diliyorum birazda psikopat olan, kavgalı olan adamın sürgün yeri olarak Kars’a yani Doğu Anadolu’ya gönderirse o problemi olan adam zaten bu problemi çok olan bölgede ne hizmet yapabilir ki? Buraya problemsiz, mesleğinde başarılı olmuş projeler üretmiş, örnek olan kişiler gelirse o zaman bu bölge kalkınır. Bir eşitlik sağlanır. Aksi takdirde bölgeler arasında eşitlik sağlanmaz. Ben bu anlamda şu mesajı veriyorum. Bu bölgenin kalkınması ve gelişmesi için bir bölge sürgün yeri olmaktan kurtulsun iki bu bölgeye gelen devlet memurları batıda ki devlet memurlarından farklı bir maaş alsın. Bu bölgede hizmet yapan köylüye, çiftçiye ve bu bölgede ki esnafa ve bu bölgedeki insanlara bir ayrıcalık yapılarak bu bölgede kalmaları için ekonomik anlamda katkı sunulması gerekir.

KARS’TA 72 BUÇUK MİLLET BARIŞ VE KARDEŞLİK İÇİNDE YAŞIYOR

Kars’ta 72 buçuk millet bir arada barış ve kardeşlik içerisinde yaşıyor. Hiçbir zaman ayrımız gayrımız olmamış ve bu toplum burada bir bütün olarak 43 yıl Rus işgali altında kalmış tekrar vatan topraklarına kavuşmuş. Daha sonra da bütünlüğünü sağlamışsa devletin buraya el uzatması lazım.

TÜRKİYE SAMANA MUHTAÇ KALDI

Şuanda tarımla hayvancılıkla geçinen insanlarımız can çekişiyor. Getirilen ithal et, ithal hayvan köylümüzü bitirdi. Şuanda biliyorsunuz birde üstüne üstlük arpa ve buğday ithalatı yapılınca, köylü mazotun pahalı olması nedeniyle ekin ekmedi. Ekin ekmeyince de sapı olmadı. Sapı olmayınca da şuanda Türkiye samana muhtaç kaldı. Hükümet, öyle bir politika izledi ki Tarım Bakanı bu ülkeyi samana muhtaç etti. Kars’ta et kombinası, süt fabrikası satıldı. Ben bunları kapatanları şiddetle kınıyorum ve bunlardın derhal yenisinin yapılması lazım. Şuanda ithal et geliyor ve derhal durması gerekir.”

İTHAL HAYVAN HEMEN DURMALI

İthal hayvanın derhal durdurulmasını da isteyen Öğüt, “Bakın şuanda Kars’ta da kesim var Erzurum’da da kesim var. Et Balık Kurumunda, 5. 6. 7. aya kadar sıra veriyorlar. Et Balık Kurumu vatandaşı hayvanını kesmiyor. Stoklarımız dolu diyor. Hayvanları ancak 5’nci ayda kesebileceklerini söylüyorlar. O zaman Et Balık Kurumunun depoları dolu ise niye bunları piyasaya sürmüyorsunuz da et ucuzlamıyor millet ucuz et yemiyor. Niye sürmüyor? Biliyor mu sunuz? Bu hükümet bu Tarım Bakanı yandaşlarının getirmiş olduğu ithal getirdiği hayvanları daha pahalıya satsın diye bizim kendi köylümüzün kendi malını depoda tutturuyor. Çünkü onların malını pazarda yüksek fiyata satıyor. Şu anda Kars’ta canlı hayvan kesim inek kg 3,5 ve 5 TL arasında satılıyor. Hükümet bunu alıp ucuza kesiyorsun. Peki tüketiciye neden ucuz yedirmiyorsun. Buradan Sayın Başbakana sesleniyorum böyle bir Tarım Bakanı olabilir mi? Böyle bir Et Balık Kurumu olabilir mi? Türkiye’nin her tarafında ki Et Balık Kurumu’nun depoları dolu ve siz piyasaya malı sürmüyorsunuz.

Niye sürmüyorlar? Çünkü dışarıdan ithal hayvan getirenler para kazansınlar diye piyasaya sürmüyorlar. Şuanda piyasaya sürseler insanlar belki de 15 TL’ye 18 TL’ye et yiyecekler. Kasapta etin kilosu 30 lira. Ben buradan hükümeti kınıyorum ve derhal Sayın Başbakanı göreve davet ediyorum. Gelsin bu bölgede Kars, Ardahan ve Iğdır’da hayvan pazarlarını gezsin. Tarım Bakanı’ndan artık bizim ümidimiz kalmadı. Öğle bir duruma geldik ki samana muhtaç olduk. Şu anda insanlar hayvanlarını besleyemiyorlar. Bölgede insanlarımız atlarını dışarı bıraktı ve çoğunu kurt yedi. Cumhuriyet tarihinde ilk kez Ardahan Müftüsü fetva verdi ve köylülerimize atlarını dışarı bırakmamasını söyleyerek ve soğukta donup ölmesin günah olduğu söyledi. Çünkü köylümüz, hayvanını dışarı bırakıyor çünkü besleyemiyor. Otu ve samını yok. Hükümet Türkiye’yi samana muhtaç etti. Devlet Kars ile birlikte Doğu illerini afet kapsamına almalı ve burada gerçek köylülerin Tarım İl Müdürlüklerinde kayıtları var. Bunlara ot ve saman yardımı yapmalıdır. Bunu yapmıyorlar ve ben Kızılay’a ve bazı yardım kuruluşlarına başvurdum.

Resmi yazı yazdım ve bizim ümidimiz bu hükümetten bu Tarım Bakanı’ndan ümüdi kalmadı Lütfen bize saman yardımı yapın insanlarımızın hayvanları ölüyor bu hayvanların ölmemeleri için ot saman yem yardımı yapın. Ben Kızılay’a şöyle başvurdum ben buradan diyorum siz ne işe yararsınız kardeşim 1868 dem beri insanlara yardım etmek canlılara yardım etmek ölenlere aç kalanlara değil mi bizim hayvanlarımız da canlı bunlarda aç kaldı üstelik insanları besliyor hayvan olmayınca insan olabilir mi. O zaman buda canlı ise Kızılay’ın ve diğer yardım kuruluşlarının yardım etmesi gerektiğine inanıyorum ben bu kampanyayı başlatmıştım buradan da yeniliyorum ve diyorum ki bizim hükümetten ümidimiz kesildi Kızılay’a bizi muhtaç etti Kızılay ve yan kuruluşları ve ayrıca bütün hayvanseverleri bu doğu Anadolu’da yaşayan ve zor şartlar altında hayvanlarını beslemek için çaba sarf eden çiftçilerimize yardım etsinler diyorum. Ben bir şey daha söylemek istiyorum bütün hayvanseverlere saygı duyuyorum ama hayvan sadece kedi ve köpekten oluşmuyor onlara da bakalım onlarda mağdur ama birde burada ki bölge insanını besleyen ineğimiz, öküzümüz danamız, kuzumuz, koyunumuz ve keçimiz var bunlar açlıktan ölüyor şuan da dışarı atılıyor kimse farkında değil ya şuan da Kars eksi 26 derece ben burada bu dondurucu bölgede yaşıyorsam devletinde buraya yardım etmesi lazım ama devlet gelmiyorsa artık biz yardım sever insanlardan yardım bekliyoruz inşallah onlarda bu sesimizi duyar bu bölgeye yardım eder diye düşünüyorum. Çünkü köylünün malı para etmezse köylü malını satmazsa esnaf ticaret yapamaz. Köylüyü yaşatalım ki esnaf yaşasın. Esnaf vergisi ödeyemezse senedini ödeyemezse kirasını ödeyemezse burada devlette kaybeder sadece ticaret yapan insanlar değil. Ticaret Odası Başkanı olarak size de çok büyük görev düşüyor hep beraber el ele verelim gerekirse ben sizden istirham ediyorum yarın hayvan pazarına gidelim ama bir Anakara’ya yürüyüş yapalım burada ki çığlıkları insanların duyması lazım devlet yetkilileri sıcak kaloriferlerin başında oturuyorlar buraya bir elsinler eksi 40 dereceye varan buraya bir gelsinler. Sayın Başbakan iki tane adam göndersin buraya.”
(MUK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com