Türkiye sandık başında

Türkiye sandık başında
Doğu Marmara'da 08.00'de başlayan oy verme işlemi, sorunsuz şekilde sürüyor

KOCAELİ (AA) - Doğu Marmara'da 08.00'de başlayan oy verme işlemi, sorunsuz şekilde sürüyor.

Kocaeli, Bolu, Düzce ve Sakarya'yı kapsayan bölgede, 5 yıl boyunca görev yapacak yerel yöneticileri seçmek için sandık başına giden seçmenlerin oy kullanma işlemi devam ediyor. 

Sakarya Valisi Mustafa Büyük, oyunu eşi Emine Hayriye Büyük ile Sait Faik Abasıyanık İlkokulundaki 1028 nolu sandıkta kullandı. 

Büyük, oyunu kullanmasının ardından AA muhabirine yaptığı açıklamada, demokrasinin vazgeçilmez unsurlarından yerel seçimleri gerçekleştirdiklerini söyledi. 

Seçimlerin Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) kuralları çerçevesinde gerçekleştirildiğini, güvenlik açısından her türlü tedbiri aldıklarını belir Büyük, "İlçelerimizin tamamında sabahleyin seçimler başladı. Herhangi bir olay yok. Şu ana kadar bize intikal eden asayiş vakası yok. Sakin şekilde süreç devam ediyor" diye konuştu. 

Büyük, seçimlere yoğun katılım olduğunu ifade ederek, sonuçların hayırlı olmasını diledi. 

- Büyükşehir Belediye Başkanı Toçoğlu

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı ve AK Parti adayı Zeki Toçoğlu ise oyunu eşi Gönül Toçoğlu ve çocukları ile Serdivan Zübeyde Hanım Ortaokulunda kullandı. 

Toçoğlu, oy kullanma işleminin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, seçimlerin her zaman demokrasinin şöleni olduğunu söyledi.

"Tüm hemşehrilerimiz bugün oyunu kullanacak" diyen Toçoğlu, "Bu seçimlerin de demokrasiye yakışır şekilde tamamlanacağına inanıyor, şehrimiz ve ülkemiz için hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum" ifadesini kullandı.

- Kocaeli

Kocaeli Valisi Ercan Topaca, oyunu eşi Sevim Topaca ve çocuklarıyla 50. Yıl Cumhuriyet Ortaokulundaki 1114 numaralı sandıkta kullandı.

Oy verme işleminin ardından gazetecilere açıklama yapan Topaca, seçimlerin demokrasinin vazgeçilmezi olduğunu dile getirdi.

Seçimin özgür ortamda olması gerektiğini vurgulayan Topaca, “Ülkemiz, bu anlamda rüştünü ispat etmiştir. Yaklaşık 100 yılı aşkın süredir seçimler yapılmaktadır. Demokratik hayata geçtikten sonra da seçimler konusunda şaibesiz, sıkıntısız, sonuçları tartışılmayan seçimi yapabilen demokrasiye sahibiz” değerlendirmesinde bulundu.

Seçimlerin herhangi bir endişeden uzak yapıldığını aktaran Topaca, “Şu ana kadar seçim sonuçlarını olumsuz etkileyecek herhangi bir güvenlik olayımız, tartışmamız yok. Bu anlamda Kocaeli genelinde 2 bini aşkın güvenlik görevlimiz sandıklarda, sandık çevresinde, kentimizin diğer alanlarında güvenlik tedbirlerini aldık. Herhangi bir sıkıntı da beklemiyoruz” diye konuştu.

Oy kullanma işleminin tamamlanmasının ardından sonuçların intikal edeceği il ve ilçe seçim kurullarında gerekli tedbirlerin alındığını anlata Topaca, evde bakım hizmeti alan ve seçim günü itibarıyla hastanede olan seçmenlerin de oylarını kullanabilmesi için araç ve görevli tahsis ettiklerini bildirdi.

- Büyükşehir Belediye Başkanı Karaosmanoğlu

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı ve AK Parti adayı İbrahim Karaosmanoğlu, oyunu eşi Behiye Karaosmanoğlu ile Başiskele ilçesi Fatih Mahallesi'ndeki Yuvacık İlkokulunda bulunan 1097 numaralı sandıkta kullandı.

Oyunu kullandıktan sonra gazetecilere açıklama yapan Karaosmanoğlu, demokrasinin vazgeçilmez unsurlarından sandığın, millet iradesinin tecelli ettiği yer olduğunu söyledi.

"Sandıktan çıkan sonuçlara herkesin saygı göstermesi ve milletin iradesini kabul etmesi gerekir" diyen Karaosmanoğlu, seçimlerin huzur içinde geçmesini, kazananın Kocaeli ve Türkiye olmasını diledi.

Vatandaşların büyük katılımla sandığa giderek, tercihlerini huzur ve güven içinde kullandığını, bundan mutluluk duyduğunu ifade eden Karaosmanoğlu, "Seçimlerin başta Kocaeli ve Türkiye için hayırlı olmasını diliyorum" şeklinde konuştu.

- Ambulansla oyunu kullanacağı köye götürüldü

Gebze'de özel hastanede tedavi gören 71 yaşındaki Abdurrahman Duran, oyunu ambulansla götürüldüğü köyünde kullandı.

Hastanede bağırsak ameliyatı olan Duran, ambulansla Pelitli köyüne götürülerek, oy kullanması sağlandı. 

Duran, gazetecilere yaptığı açıklamada, vatandaşlık görevini yerine getirdiği için mutlu olduğunu belirterek, bu imkanı sağlayanlara teşekkür etti.

Hastane yetkilileri, 10 hastanın ambulansla oy kullanacakları yere götürüldüğünü belirtti.

- Huzurevi sakinleri de oy kullandı

Darıca Gazeteciler Cemiyeti Hikmet Memdun Kızılağaç Huzurevinin sakinleri de minibüslerle oylarını kullanacakları okula götürüldü.

Darıca Aslan Çimento İlkokuluna gelen huzurevi sakinleri, görevlilerin yardımıyla 1363 nolu sandıkta oy kullandı.

- Bolu

Oy kullanacakları okulların önüne gelen vatandaşlar, 08.00'den itibaren oylarını kullanmaya başladı. 

17.00'ye kadar kent merkezindeki 464 sandıkta 123 bin 225 seçmen oy kullanacak. 

- Düzce

İl genelindeki 249 bin 600 seçmen için 940 sandıkta oy verme işlemi sürüyor.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com