Türkiye-Senegal Teknik İşbirliği Karma Komisyonu 3. Dönem Toplantısı

Türkiye-Senegal Teknik İşbirliği Karma Komisyonu 3. Dönem Toplantısı
İçişleri Bakanı Ala:

ANKARA (AA) - İçişleri Bakanı Efkan Ala,Türkiye ve Senegal arasındaki ikili ilişkilerin son yıllarda hızla geliştiğini belirterek, "Türkiye ile Senegal, sadece yeryüzündeki iki ayrı ülke değil aynı zamanda iki kardeş ülkedir. Biz, bütün anlaşmalarda, karşılıklı çıkarlarımızın artmasını ve karşılıklı kazanmayı arzu ederiz" dedi.

Ala, Ekonomi Bakanlığında düzenlenen Türkiye-Senegal Ticaret, Ekonomik ve Teknik İşbirliği Karma Komisyonu 3. Dönem Toplantısı'nın kapanışında, Senegal heyetini ağırlamaktan duydukları memnuniyeti dile getirdi. 

Afrika ülkeleri ile ilişkilere ivme kazandırmak amacıya AK Parti hükümeti tarafından 2003 yılında "Afrika ile Ticari ve Ekonomik İlişkilerin Geliştirilmesi Strateji Belgesi"nin hazırlandığını hatırlatan Ala, bunun olumlu sonuçlar verdiğini söyledi.

Afrika ülkeleri ile Türkiye arasında 2003 yılında 5,4 milyar dolar olan ticaret hacminin, 2013 yılında 23,5 milyar dolara ulaştığını anlatan Ala, aynı dönemde Afrika kıtasına ihracatın 2,1 milyar dolardan 14,2 milyar dolara, ithalatın ise 3,3 milyar dolardan 9,2 milyar dolara çıktığını ifade etti. 

Türkiye ve Senegal arasındaki ikili ilişkilerin son yıllarda hızla geliştiğine dikkati çeken Ala, "Bundan memnuniyet duyduğumuzu özellikle ifade etmek isterim. Türkiye ile Senegal, sadece yeryüzündeki iki ayrı ülke değil aynı zamanda iki kardeş ülkedir. Biz bütün anlaşmalarda karşılıklı çıkarlarımızın artmasını ve karşılıklı kazanmayı arzu ederiz" diye konuştu. 

Ülkeler arasındaki dış ticaret hacminin 2002 yılında 19,4 milyon dolardan 2013 yılında 125 milyon dolara ulaştığını belirten Ala, bu rakamın yine de tatmin edici olmadığını söyledi.

Ala, iki ülke özel sektörleri arasındaki ticari çalışmalarını artıracak Türk-Senegal İş Konseyi'nin bir an önce faaliyete geçmesi gerektiğini kaydetti.

- Konuk Bakan Ndiaye

Senegal Dışişleri Bakanı Mankeur Ndiaye de Türkiye'nin 1964 yılında Sahraaltı Afrika'daki ilk diplomatik temsilciliğini Senegal'de açtığını anımsattı. 

Ndiaye, Senegalli ve Türk askerlerin 1. Dünya savaşında Çanakkale'de yanyana savaştıklarını belirterek, iki ülke arasındaki ilişkilerin giderek kuvvetlendiğini söyledi.

İki ülke hükümetlerinin de ilişkilere ivme kazandırmak istediğini vurgulayan Ndiaye, "Çoğunlukla tarım, gıda ve inşaat malzemeleri konusunda Senegal'e yatırım yapan Türk firmalarına teşekkür ediyoruz" dedi.

Ndiaye, Türk Hava Yolları'nın (THY) İstanbul-Dakar seferlerinin yoğunluk kazanması sonucunda ticari ilişkilerde önemli bir artış gözlendiğinin altını çizerek, söz konusu seferlerin sayısının artırılmasını istedi.

THY ile Senegal Hava Yollarının ortak çalışmasını istediklerini kaydeden Ndiaye, ülkenin "Yükselen Senegal" planı kapsamında gelişmeye devam ettiğini söyledi.

Ndiaye, ziyaret kapsamında birçok anlaşmalar gerçekleştirdiklerini belirterek, Eximbank ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı gibi kurumlara ülkelerine verdikleri destekten ötürü teşekkür etti. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com