“Türkiye seramik ihracatında dünyada 4. sırada yer alıyor”

“Türkiye seramik ihracatında dünyada 4. sırada yer alıyor”
UMPAŞ Seramik Genel Müdürü Necmettin Arman, seramik sektörünü değerlendirdi. Türkiye'nin seramik ihracatında dünyada 4. sırada yer aldığını belirten Arman, sektörün dünya genelinde 9 milyar 200 milyon metrekarelik bir üretim hacmine sahip olduğunu s

UMPAŞ Seramik Genel Müdürü Necmettin Arman, seramik sektörünü değerlendirdi. Türkiye'nin seramik ihracatında dünyada 4. sırada yer aldığını belirten Arman, sektörün dünya genelinde 9 milyar 200 milyon metrekarelik bir üretim hacmine sahip olduğunu söyledi.
Seramik sektörünün Türkiye'ye önemli katma değer sağladığını istihdam ve üretimin her geçen yıl arttığını belirten Necmettin Arman, Uşak'ın yıllık 42 milyon metrekare üretim gerçekleştirdiğini belirtti. Üretimde en büyük payın yüzde 45 ile Çin'e ait olduğunu da belirten UMPAŞ Genel Müdürü Necmettin Arman, “ 2010 yılında dünya genelinde 9 milyar 200 milyon metrekarelik bir üretim gerçekleşti. Üretimin yaklaşık yüzde 45'ini Çin gerçekleştiriyor. Türkiye ise 245 milyon metrekarelik üretim hacmi ile dünyada 9. sırada yer alıyor. Dünya seramik ihracatı pazarının yaklaşık büyüklüğü 2 milyar metrekare seviyelerindedir. Bu pazarda en büyük pay 700 milyon metrekare ile Çin'e ait. İhracatta Çin'den sonra İtalya ve İspanya'nın ardından Türkiye 4. sırada yer almaktadır. Türkiye seramik üretiminde dünyada söz sahibi ülkeler arasında yer almamasına rağmen ihracatta 4. sırada yer alıyor. Türkiye bu başarısını son 5 yıldır tekrarlıyor. Türkiye'nin yıllık seramik üretim kapasitesi 415 milyon metrekaredir” dedi.
Türkiye'de kapasite kullanımının düşük olması nedeniyle ve Uşak'ın yıllık 42 milyon metrekare üretim gerçekleştirdiğini anlatan Arman, “Uşak'taki kapasite kullanımı Türkiye ortalamasının üzerinde. Türkiye'deki toplam üretimin yüzde 15'ini Uşak sağlıyor. Sektör ülke ekonomisi ve istihdam açısında önemli bir yere sahip. Üretim ve istihdama olan katkı her geçen yıl artıyor. Önümüzde kış dönemi var. Kış ayları sektörde durağan ve stoklama dönemi olarak görülür. Çünkü talep düşüyor” dedi.
UMPAŞ Seramik'in 11 yıl önce üretime başladığını ve yıllık 13 milyon metrekarelik üretim kapasitesine sahip olduklarını da anlatan Necmettin Arman, “Türkiye'nin en büyük bin sanayi kuruluşu arasında yer alıyoruz. Yeni devreye soktuğumuz üretim birimimiz ile üretim kapasitemizi 10 milyon 500 bin metrekareden 13 milyon metrekareye çıkarttık. Bünyemizde 420 kişiye istihdam sağlıyoruz. 11 yılda 80 milyon metrekarelik bir üretim gerçekleştirdik. Ürettiğimiz ürünleri 30'dan fazla ülkeye ihracat ediyoruz. Bugüne kadar devlete toplamda 80 milyon TL vergi ödedik. Yöremizdeki ve dünyadaki gelişmeler doğrultusunda istikrarlı ve tedbirli büyüme prensibimizi sürdüreceğiz. Amacımız kapasitemizi ve üretimimizi arttırarak istihdama daha fazla katkı sağlamaktır” dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com