Türkiye sınırında şiddetli çatışma

Türkiye sınırında şiddetli çatışma
Suriye'de sınıra yakın yerleşim birimlerindeki çatışmalarda 53 kişi öldü.

Suriye'de Annan planına rağmen kan akmaya devam ediyor. Beşşar Esed'e bağlı birlikler, Türkiye sınırındaki İdlib kentinde de operasyonlarını sürdürüyor.

Ülkenin doğusundaki Deyr-ez Zor kentinde ise Suriye ordusu ile muhalifler arasında sert çatışmalar yaşanıyor. Haftasonu meydana gelen çatışmalarda onlarca kişi hayatını kaybetti.

Bu arada Suudi Arabistan, muhaliflere silah yardımı yapılması gerektiğini savundu. Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Suud El Faysal, muhaliflere silah yardımı yapılmaması halinde ülkedeki katliamı durdurmanın imkansız hale geleceğini belirtti.

Irak Başbakanı Nuri El Maliki ise, Suriye'deki muhaliflere yapılacak mali yardımın ve silah desteğinin durumu daha da kötüleştireceğini savundu. Maliki, "Biz Suriye'deki ateşi söndürmek istiyoruz, silah vererek kan akmasını önleyemezsiniz" dedi. Bu arada Esed rejimi, Almanya'nın Hamburg kentinde de protesto edildi.

Tren Garı önünde toplanan Türkiye, Suriye, Tunus, Fas, Cezayir ve çeşitli Arap ülkelerinden yaklaşık bin kişi, Suriye muhalefetine destek verdi.

Birleşmiş Milletler, taraflar ateşkese vardığı takdirde ülkeye 250 kişilik bir gözlemci heyeti göndermeyi öngörüyor. (SNK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com