Türkiye-Slovenya 5. Dönem KEK Toplantısı

Türkiye-Slovenya 5. Dönem KEK Toplantısı
Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı:

ANKARA (AA) - Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, "Türkiye ve Slovenya, ekonomik ilişkilerin geliştirilmesinin yanı sıra bölgesel ve küresel konularda da ortak hareket etmeli" dedi. 

Slovenya Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Karl Erjavec ile görüşmesinin ardından, Türkiye-Slovenya Karma Ekonomi Komisyonu (KEK) 5. Dönem Toplantısı'nın kapanış törenine katılan Yazıcı, Slovenyalı konukları Türkiye'de görmekten memnuniyet duyduklarını söyledi. 

"İki ülke ekonomik ilişkilerin geliştirilmesinin yanı sıra bölgesel ve küresel konularda da ortak hareket etmeli" diyen Yazıcı, bu çerçevede ticari ve ekonomik ilişkilerin gelişmesine önemli katkılar sağlayacak mekanizmalar geliştirilmesinin önemine işaret etti. 

Ülkeler arasındaki ticaret hacminin geçen yıl sonu itibarıyla 970 milyon dolar düzeyinde bulunduğunu anlatan Yazıcı, 2002 yılından bu yana dış ticaret hacminde önemli mesafe katedildiğini dile getirdi. 

İki ülkenin de siyasi ve ekonomik anlamda işbirliğinin gelişmesi için yoğun çaba harcadığını ifade eden Yazıcı, AB'ye üyelik sürecinde Türkiye'ye verdiği destekten dolayı Slovenya'ya teşekkür etti. 

-İkili görüşmede gündeme gelen konular

5. Dönem KEK protokolünün içeriği hakkında da bilgi veren Yazıcı, protokolün ticari ve ekonomik ilişkilere dair olduğunu söyledi. 

Konuk Başbakan Yardımcısıyla yaptıkları ikili görüşmede vize konusu üzerinde de durduklarını aktaran Yazıcı, "Slovenya AB üyesi bir ülke konumunda ve AB ile Türkiye arasında vize sorunu yaşanıyor. Slovenya Türk vatandaşlarına vize verme konusunda sıkıntıya yol açacak bir uygulama içerisinde olmadıklarını samimi bir şekilde beyan etmişlerdir. Bundan duyduğumuz memnuniyeti ifade ettim" diye konuştu. 

AB'nin öncü olduğu serbest ticaret anlaşmalarının da (STA) görüşmede gündeme geldiğini kaydeden Yazıcı, AB'nin 3. ülkelerle STA imzalanması sırasında Türkiye STA ile görüşmelerinin eşzamanlı yürütülmesinin yararlı olduğunu dile getirdi.

Uluslararası taşımacılığın da ikili görüşmede gündeme gelen konulardan olduğunu anlatan Yazıcı, "İki ülke arasındaki taşımacılıkta sorun yaşanmıyor ama ülkeleri aşan transit taşımalarda sorunlar yaşanıyor" dedi. 

Protokolde yer alan hususlardan bir tanesinin enerji alanına ilişkin olduğunu bildiren Yazıcı, Slovenya'nın enerji sektörünün ihtiyacı olan ekipmanları üretme kapasitesine sahip olması nedeniyle Türkiye'de firmalarla çalışmaların daha hızlı yapılması konusunda görüş birliği oluşturduklarını belirtti. 

-"Türkiye'yi en kısa zamanda AB'de görmek istiyoruz"

Slovenyalı Bakan Erjavec de Türkiye'nin ülkeleri açısından stratejik bir ortak olduğunu söyledi. 

Başta enerji olmak üzere 3. ülkelerde işbirliğinin önemine işaret eden Erjavec, diğer sektörlerde de birçok işbirliği fırsatları bulunduğunu dile getirdi. Transit geçiş belgesiyle ilgili sorunların farkında olduğunu belirten Erjavec, Slovenya'ya dönüşünde ilgili bakanlıklarla konuyu görüşeceğini ifade etti.

Türkiye'nin AB'ye üyelik süreci konusunda da değerlendirmelerde bulunan Erjavec, "Slovenya üyelik konusunda Türkiye'ye her zaman destek verecek. Slovenya Türkiye'yi en kısa zamanda AB'de görmek istiyor" diye konuştu.

Ervajec, vize serbestliği konusunda Türkiye'nin her zaman Slovenya'dan destek bekleyebileceğini sözlerine ekledi.

Toplantının kapanışında ülkeler arasında ticari ve ekonomik konularda işbirliğini öngören protokol imzalandı.  

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com