Türkiye-Sudan Uluslararası Karayolu Taşıma Anlaşması imzalandı

Türkiye-Sudan Uluslararası Karayolu Taşıma Anlaşması imzalandı
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Elvan:

ANKARA (AA) - Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, temel politikalarının taşımacılık  sektörünü tamamen liberalleştirmek olduğunu belirterek, "Eşit rekabet şartlarının sağlanması koşuluyla izin belgesiz ve kotasız serbest taşımacılık yapılması ana amacımız" dedi.

Bakan Elvan, Sudan Ulusal Ekonomi ve Maliye Bakanı Bader Eldin Mahmoud Abbas ve beraberindeki heyetle görüşmesinin ardından basın toplantısı düzenledi. 

Taşımacılık sektöründe AB'ye üye ülkelerle geçiş izinleri üzerinde çalışmaların devam ettiğini anlatan Elvan, "Karayolu taşımacılığında bazı AB üyesi komşu ülkeler rekabeti bozucu uygulamalarda bulunmaktadırlar. Bu uygulamalar son bulmazsa, mütekabiliyet ilkesi çerçevesinde bakanlık olarak gerekli adımları atacağız" diye konuştu.

Amaçlarının taşımacılık  sektörünü tamamen liberalleştirmek olduğunu ifade eden Elvan, eşit rekabet şartlarının sağlanması koşuluyla  izin belgesiz ve kotasız serbest taşımacılık yapılmasının ana politikaları arasında yer aldığını bildirdi.

Mevcut durumda 58 ülke ile "Uluslararası Karayolu Taşıma Anlaşması" imzalandığını hatırlatan Bakan Elvan, Yemen, Karadağ, Fas ve Mısır'la anlaşmaların imzalanmak üzere olduğunu; Libya, Cezayir, Çin ve Birleşik Arap Emirlikleri ile ise görüşmelerin devam ettiğini anlattı.

Elvan, Türkiye-Sudan ilişkilerinin geliştiğini ve ticaret hacminin arttığını belirterek, 100'den fazla Türk firmasının bu ülkede faaliyet gösterdiğini kaydetti.

Sudan ile 2009 yılında imzalanan anlaşmanın ardından deniz taşımacılığında sorun yaşanmadığını anlatan Elvan, "kardeş liman" mutabakatı imzalanması halinde bu alandaki aktivitelerin hız kazanacağına inandığını söyledi.

THY'nin her gün düzenlenen İstanbul-Hartum seferlerinin önemine işaret eden Elvan, "THY para transferi konusunda Sudan'la küçük bir problem yaşamaktadır. Bunun kısa sürede çözüleceğine eminim" dedi.

Elvan, haberleşme alanında posta hizmetleri sunma noktasında Sudan'ı desteklemeye hazır olduklarını da sözlerine ekledi.

- "Türkiye ile stratejik işbirliği geliştirmek istiyoruz"

Sudan Ulusal Ekonomi ve Maliye Bakanı Bader Eldin Mahmoud Abbas ise ülkesindeki karayolu taşımacılığının liberalleşmesine katkıda bulunacak bir anlaşmaya imza atılacağını söyledi.

Sudan devletinin ve devlet başkanının, Türkiye ile ilişkilerin geliştirilmesine tam destek verdiğini ifade eden Bakan Abbas, Başbakan Erdoğan ile görüşmelerinde Sudan'ın Türkiye ile stratejik işbirliği geliştirme istediğini dile getirdiklerini bildirdi.

Anlaşma ile Türk taşımacılarının Afrika'ya girişinin kolaylaşacağını belirten Abbas, "Türk mallarının Sudan'a girişi Türkiye'nin tanıtımı ve Türk ürünlerinin yaygınlaşmasına katkı da bulunacak" diye konuştu.

Abbas, deniz taşımacılığının yanında demir yolu ve nehir taşımacılığı alanlarında da Türkiye ile işbirliği yapmak istediklerini söyledi.

Konuk Bakan, Sudan'da tüm taşımacılık alanlarında özelleştirme fırsatlarının bulunduğunu ve bu fırsatlar için Türk işadamlarını ve şirketlerini ülkelerine beklediklerini de kaydetti.

Basın toplantısının ardından Türkiye ve Sudan arasında Uluslararası Karayolu Taşıma Anlaşması imzalandı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com