Türkiye-Suriye sınırında hareketlilik

Türkiye-Suriye sınırında hareketlilik
Suriyelilerin, Türkiye'ye kaçışları hızla devam ederken bugün öğle saatlerinde komşu ülkenin savaş helikopterlerinin sınıra yakın bölgede uçuş yapması dikkat çekti.

Türkiye'nin sınır köylerinde gözle görülen hava hareketliliği yaklaşık 15 dakika sürdü. Bazen ikili bazen de ayrı ayrı sınırda uçan helikopterden daha sonra dağları aşarak gözden kayboldu.

Türkiye'ye sığınan Suriyeliler, Beşar Esad yönetiminin İdlib kentine bağlı Teftenaz, Binniş, Tevvam, Hezan, Kille ve Zerdena köylerini havadan ve karadan bombaladığını iddia etti.

Hatay'ın Reyhanlı İlçesi'ne bağlı Kavalcık, Bükülmez ve Kuşaklı köylerinden Türkiye'ye geçen Suriyeliler ise, Kilis, Gaziantep ve Şanlıurfa'daki kamplara gönderildi.

CHP'li vekil uyardı:

CHP Adana Milletvekili Faruk Loğoğlu, “Tampon bölge oluşturmak için Türk askerlerinin Suriye’ye girmesi gerekir. Suriye’ye Türk askerleri girdiği takdirde Suriye buna tepki verecektir, buna karşı koyacaktır ve bu da savaş demektir” uyarısını yaptı.

CHP Adana Milletvekili Faruk Loğoğlu, İstanbul Milletvekili Osman Korutürk ile TBMM’de düzenlediği basın toplantısında AKP’nin izlediği dış politikayı eleştirdi ve Suriye konusunda uyardı.

Türkiye’nin bugün Suriye ile bir çatışma noktasının eşiğinde olduğunu ifade eden Loğoğlu, gidişatın yanlış ve tehlikeli olduğu uyarısını yaparak, şöyle dedi:

AKP’nin dış politikasının Türkiye ve bölgemizde yarattığı gerginlik, eğer önü alınamazsa, hepimizi sıcak bir çatışmanın içine doğru sürüklemektedir. AKP dış politikası, Türkiye’yi sadece yalnızlığa değil, en önemli komşularımız olan İran, Irak ve Suriye’yle tırmanan ve sonu belirsizliklerle dolu bir gerginliğe sürüklenmektedir.”

TAMPON BÖLGE

Bir basın mensubunun tampon bölge konusundaki sorusuna Loğoğlu, şu yanıtı verdi:

“Hükümetin bu konudaki niyetlerini tam olarak bilemiyoruz. Ama biz öteden beri sesimizin çıktığı ve duyurabildiğimiz kadarıyla bir tampon bölge oluşturulmasının Türkiye bakımından yanlış sonuçları çok vahim olacak bir adım olacağını söylüyoruz. BM Güvenlik Konseyi kararı olmadan buna kalkışmak uluslar arası hukuka aykırıdır.
Tampon bölge oluşturmak için Türk askerlerinin Suriye’ye girmesi gerekir. Suriye’ye Türk askerleri girdiği takdirde Suriye buna tepki verecektir, buna karşı koyacaktır ve bu da savaş demektir. Türkiye ve bölgemizin savaşa çatışmaya ihtiyacı yoktur.
Türkiye’nin süratle politika değiştirerek çatışmaları körükleyen, gerginlikleri artıran bir ülke değil, bunun tam aksi çatışmaları yatıştırmaya çalışan barış için çalışan bir ülke haline dönüşmesi gerekir.”

“TEZKERE GEREKLİ”

İstanbul Milletvekili Osman Korutürk de, tampon bölge kurulabilmesi için TBMM’den bir tezkereyle onay alınması gerektiğine dikkat çekerek, “Yurt dışına asker göndermek söz konusu öyle bir şey olursa” diye konuştu.

CUMHURBAŞKANI’NIN SÖZLERİ

Basın mensuplarının Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün sözlerine yönelik sorusuna da Loğoğlu, “AKP hükümetinin Suriye çizgisi müdahaleden yana olan bir çizgi, bunun aksini hiçbir zaman söylemediler. Sayın Cumhurbaşkanı’nın ‘hazır olun’ sözü Başkomutan olarak Türkiye’nin herhangi bir tehdide karşı hazırlıklı olmasını ister ama Sayın Cumhurbaşkanının her şeye rağmen Türkiye savaşa hazır olsun ve Suriye’ye bir an önce girelim şeklinde bir yaklaşım içinde olduğunu düşünmek dahi istemiyorum” yanıtını verdi. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com