“Türkiye, Suriye’ye girdi; Esad devrildi”

“Türkiye, Suriye’ye girdi; Esad devrildi”
Reyhanlı’daki patlamadan sonra, ABD’nin en önemli 3 düşünce kuruluşunun geçen yıl Haziran ayında Suriye kriziyle ilgili oynadıkları savaş oyunundaki senaryo yeniden gündeme geldi.

Washington’daki düşünce kuruluşlarının yaptığı simülasyonlardan biri olan çalışma, Brookings Enstitüsü, American Enterprise ile Savaş Çalışmaları Enstitüleri tarafından ortaklaşa yürütüldü. Detayları daha önce basına yansıyan savaş oyunu üç grup halinde oynandı.

Bir grup ABD, bir grup Türkiye, bir grup da Suudi Arabistan ekibi oldu. Pentagon, ABD Dışişleri Bakanlığı ve CIA’de çalışmış Ortadoğu uzmanlarının yer aldığı ekipler, senaryo uyarınca temsil ettikleri ülkeler adına kararlar aldı. Simülasyonun ardından ABD ve bölgedeki iki yakın müttefiki Türkiye ile Suudi Arabistan’ın 2013 Nisanı’nda hangi durumda olacakları tahmin edilmeye çalışıldı.
 
Oyunda Türkiye, Suriye’deki gelişmeler konusunda tek başına hareket ve müdahale yanlısı olmadı. Önce Suriye’deki olaylarda ölenlerin sayısının artması gündeme geldi. Türkiye yine müdahaleden uzak durdu. Ardından Suriye’den kaçan mültecilerin sayısı arttı. Ancak bu da Türkiye’nin müdahalesine yetmedi. Ancak senaryonun ilerleyen kısımlarında Türkiye’de bombalama olayları başlayınca tüm dengeler değişti ve sonunda Türkiye, Suriye’ye tek başına girmek zorunda kaldı. Toplantının sonunda hazırlanan senaryoya göre süreç, Türkiye’nin sınırlı müdahalesiyle Esad rejiminin düşmesiyle sonuçlandı. Ancak hem bu ülkede hem de Irak ve Lübnan’da iç çatışmalar ve kaos başladı. (CTK)

Vatan

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com