Türkiye Suriye'ye müdahale edemez çünkü...

Türkiye Suriye'ye müdahale edemez çünkü...
Suriye'de Esad güçleri ile muhalifler arasındaki savaşın kızışmasıyla birlikte AKP Hükümeti taraf olmaktan yana olduğunu her fırsatta vurguladı.
'Savaşa hayır' tepkilerine rağmen Esad'a karşı bir politika izleyen Hükümet, bu politikasına 'Esad'ın demokrasiden uzak olması iddiasını' bahane gösterdi.
 
Geçtiğimiz haftalarda düşürülen/düşürüldüğü iddia edilen Türk jeti krizinin ardından dün yaşanan olay; Suriye uçağının indirilmesi, gündemi iyice ısıttı. Meclisten geçirilen Suriye tezkeresi ile birlikte "Savaşa mı giriyoruz?" sorusu gündemin odağına oturdu.
 
AKP'liler savaş istiyor
 
AKP Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar, dün katıldığı bir programda, çok tartışılacak sözlere imza attı.
 
Tayyar, Türkiye'nin bugün arzu etmesi halinde, 3 saatte Şam'a varacağını iddia etti.
 
Egemen Bağış da Suriye krizi ile ilgili olarak "1 saatte Suriye'yi yerle bir ederiz" demişti.
 
Beyaz TV'de ekrana gelen 1'e Bir programında konuşan Tayyar, Şam'a kadar varabilecek harekat hazırlığının tamamlandığını söyledi. 
 
Türkiye'nin 3 saat içinde Şama varacağını iddia eden Tayyar, "Savaşabilecek her türlü hazırlık yapılmıştır. Burada herkes bir pozisyon alacak. Esad’dan yana mı değil mi? Bugün eğer Türkiye arzu ederse, iddia ederek söylüyorum 3 saatte Şam’a varır" diye konuştu. 
 
Geçtiğimiz günlerde meclisten geçirilen Suriye tezkeresi, kamuoyu ve muhalefet tarafından tepkiyle karşılanmıştı. Suriye tezkeresi; "Askerlerimizin başına çuval geçirildiğinde veya Mavi Marmara gemisinde vatandaşlarımız öldüğünde neden çıkarılmadı? Suriye'nin kaderi için askerlerimiz neden ölüme gönderiliyor" sorularını akıllara getirilmişti.
 
Şamil Tayyar'a büyük tepki
 
"3 saate Şam'a varırız" diyen Şammil Tayyar sosyal medyada alay konusu oldu.
 
İşte o mesajlardan bazıları:
 
@6MAYIS
Komutan Şamil Tayyar 3 saatte Şam'ı alır ve Playstationu kapatır..
 
@OzanOnen
"3 saatte Şam'a gireriz"ci AKP'li Şamil Tayyar; daha dün memleketin Antep'te bombalar patladı. 3 saattir değil, 30 yıldır PKK niye var?
 
@action__man
"Mantık sizi A noktasından B noktasına götürür ama yetişkin bir Şamil Tayyar sizi 3 saatte İstanbul'dan Şam'a götürür" -Albert Einstayyar-
 
@avnikasap
3saatte şam'ı vururuz Ardından durur muyuz5-6saate avrupayı alır orta asya'dan amerika'ya uzanan bu gezegeni24saate fethederiz. Şamil Tayyar
 
@hakankoksal
Şamil Tayyar: "3 saatte Şam'dayız." Tutmayın küçük enişteyi...
 
@istiklalAkarsu
Şamil Tayyar da komik ama bir İdris Naim Şahin değil.
 
@musmulafaruk
"Uçakla gitmekten vazgeçtik, beni ve ailemi Brezilya'ya Şamil Tayyar götürecek. Sordum, 5 saatte Rio de Janeiro'dayız." (Alex de Souza)
(MUE)
 
Bugün ise Suriye ile kriz yazılı basında köşeleri kaptı. Milliyet gazetesi yazarlarından Metin Münir, savaşın ekonomik olarak Türkiye'ye ne denli bir yük getireceğini köşesine taşıdı. Yazar; "Türkiye Suriye’ye müdahale edemez çünkü diğer nedenler bir yana, ekonomi böyle bir macerayı kaldıramaz. Savaş Türkiye’ye ekonomik krizlerin anasını yaşatır. Ekonomi, kısmen hükümetin aldığı önlemler nedeniyle, zaten yavaşlama sürecine girdi" diyerek savaşın çocuk oyuncağı olmadığının altını çizdi.
 
Metin Münir; "Suriye ile savaş kumda piknik değildir" dediği yazısında AKP'li vekillerin savaş isteyen söylemlerini de şu sözlerle eleştirdi:
 
Suriye’nin kolayca alaşağı edileceğini sananlar hayal aleminde yaşıyor.
Suriye ile savaşmak bu ülkenin müttefiki olan İran ve Şii Irak ile savaşmayı da göze almaktır. Şehirlerimizi Hizbullah gibi Şii terör örgütlerinin hedefi haline getirmektir. Suriye Kürtleri ile de vuruşmaya başlamak demektir. Esad’ın kimyevi silahlarını kullanıp şehirlerde on binlerce insanımızı öldürebileceğini kabul etmektir.
Türkiye’yi potansiyel bir Suriye haline getirme riskini göze almaktır.
Televizyon stüdyolarında horozlanmayı marifet sanan bazı AKP’li milletvekilleri ve bakanlar Türkiye’nin birkaç saatte Şam’a varacağını söyleyip halka savaşın kumda bir piknik olacağı izlenimi vermeye çalışıyor.
Bu strateji dehalarına şunu sormak lazım: Birkaç saatte gidersin de kaç saatte geri dönersin? Ve, geri döndüğünde, nasıl bir Türkiye bulursun?
(NSE)
 
Sansursuzhaber.com
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Fox TV’ye çirkin saldırı14 Ocak 2015 Çarşamba 12:55
 • Yandaş medya açık açık hedef gösterdi14 Ocak 2015 Çarşamba 12:45
 • Havuz yazarı konferanstan kovuldu13 Ocak 2015 Salı 13:24
 • Economist: Türk medyası için zor zamanlar09 Ocak 2015 Cuma 11:04
 • “AKP basını bitirdi“09 Ocak 2015 Cuma 10:26
 • "Bu ayıp, bu kan asla temizlenemeyecek"08 Ocak 2015 Perşembe 16:50
 • Atilla Taş'tan olay yaratan 'Yüce Divan' tweeti!06 Ocak 2015 Salı 11:11
 • Hülya Avşar'dan Sözcü'ye dava!25 Aralık 2014 Perşembe 10:49
 • Milliyet'te deprem, hangi isimlerin görevine son verildi?17 Aralık 2014 Çarşamba 11:27
 • Abdülkadir Selvi'nin kafası karıştı15 Aralık 2014 Pazartesi 10:54
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com