"Türkiye tabularından kurtuluyor"

"Türkiye tabularından kurtuluyor"
Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Türkiye'nin tabularından kurtulduğunu, eskiden konuşmaya korkulan şeylerin bugün tartışılır hale geldiğini söyledi.

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Türkiye'nin tabularından kurtulduğunu, eskiden konuşmaya korkulan şeylerin bugün tartışılır hale geldiğini söyledi.


Bağış, Eskişehir Genç İşadamları Derneği (ESGİAD) tarafından Anadolu Üniversitesi Kongre Merkezi Salon Anadolu'da düzenlenen 'Türkiye-AB İlişkilerinin Geleceği ve Beklentiler' konulu panelde yaptığı konuşmada, Avrupa Birliği (AB) üyeliğini, Türkiye'nin Cumhuriyet'in ilanından sonraki en önemli çağdaşlaşma projesi olarak nitelendirdi. 'Türkiye'nin AB sürecine girdiği yolda, Sayın Başbakan'ımızın 17 Aralık 2004 tarihinde Brüksel'de yumruğunu masaya vurduğu günü unutamayız' diyen Bakan Egemen Bağış, 'Türkiye'nin AB süreci, Adnan Menderes'in 1959 yılında ilk başvuruyu yapmasıyla başladı. Ancak, bu sürenin ilk 45 yılı müzakere tarihi bile alamadan geçti. Bütün suçu, Avrupalılara atmak haksızlık olur. Bizde yaşanan askeri darbelerin ve olumsuzlukların etkisi var. Bugün çok şükür müzakereler başlamış, 33 müzakere başlığının 11'ini açmış, azim ve kararlıkla AB yolunda ilerleyen bir ülkeyiz. Türkiye'de, AB yolunda çok önemli değişiklikler yaşanıyor. Bu ülkede 5 yıl önce insanlar, 'Kürt'üm' demeye korkardı. Bugün, devletin televizyonda 24 saat Kürtçe yayın var. 10 yıl önce bu ülkede en büyük ilimizin belediye başkanı ders kitaplarındaki şiiri okuduğu için hapsedilmişti. Bu ülkede kitaplar yakıldı. Eskiden ilerleme raporlarından, insan hakları ihlallerinden bahsedilirdi. Bu ilerleme raporunda çok şükür böyle şeyler yok. Çünkü Türkiye çok daha demokratik, çok daha şeffaf, çok daha özgür, çok daha müreffeh ve çok daha zengin bir ülke haline geldi. Osmanlı döneminde bile bize, 'Avrupa'nın hasta adamı' derlerdi. Bize hiçbir zaman, 'Asya'nın hasta adamı' denilmedi. Bugün her zamankinden daha çok Avrupalıyız' ifadelerini kullandı.
'AB'Yİ GENÇLERE DAHA İYİ TANITMALIYIZ'
Bağış, AB yolundaki en önemli öğenin Türkiye'nin kararlılığı ve isteği olduğunu vurgulayarak, 'Aralık ayında en zor ve teknik konulardan biri olan çevre faslını açacağız. Çevre faslını açmak için bin 500 sayfalık çevre strateji belgesi hazırladık. Farklı yakıtların havayı kirletmesini önlemek için yönetmelikler hazırladık. Bunun sonucunda çocuklarımız daha temiz havayı teneffüs edecek. Bu, ülkeye artı bir değer getirecek. AB'de bugün birey ve insan önemli. AB süreci Türkiye'nin standartlarını yükseltmektedir. Bu ilerlemeyi ayırımcılık yapmadan el ele vererek başarabiliriz. AB'yi gençlere ve öğrencilere her platformda daha iyi tanıtmalıyız' diye konuştu.
AB İlerleme Raporu'ndaki basın özgürlüğü konusu ve bir medya kuruluşuna verilen vergi cezasına ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Bakan Egemen Bağış, bu konuda uzlaşmak istenirse muhatabın Maliye Bakanlığı, istenmezse muhatabın Türk yargısı olduğuna işaret etti.
'DEMOKRATİK AÇILIM, BELLİ BİR KESİME YÖNELİK DEĞİL'
Bağış, demokratik açılımı bireylerin karşısındaki engelleri kaldırmak, herkesin bu ülkeyi sahiplenmesini sağlamak için başlattıklarını ifade ederek, şunları söyledi:
'Bu açılım, ülkedeki belirli bir kesime yönelik değildir. Bakın Türkiye'de yaşayan herkes bir şekilde demokratik haklarının kısıtlandığı inancını taşımakta. İşte bizim de amacımız, bireylerin karşısındaki engelleri nasıl kaldırabiliriz, ülkedeki herkesi, 'Bu ülke benim' deme aşamasına nasıl ulaştırabiliriz? 'Türkiye Cumhuriyeti benim vatanım' deme noktasına nasıl getirebiliriz? Bu duygu, düşüncelerle yola çıktık. O yüzden de projenin adına, 'milli birlik' diyoruz. Bugün ülkenin doğusunda da batısında yolu ve suyu olmayan köy kalmadı. 2002 seçimlerinde ülke genelinde yüzde 35 oy aldığımızda Doğu ve Güneydoğu'da yüzde 25 oy almıştık. 2007'de ülke genelinde yüzde 47 oy aldığımızda Doğu ve Güneydoğu'daki oy oranımızı yüzde 60'a çıkarttık. Bunu da oradaki insanların ihtiyaçlarını ciddiye alarak yaptık.'
Yaşanan bu gelişmelerin ardından insanların kültürel ve kimliksel ihtiyaçlarını dile getirdiklerini anlatan Bakan Egemen Bağış, 'Her kesim, buna cevap verecek bir devlet olduğuna inandı. O devletin var olduğuna inanmasalar, insanlar kampları, dağları bırakıp teslim olmazdı. Önemli olan bu ülkede sorunları kronikleştirmek değil, çözmektir. Artık annelerin ağlamadığı, insanların çocuklarını yetiştirirken endişe taşımadıkları ortamı nasıl yakalarız, bu çok önemlidir. Türkiye tabularından kurtuluyor. Eskiden konuşmaya korktuğumuz şeylerin tümünü artık konuşabiliyoruz. Eskiden tartışamadığımız her şeyi şimdi tartışabiliyoruz. Bunun AB sürecine de mutlaka katkısı olacaktır' ifadelerini kullandı.
Bağış'ın yanı sıra Avrupa Parlamentosu ve SPD milletvekili Dilek Kolot, Yeşiller Partisi milletvekili Özcan Mutlu, Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Eckart Cuntz'un da konuşmacı olarak katıldığı panelin açılışında; Eskişehir Genç İşadamları Derneği (ESGİAD) Başkanı Erdal Şahbaz, Türkiye Genç İşadamları Konfederasyonu (TÜGİK) Başkanı Hazim Sesli, Anadolu Üniversitesi Rektörü Fevzi Sürmeli, AK Parti Eskişehir milletvekili ve TBMM Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Murat Mercan da birer konuşma yaptı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com