"Türkiye tarihi bir dönemin arifesinde"

"Türkiye tarihi bir dönemin arifesinde"
Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Kırım-Kongo Kanamalı Ateş Hastalığı (KKKA) ile ilgili ülke genelindeki ölüm oranı riskinin yüzde 5 civarında olduğunu söyleyerek, "Keneyle mücadele esnasında kırsal kesimde yaşayan vatandaşımız daha dikkatli olmalı" dedi.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Kırım-Kongo Kanamalı Ateş Hastalığı (KKKA) ile ilgili ülke genelindeki ölüm oranı riskinin yüzde 5 civarında olduğunu söyleyerek, 'Keneyle mücadele esnasında kırsal kesimde yaşayan vatandaşımız daha dikkatli olmalı' dedi.
Sağlık Bakanı Recep Akdağ çeşitli ziyaretlerde bulunmak üzere Afyonkarahisar'a geldi. Bakan Akdağ, ilk ziyaretini Vali Haluk İmga'ya gerçekleştirirken, ziyaret sırasında basın mensuplarına KKKA hastalığıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Keneyi tabiattan tamamen yok etmenin mümkün olmadığını belirten Bakan Akdağ, 'Keneyle mücadele konusunda gerek Çevre ve Orman Bakanlığı gerekse Tarım Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı'nın ortak yürüttüğü çalışmalar var. Keneyi tabiattan yok etmek mümkün değil. O zaman özellikle kırsalda yaşayan vatandaşlarımızı her fırsatta uyarmalıyız. Özellikle Mayıs, Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında kırsala çıkan, hayvancılıkla uğraşarak meraya çıkan vatandaşlarımız tarlada, bağda ve bahçede çiftçilik yapanlar ayaklarını ve bacaklarını mutlaka kapamalılar. Hep söylüyoruz. Bu da bilim adamlarının tavsiyesi tabii. Üzerlerindeki pantolonun paçalarını çoraplarının içine koymalılar. Ama bununla dalga geçenler oldu. Köşe yazarlarından bazıları yazılar yazdı buna benzer tavsiyelerle alakalı olarak. Bunlar biraz bilgisizlikten kaynaklanıyor. Çünkü kene çıplak vücuda tutunuyor' dedi.
Türkiye'de keneye bağlı hastalıktan hayatını kaybedenlerinin oranının yüzde 5 civarında olduğunu belirten Bakan Akdağ, 'Kene yüzünden kimsenin canını kaybetmesini istemiyoruz. Bilim adamlarımız aşı ve serum çalışmaları yürütüyorlar. Bütün mesele kırsalda yaşayan vatandaşımızın dikkat etmesi' şeklinde konuştu.

'ÜNİVERSİTE HASTANELERİNDE HOCA PARASI, DÖNER SERMAYE PARASI TARİHE KARIŞACAK'
Afyonkarahisar'da aile hekimliği sistemine geçileceğini de söyleyen Bakan Akdağ, 'Bunun için Ekim ayını planlamış durumdayız. Zannediyorum hekimlerimizin yüzde 90'ınından fazlası muayenehane çalıştırmıyor. Zaten Temmuz ayında bu iş tamamen bitecek. Üniversite hastanelerinde hoca parası gibi döner sermaye parası gibi bir takım uygulamalar tamamen tarihe karışacak' dedi.
Türkiye'nin tarihi bir dönemin arifesinde olduğunu söyleyen Bakan Akdağ, demokratikleşmenin, bireyin özgürlüklerinin genişletilmesinin önünü açacak bir Anayasa değişikliğinin TBMM'de kabul edildiğini ve halkın onayına sunulmak üzere 12 Eylül tarihinde karar verilmiş olduğunu hatırlattı. 'Aslında 12 Eylül tarihi de Türk tarihi açısından gerçekten manidar bir tarihtir' diyen Akdağ, 'Böylesine bir referandumun 12 Eylül gününe denk gelmesi, referandumun tarihi özelliğinin ortaya çıkması açısından önemli
olmuştur. 1980'de Türkiye'de bir ihtilal yapılmıştı. 1980'den 2010 Eylül'üne kadar 30 sene geçmiş oluyor. 30 sene sonra daha demokratik bir ülke için kolları sıvamış durumdayız. Gençlerimiz 12 Eylül öncesinde 12 Eylül sonrasında ülkede yaşanan sıkıntıları bilmez. 12 Eylül öncesinde kardeş kavgası ve terör, 12 Eylül sonrasında maalesef özgürlüklerin neredeyse ortadan kaldırıldığı baskıcı bir idaredir. İkisini de istemiyoruz. Elbette istediğimiz demokrasinin bütün güzelliklerinin birey yaşantısına, insanın yaşantısına yansımalarını ortaya koymaktır. Demokrasilerde asıl olan milletin idaresidir. İnşallah Türkiye bu yolda gayet güzel bir biçimde devam ediyor' şeklinde konuştu.
Afyonkarahisar'a yapımı devam eden toplu hastaneyle ilgili de açıklamalarda bulunan Bakan Akdağ, sözlerine şöyle devam etti:
'Hastane 400 yataklı. Aslında 200 yatak daha ona ilave edebilecek durumdayız inşaatın yapısı itibariyle. Yeni yaptığımız hastanemizin inşaatındaki ilerlemeleri yerinde göreceğiz. Aldığım bilgilere göre inşaat süratle devam ediyor. Yüzde 65 tamamlandı. Bu durum bizi memnun ediyor. En kısa sürede bu hastaneyi Afyonkarahisarlı vatandaşlarımızın hizmetine sunmak istiyoruz. Sağlık Bakanlığı'nın TOKİ'ye yaptırdığı 600 yataklı hastaneden bahsetmiştim. Ayrıca 150 yataklı bir de rehabilitasyon hastanesi planlıyoruz. Afyonkarahisar'da Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi. Bunlar çok özel projeler. Bu binada yakın bir zaman inşallah gerçekleşmiş olacak önümüzdeki birkaç yıl içerisinde. Şuhut'ta 50 yataklı hastane için temel kazı çalışmalarına başlandı.'

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com