Türkiye tarihinde en çok verilen isimler

Türkiye tarihinde en çok verilen isimler
Türkiye Mehmet ve Fatma isminden vazgeçemedi. 1990 yıllarında en popüler isim kızda Dilek, erkekte Bülent oldu.

Türkiye'de nüfus kayıtlarına göre çocuklara en fazla "Fatma" ve "Mehmet" adı verildi.

1923-1970 ARASI POPÜLER İSİMLER

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nün verilerine göre, Cumhuriyet'in kurulduğu 1923 yılından 1970'ye kadar doğan çocuklara verilen adlar arasında ilk sırayı "Mehmet" ve "Fatma" aldı. Erkek çocuklarda Mehmet ismini Mustafa, Ahmet, Ali, Hüseyin isimleri takip etti.

Kız çocuklarında ise Fatma'dan sonra en fazla tercih edilen isimler "Ayşe", "Emine", "Hatice" ve "Zeynep" oldu.

1971-1990 ARASI POPÜLER İSİMLER

1971'den sonra özellikle kız çocuklarına verilen adlarda geçmişe oranla belirgin farklılıklar ortayı çıktı.

1971-1990 yılları arasında "Dilek", "Filiz", "Yasemin", "Özlem", "Songül", "Arzu", "Sibel" ve "Selma" ailelerin çocukları için tercih ettiği isimlerden bazıları oldu.

Bu dönemin favori erkek isimlerinden bazılarını ise "Bülent", "Serkan", "Fatih", "Metin", "Adem" ve "Erkan" oluşturdu. Aileler özellikle kız çocuklarına farklı ad koyma alışkanlıklarını bu dönemden sonra da sürdürdü.

1991-2000 ARASI POPÜLER İSİMLER

Türkiye'de kız çocuklarına Cumhuriyet'in kuruluşundan itibaren en fazla verilen "Fatma" ismi 68 yıl aradan sonra yerini "Merve"ye bıraktı.

Ailelerin erkek çocukları için en çok tercih ettiği "Mehmet" isminin yerini ise 78 yıl sonra "Yusuf" aldı.

1991-2000 yılları arasında erkeklerde en çok kullanılan 5 isim arasına "Emre" de dahil oldu. Bu dönemde en fazla kullanılan isimlerde büyük değişiklik yaşandı. "Büşra", "Kübra", "Gamze", "Ebru", "Burak", "Furkan", "Onur" ve "Enes" adları en fazla kullanılan isimler arasına girdi.

2000'DEN SONRA ZEYNEP ZİRVEDE

*2001-2010 yılları arasında "Merve" yerine yerine en fazla "Zeynep" kullanılmaya başlandı.

TARİHTE EN ÇOK BU İSİMLER VERİLDİ

"Fatma" ve "Mehmet" isimleri zaman içinde ikinci ya da üçüncü sıraya gerilese de favoriliğini sürdürdü ve 1923-2010 yılları arasında çocuklara en fazla verilen isimler oldular.

Türkiye'de 1923-1930 döneminde aileler tarafından çocuklarına verilen adlar ile 2001-2010 döneminde verilen adlar arasında büyük bir değişim yaşandı. 1923-1930 dönemi arasında çocuklara en fazla verilen 20 isimden 2001-2010 döneminde sadece "Mehmet", "Mustafa", "Ahmet", "Ali", "Hüseyin", "Hasan", "İbrahim" ve "Ömer", kız çocuklarında ise "Fatma", "Ayşe", "Emine", "Hatice", "Zeynep", "Meryem" ve "Elif" isimleri kullanıldı.

AİLELER ARTIK "EŞSİZ" İSİM İSTİYOR

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Asiye Mevhibe Coşar şu tespitleri yaptı; "Son yıllarda zevklerimiz değişti, ad verme geleneğimizde de değişiklikler oldu. İnsanlar artık çocuklarına kimsede olmayan isimler vermeye başladı. Anne ve baba, büyüklerinin isimleri yerine, moda isimleri çocuklarına vermeyi tercih ediyor. Aileler, sırf uluslararası alanda tanınabilsin diye isimler bile vermeye başladılar çocuklarına. Örneğin 'Melodi' kelimesinin isim olarak seçtiklerini belirten aileler de var. Bazı ailelerde anlamlarını bilmeden kulağa hoş gelen isimleri kullanıyor."(SNK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com