'Türkiye tehlikeli bir oyun oynuyor'

'Türkiye tehlikeli bir oyun oynuyor'
Ünlü Economist dergisi, Türkiye, Irak ve Kuzey Irak'ın tehlikeli bir oyunun içinde olduğunu yazdı.

Ünlü Economist dergisi, Türkiye, Irak ve Kuzey Irak’ın tehlikeli bir oyunun içinde olduğunu yazdı. Habere göre, son dönemde Barzani ve Maliki arasındaki petrol gerginliği Türkiye’yi de derinden etkiliyor. Bağdat yönetimi, Kuzey Irak’ı devreden çıkararak ürettiği ham petrolü ihraç etmek için yeni ve pahalı bir petrol boru hattı kurmayı planlıyor. Türkiye’nin ise bu noktada başka bir planı var. Halihazırda kullanılan Kerkük-Ceyhan boru hattının Kürt bölgesi ve Türkiye arasında ilişkilerin gelişmesini sağladığını belirten haberde Bağdat’la Kürt yönetiminin anlaşmazlıklarının yine Türkiye’ye yaradığının altı çiziliyor. Sadece geçen yıl Kuzey Irak-Türkiye arasında 8 milyar dolar değerinde petrol ticareti yapıldı. Barzani’nin Türkiye’deki PKK’lı teröristleri kontrol altında tutması karşılığında ticaret sözü verildiği de haberde yer alan iddialar arasında. Erbil’de bir röportaj veren ismi açıklanmayan yetkili ‘Türkiye bizimle olan ilişkilerinde stratejik bir hamle yaptı. Senaryolar ne olursa olsun bizim için piyasa Türkiye’de’ açıklamasını yaptı.

Haberde Maliki’nin Türkiye’ye karşı tavırlı olması ve Suriye krizinde Esad’ın tarafını tutmasının iki ülke arasındaki gerginliği arttırdığı belirtiliyor.

Türkiye ile Irak arasında yakında zamanda idama mahkum edilen Başkan Yardımcısı Haşimi’nin Türkiye’ye sığınması ve Taner Yıldız’ın uçağının geri çevrilmesi gibi sıcak olaylar yaşanmıştı. Economist’in iddiasına göre Irak’ın parçalanmasının İran’ı güçlendireceğini düşünen Batılı devletler Irak’ı desteklerken Amerika’nın ise Türkiye’nin Kuzey Irak’la olan ilişkilerini gözden geçirmesini istiyor. Kuzey Irak’lı bir yetkilinin de Peşmerge-Irak gerginliğini görüşlerinin aktaran Economist, yetkilinin ‘bir peşmergenin bile ölmesi savaş anlamına gelir’ sözlerini ön plana çıkarıyor. (TOK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com