TÜRKİYE TOPLAM BANKA HİSSEDAR GETİRİSİNDE DÜNYANIN EN İYİLERİ ARASINDA

TÜRKİYE TOPLAM BANKA HİSSEDAR GETİRİSİNDE DÜNYANIN EN İYİLERİ ARASINDA
TÜRKİYE TOPLAM BANKA HİSSEDAR GETİRİSİNDE DÜNYANIN EN İYİLERİ ARASINDA

Financial Times, 2007-2011 döneminde küresel bankacılık sektöründe ortalama toplam hissedar getirisinin negatif yüzde 9.6 olduğuna dikkat çekti. "Ancak bazı parlak noktalar da var" diyen gazete, Türkiye'yi de saydı. LONDRA(ANKA) - Küresel finansal kriz ortamında yatırımcıların banka sektöründe kar edip edemeyeceği tartışılıyor. Financial Times gazetesi, 2007-2011 döneminde küresel bankacılık sektöründe ortalama toplam hissedar getirisinin negatif yüzde 9.6 olduğuna dikkat çekti. "Ancak bazı parlak noktalar da var" diyen gazete, bankacılık sektöründe toplam hissedar getirisinin sağlandığı ülkelerin arasında Türkiye'yi de gösterdi.
Ekonomi gazetesi Financial Times, dünyanın önde gelen danışmanlık kuruluşlarından Boston Consulting Group'un "2012: Bankacılıkta Değer Yaratmak" başlıklı raporuna dayandırdığı haberinde küresel bankacılık sektöründe ortalama toplam hissedar getirisinin 2007-2011 döneminde negatif yüzde 9.6 olduğunu vurguladı.
Buna karşın, aynı süre içinde bankacılığın yanısıra, tüketici ürünler, temel mallar, sağlık, petrol ve gaz, telekomünikasyon, teknoloji ve tüketici hizmetleri gibi sektörleri de içeren tüm sektörlerdeki toplam hissedar getirisindeki kaybın yüzde 1.1'de kaldığına işaret eden gazete, en iyi performans gösteren ülkelere değinirken de şunları yazdı:
"Ancak bazı parlak noktalar da var. Endonezya, söz konusu dönemde yüzde 20'lik ortalama bir getirisi ile öne çıkıyor. Arkasında da Meksika, Hindistan, Brezilya ve Türkiye var."
Haberde yer verilen grafiğe göre de, yıllık toplam hissedar getirisi, Meksika'da yüzde 10 üstünde iken Hindistan, Brezilya ve Türkiye'de yüzde 5'i aştı.
Buna karşın, yıllık toplam hissedar getirisi, Japonya'da negatif yüzde 25'e yaklaştı. Fransa'da negatif yüzde 20'yi aşan söz konusu oranın en çok azaldığı ülkeler arasında da Almanya, İngiltere, ABD ve İspanya da bulunuyor.
Haberde rapora atfen şu değerlendirmeye de yer verildi:
"Yükselen ülkelerdeki bankalar, iki basıt nedenden dolayı daha iyi bir performans gösteriyor. Birincisi, hayatlarında ilk defa banka hesabını açmaya, kredi çekmeye ve başka banka faaliyetlere katılmaya başlayan çok büyük sayıda müsteri ve şirketten yararlanıyorlar. İkincisi de, bu halkların arasında da bankacılık gelirlerinin yükselmesine yardımcı olan yeni refah içinde ve zengin bir müşteri sınıfı var."(ANKA)
(CN/ZHR) (Ankara)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com