Türkiye Türk Halkının Devleti Değil!

Türkiye Türk Halkının Devleti Değil!
BDP, Kalkınma Ajansları'nın eyaletleşme ve özerklik adımı olduğunu ilan etti..

“Türk halkından kurtaracağız”
PKK paçavralarına sahip çıkan BDP’nin diğer Grup Başkanvekili Bengi Yıldız da ilginç açıklamalar yaptı: PKK, bu ülkenin gerçekliği... Ret, inkar politikası ön plana çıkarsa tepkisel olarak ortaya bayrak da çıkıyor, slog
an da... Önemli olan bu devletin etnik bir grubun, Türk halkının devleti olmaktan çıkarılmasıdır. 

Ankara’ya son veren federalizm
AB’nin dayattığı, iktidarın boyun eğdiği federalizmin en önemli adımı Kalkınma Ajansları’ydı.
‘Özerk’ bölgeler yabancı bölgelerle direkt temasa geçebilecek. Yatırımlar için kaynak arayışına girebilecek. Saatli bombadan farksız olan Kalkınma Ajansları, yeni derebeyliklerin önünü açacak.

BDP, AKP’nin kalkınma Ajansları’nı eyaletleşme ve özerklik için bir adım olduğunu duyurdu. BDP Grup Başkanvekili Ayla Akat Ata, Radikal gazetesine verdiği demeçte, AKP’nin Kalkınma Ajansları adı altında ülkeyi 26’ya böldüğünü belirterek, buraların eyalet olmasında bir sorun olmadığını sadece, yetki devirinin yeterli olacağını söyledi. Ata, “Türkiye’nin tamamı için ve Türkiye’de yaşayan tüm etnik kimlikler, dinler ve inançlar için özerklik talebimiz var. Dünyada bunun örnekleri vardır. Bize en yakın örneklerden biri belki İspanya ve İtalya. İtalya’da da şu an 26 tane özerk bölge var” dedi. BDP’li Ata şunları söyledi: “Türkiye’de de AB’ye giriş süreci bölgesel birtakım özerkliklerin tanınmasını beraberinde getirdi. Şu an Türkiye’de birçok ekonomik iyileştirme programı 26 bölge esası üzerinden yapılıyor. Türkiye’de üniter devlet yapısı içerisinde ülke bütünlüğü içerisinde çözümün adının demokratik özerklik olduğunu söyledik, hâlâ da bu noktadayız. Ata, bir mahelle futbol takımının bile bayrağı olduğunu belirterek,  özerklik durumunuda da kendi bölgelerine Kürt bayrağı asılmasında bir sakınca olmayacağını kaydetti.

Yetki devri gerekli
Ata, ”Bu modelde, yerel yönetimler, aynı zamanda il genel meclisi gibi seçilmiş bölgesel yönetim esasına da dayanan kendi kararlarını kendi içinde alabilen yapılar öngörülüyor. Adalet, dışişleri, güvenlik, savunma, maliye gibi temel hizmetlerden tabi ki ortak hareket edilmesi, bunun dışındaki organizasyonlarda yerele inisiyatif tanınması ve yetkilerinin artırılması“ diye konuştu. BDP Grup Başkanvekili Bengi Yıldız da, ”Özerklik konusunda Kürtlerin taleplerinin biraz daha somutlaşması konusunda bir tartışma sürecinin devreye girmesini önemsiyoruz“ dedi.

PKK paçavraları bölmezmiş
Yıldız, son günlerdeki eylemlerde bölgedeki boş binalara PKK bayraklarının asılması konusunda ise şunları söyledi: ”PKK bayrakları asılmakla bu ülke bölünmez. Ret, inkar politikası ön plana çıkarsa tepkisel olarak bayrak da çıkıyor, slogan da. Önemli olan bu devletin etnik bir grubun, Türk halkının devleti olmaktan çıkarılmasıdır“ diye konuştu.(yeniçağ)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com