Türkiye, Uluslararası Telekomünikasyon Birliği üst yöneticiliğine aday

Türkiye, Uluslararası Telekomünikasyon Birliği üst yöneticiliğine aday
BTK Başkanı Acarer:

CENEVRE (AA) - Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer, Türkiye'nin dünyada bilişim sisteminin standartlarının belirlendiği yere aday olduğunu söyledi.

Türkiye'nin Birleşmiş Milletler Cenevre Ofisi nezdindeki Daimi Temsilcisi Büyükelçi Mehmet Ferden Çarıkçı, Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU) Konseyi'nin yıllık olağan toplantısı dolayısıyla büyükelçilik rezidansında resepsiyon verdi.

Resepsiyonda AA muhabirinin sorularını yanıtlayan BTK Başkanı Acarer, bu yıl sonunda Güney Kore'de yapılacak ITU Tam Yetkili Temsilciler Konferansı'nda Türkiye'nin hem Konsey üyeliği hem de Standardizasyon Direktörlüğü için aday olduğunu söyledi.

Direktörlüğün dünyada bilişim sisteminin standartlarını belirlediğine dikkati çeken Acarer, Türkiye'nin artık birikimiyle telekomünikasyon konusunda bir eşik atlama noktasına geldiğini belirtti.

Türkiye'nin telekomünikasyon yazılımı konusunda çok iddialı konumda bulunduğunu ancak üretimde de başarılı olması gerektiğini ifade eden Acarer, ülkenin her yıl 6 milyar dolar değerinde telefon ithal ettiğini anımsattı.

Acarer, geçen yıldan itibaren Türkiye'de telefon üretiminin başladığına işaret ederek, bu konudaki standardizasyon takip edilerek üretim yapıldığında ciddi avantajlar elde edilebildiğini söyledi.

Türkiye'nin ITU'da çok başarılı çalışmalar yaptığını aktaran Acarer, "Türkiye gibi iddialı bir ülke için bilişim sektöründe böyle bir konumun elde edilmesini ben çok önemsiyorum. Türkiye'ye çok şeyler kazandıracaktır bu. Dünyada bilişim sisteminin standartlarının belirlendiği yere adayız" dedi.

- Sektörün şekillenmesine katkı

Türkiye'nin ITU Standardizasyon Direktörlüğü adayı Ahmet Erdinç Çavuşoğlu ise söz konusu Direktörlüğün telekomünikasyonla ilgili tüm standartların belirlenmesinden sorumlu olduğunu anımsattı.

Çavuşoğlu, "Eğer seçilirsek ilk kez Türkiye, ITU'nun yönetiminde çok büyük ölçüde söz sahibi olacak. Türkiye'nin, telekomünikasyon sektörünün önümüzdeki yıllarda şekillenmesinde çok büyük etkisi olacak" diye konuştu.

Standardizasyon sektöründe siber güvenlik ve internet güvenliği gibi pek çok önemli konunun tartışıldığına değinen Çavuşoğlu, bu alanlarda Türkiye'nin söz sahibi olmasının getireceği faydalara işaret etti.

Resepsiyonda kısa bir konuşma yapan Büyükelçi Çarıkçı da Türkiye'nin ITU ile derin kökleri bulunmasından gurur duyduklarını ifade etti.

Çarıkçı, ITU çalışmalarına büyük destek veren ve vermeyi sürdürecek Türkiye'nin, 2002 yılından bugüne kadar da ITU Konseyi'nin üyesi olduğunu ve bir dönem daha bu üyeliği sürdürmek istediğini belirtti.

Mehmet Ferden Çarıkçı, resepsiyona katılan ITU delegelerinden Çavuşoğlu'na destek istedi.

Resepsiyona ITU Konsey çalışmaları için Cenevre'de bulunan bazı bakanlar ile çok sayıda büyükelçi ve ITU delegeleri katıldı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com