Türkiye ve ABD'den Ortak Öneri

Türkiye ve ABD'den Ortak Öneri
Libya'nın geleceğin masaya yatırıldığı Londra Konferansı'nda Muammer Kaddafi'nin iktidardan nasıl gönderileceği gündemi oluşturdu.

Libya'nın geleceğin masaya yatırıldığı Londra Konferansı'nda Muammer Kaddafi'nin iktidardan nasıl gönderileceği gündemi oluşturdu. Konferans sırasında Türkiye'nin, ABD ile birlikte hazırladığı geçiş dönemini öngören taslağı Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu başta AB Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton olmak üzere görüştüğü muhataplarına sundu. 35'den fazla ülkenin katıldığı konferansa İtalya ve Almanya Kaddafi için kendi planlarını sundu. Türkiye'nin planı ise Libya halkını öncelik olarak alıyor ve Kaddafi'ye kendi geleceğini belirlemek için açık kapı bırakıyor. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Londra'ya hareketi sırasında uçakta yaptığı açıklamada Libya lideri Muammer Kaddafi'ye bağlı güçlerin sivillere saldırısını durdurmasını sağlamak ve ateşkes uygulanması için NATO'nun gücünü kullanması gerektiğini belirtti. Davutoğlu, sivillere saldırıların durdurulması ve ateşkes amacıyla Libya'ya daha çok baskı yapılması gerektiğini söyledi.

KADDAFİ'YE İKİ YOL
Türkiye'nin geçtiğimiz hafta ABD'ye ilettiği kağıt, Libya'da bundan sonra Kaddafi yönetiminin son bulmasını öngörüyor. ABD Başkanı Barack Obama da Kaddafi döneminin son bulduğunu ancak Libya'da bir rejim değişikliği öngörülmediğini belirterek Türkiye tarafından hazırlanan kağıda destek verdi. Obama, Libya'da operasyonların Çarşamba gününden itibaren NATO'ya geçeceğini açıkladı. Kaddafi sonrasında Libya bir cumhuriyet rejimi ile yönetilmeye devam edecek. Kaddafi'nin gidişi ile ilgili Türk kaynaklara göre iki yöntem var: - Silah ambargosunu veya uçuş yasağını delmek istediğinde operasyonla etkisiz hale getirilir. - Kendi isteğiyle yönetimi devreder. Davutoğlu da Libya halkının korunmasının Kaddafi'yi iktidardan etmekten daha önemli olduğunu vurgularken, "Ateşkes ilan etmesi halinde bu Kaddafi için bir sınav olacak. Ateşkese uyar ve sivillere saldırmayı durdurursa, sonrasında gelişmeler buna bağlı olur" dedi.

DENETİM BM'DE
Libya'da BM'nin 1973 sayılı kararlarının nasıl uygulanacağını ve geçiş döneminde operasyonların nasıl denetleneceğini öngören kağıtta öne çıkan başlıklar şöyle: - Rejim değişikliği olmadan Anayasa'nın hazırlanması. - Siyasi partilerin oluşturulması. - Seçim yasasının hazırlanması. Türkiye'nin hazırladığı kağıda göre Libya'da ateşkesin denetlenmesine dair yetki de BM'ye veriliyor. Türkiye, bu denetim için BM'nin yeni bir karar almasını, buna karşın denetim için oluşturulacak güçte bölge ülkelerinin aktif olmasını istiyor

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com