"Türkiye ve İstanbul, modanın alternatif merkezleri olarak konumlanıyor"

Türkiye ve İstanbul, modanın alternatif merkezleri olarak konumlanıyor
Moda Tasarımcıları Derneği Başkanı Elaidi:- "İstanbul, yaratıcı alanlarda son yılların en çok konuşulan şehirlerinden biri. Şehir, başlı başına bir ilham kaynağı. Sunduğu kültürel mozaik, barındırdığı kontrastlar, karşınıza çıkardığı sürprizlerle İstanbul

ZAFER ARSLAN - Moda Tasarımcıları Derneği Başkanı Mehtap Elaidi, Türkiye'nin ve yaratıcı alanlarda son yılların en çok konuşulan şehirlerinden biri olan İstanbul'un, modanın alternatif merkezleri olarak konumlandığını söyledi.

Elaidi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türk hazır giyiminin markalaşmasının, sektörün uluslararası pazarlardaki görünürlüğünü artıracağını vurguladı.

Hazır giyim sektöründe tasarım ve uluslararası rekabetin geliştirilmesi amacıyla 10 Türk tasarımcının ocak ayında moda dünyasının saygın fuarlarından Paris'teki Who's Next fuarına katıldığını anlatan Elaidi, tasarımcıların fuarda 2014-2015 sonbahar-kış koleksiyonlarını sergilediklerini kaydetti.

Türk modacıların bu ay içinde de Collection Premiere Moscow fuarına katılacağını aktaran Elaidi, şöyle devam etti:

"Bu gelişmeler çok önemli çünkü Türkiye'de 4-5 senedir moda anlamında önemli şeyler oluyor. Yurt dışında da duyuluyor ama tam bilinmiyor. Çünkü onlar için Türkiye tekstil ülkesi ama tedarikçi aslında. Şimdi birden bire Türkiye'de moda adına arka arkaya operasyonlar yapılıyor ve herkeste uyanma var. Bu tür projeler birbirini destekliyor. Fransa'nın akabinde Rusya'da olması çok önemli. Böylelikle Türk moda tasarımcıları dünyaya açılıyor."

- Özgün tasarımın önemi

Elaidi, uluslararası alanda moda yapıcı ülke konumuna gelmek için markalaşmanın yanı sıra özgün tasarım ve koleksiyonlarla dünya giyim trendlerinde belirleyici ve katılımcı olabilmenin önemine işaret etti.

Mehtap Elaidi, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Paris'e giden tasarımcılar ciddi değerlendirmeyle seçildi. Bu da aslında moda tasarımında insan yetiştiğini gösteriyor. Bu kapsamda ben ve Gül Ağış, Gamze Saraçoğlu, Tuvana Büyükçınar Demir, Özlem Kaya, Nihan Peker, Simay Bülbül, Çiğdem Akın, Nejla Güvenç ve Aslı Güler, 45'er parçadan oluşan koleksiyonlarla fuara katıldık. Bütün projeler de birbiri ardına eklenerek tek bir amacı destekliyor aslında; Türkiye'de moda sektörünün oluşması ve uluslararası rekabet gücüne kavuşması."

Elaidi, modada New York ve Paris gibi eksenlerin değişmeye başladığını ifade ederek, Türkiye'nin alternatif pozisyon yaratması gerektiğini düşündüğünü söyledi.

- "İstanbul'un ve Türk modasının kendisine ait bir yapısı var"

İstanbul'un ve Türk modasının kendisine ait bir yapısı olduğuna dikkati çeken Elaidi, şöyle devam etti:

"İstanbul, yaratıcı alanlarda son yılların en çok konuşulan şehirlerinden biri. Şehir, başlı başına bir ilham kaynağı. Sunduğu kültürel mozaik, barındırdığı kontrastlar, karşınıza çıkardığı sürprizleriyle İstanbul adeta her gün kendini yeniliyor. Öte yandan çok dinamik bir genç nüfus var. Birbirinden ilginç etkinlikler gerçekleşiyor. Tüm bu faktörler müthiş bir etkileşim yaratıyor. Dolayısıyla moda da bu döngüden besleniyor ve gelişiyor, bunu da ayrı bir zenginlik olarak sunuyor. Bu yönüyle Türkiye ve İstanbul, modanın alternatif merkezlerinden biri olarak konumlanıyor."

Elaidi, tüm bu etkenler çerçevesinde Türkiye'de moda tasarımcılığının yıldızını yurt dışında gerçekleştirdikleri temsillerle parlatıp, ülkenin bu alandaki sesini yükselteceklerini kaydederek, Paris ve Moskova'nın ardından çalışmalarını, Uzakdoğu, ABD, Japonya ve benzeri hedef pazarlardaki paylarını artırma yönünde yoğunlaştıracaklarını söyledi.

Muhabir: Zafer Arslan
Yayınlayan: Erdal Turanlı

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com