'Türkiye ve Mısır krizleri İsrail için siyasi tsunami sinyali'

'Türkiye ve Mısır krizleri İsrail için siyasi tsunami sinyali'
Haaretz gazetesi, İsrail'in geçmişte yakın müttefikleri İran, Türkiye ve Mısır'a karşı İsrail'in yalnız bırakıldığını belirtti.

Haaretz gazetesi editörü Aluf Benn imzalı haberde, Filistin'in bağımsız bir devlet olarak tanınmasından önce siyasi krizlerin bir gerçek olduğuna dikkat çekilerek, Birleşmiş Milletler'de bir Filistin Devleti'nin tek tarafılı tanınmasından önce İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak'ın tahmininin gerçekleşmesi siyasi tusunami olarak nitelendirildi.
İsrail'in geçmişte yakın müttefikleri İran, Türkiye ve Mısır'a karşı İsrail'in yalnız bırakıldığı belirtilen haberde, Kahire'deki İsrail Büyükelçiliği'nde protestolar patlak verdiği zaman, Arap baharının İsrail halkı arasında neden olduğu kaygının gerçek olduğuna dikkat çekildi.

Haberde, Ağustos'ta 5 Mısırlı askerin ve 2010'da Mavi Marmara baskınında 9 Türkün öldürülmesi nedeniyle yaşanan “elçilik krizine” işaret edilerek, İsrail'in Ankara ve Kahire'deki elçilerinin sınırdışı edildiği vurgulandı. Netenyahu ve hükümetinin ulusal düşünceye kararlı bağlılıklarından dolayı kendileriyle gurur duyduğu ve başbakanın öldürülen Türk vatandaşları için özür dilemeyi reddetme hakkı bulunduğuna ikna olduğunu belirten gazete, “Bu perspektife göre, Arap dünyası İsrail'in hareketlerini dikkatli bir şekilde inceliyor ve Türkiye'den özür dilemek affedilemez bir zayıflığın bir işareti olarak yorumlanacaktı” değerlendirmesinde bulundu.

"Türkiye'nin Hamas desteğini dengelemek için" Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman'ın PKK'ya yardımı açıkça teklif etmesine dikkat çekilen haberde, Netenyahu'nun şimdi İsrail'in Suudi Arabistan ve diğer körfez ülkeleriyle yakın olabilmeyi umut ettiği belirtildi.

İSRAİL'İN DİĞER UMUDU BALKANLAR

Ayrıca Netenyahu'nun Yunanistan, Bulgaristan ve Romanya ile bağlarını güçlendirerek Türkiye'yi engellemeyi umut ettiğine dikkat çekilerek, “Balkanlar ziyareti boyunca, Netenyahu'ya Osmanlı İmparatorluğu tarafından ölüleri gönderilen ulusal kahramanlarının fotoğrafları ve heykelleri gösterildi. Dostluğun gerçek bir temeli” ifadelerine yer verildi. Gazete, İsrail'in Erdoğan'ın yükselişine ve Mübarek'in düşüşüne engel olamayabileceğini belirterek, aynı şekilde İran'ın nükleer silah programını durduramayabileceğine işaret etti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com