Türkiye Yatırımcıların Gözdesi Haline Geliyor!

Türkiye Yatırımcıların Gözdesi Haline Geliyor!
Yatırımcıların gözünde yıldızı yükselen gelişen piyasalar için kullanılan kısaltmaların çoğunda Türkiye'ye de yer veriliyor...

Yatırımcıların gözdesi olan gelişen piyasa ekonomilerini baş harflerinin kısaltmalarıyla gruplamak artık bir gelenek. 2000'li yılların başında Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin'in yer aldığı BRIC ile başlayan bu adet daha sonra farklı kombinasyonlarla devam etti. Gruplamalar ne kadar farklı olursa olsun, dikkat çeken bir özellik, içinde çoğu zaman Türkiye'nin yer alması.
Probitas Partners'ın sınıflamasında kural değişmedi. Meksika, Endonezya, Güney Kore ve Türkiye'den oluşan “MIST” ülkelerinin giderek kurumsal yatırımcılar arasında daha çok ilgi çektiğini anlatan bir rapor yayımlandı. Raporda bu ülkelerin kısmen yüksek kişi başına geliri ile öne çıktığına dikkat çekildi.

Bu ülkelerde enflasyon artar mı?
2010 sonunda 180 küresel yatırımcı arasında gerçekleştirilen bir araştırmaya dayandırılan rapora göre, Güney Kore'nin 2050 itibariyle ABD'den sonra dünyanın en yüksek kişi başına geliri olan ikinci ülkesi olacağı tahmin ediliyor.
BRIC'in yatırımcılar açısından ilk sırada gelmeye devam edeceği belirtilen raporda, “Ancak bu ülkelerde varlık değerlerindeki artış ve enflasyonun yükseleceği endişesi yatırımcıların başka yerlerde de fırsat aramasına neden oluyor” denildi.

T-BRIC
Türkiye, Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin
İlk kez 2001 yılında Goldman Sachs'ın o dönemdeki baş ekonomisti Jim O'Neill tarafından gündeme getirilen BRIC, artık kurumsallaşmış bir bir marka. Gelişen piyasaların kare ası olarak görülen dört ülke, kendi aralarında düzenli toplantılar yapmaya başladılar. Hatta son toplantılarına Güney Afrika'yı da davet ederek BRICS olma yolunda da bir adım attılar. Ancak başta Dünya Ekonomi Forumu Başkanı Klaus Schwab olmak üzere pek çok isim, BRIC dörtlüsüne beşinci ülke olarak Türkiye'yi ekliyor ve T-BRIC demeyi tercih ediyor.

CIVETS (Misk kedisi)
Kolombiya, Endonezya, Vietnam, Mısır, Türkiye, G. Afrika
Bu kısaltmanın fikir babası, HSBC'nin eski CEO'su Michael Geoghegan. Geoghegan; bu sınıflamayı yaparken büyük, genç ve artan nüfusa sahip, dinamik ekonomileri göz önüne alarak yapmıştı. Küresel hedefi olan her şirketin, bu pazarları dikkate alarak hareket etmesi gerektiğini savunan Geoghegan, “Tökezlemeler mutlaka olacak. Ama bugün ile 2030 arasında, Ortadoğu'nun nüfusu neredeyse ikiye katlanacak, ekonomileri de hızlı büyüyecek. Latin Amerika'nın emtia zengini ülkelerini göz ardı edenler ileride buna pişman olacak” demişti.

MIST (Buğu)
Meksika, Endonezya, Güney Kore, Türkiye

İngilizcede “buğu” anlamına gelen MIST, Probitas Partners'ın ortaya attığı bir kısaltma. Bu grupta Meksika, Endonezya, Güney Kore ve Türkiye yer alıyor. BRIC'e ikinci bir alternatif olabileceği belirtilen bu gruptaki ülkelerin kişi başına düşen gelirinin yüksek olması önemli bir özellikleri. Bu grupta yer alan ülkelerin gelecek dönemde BRIC'ten sonra yatırımcıların en çok ilgi göstereceği ikinci ülke grubu olacağı belirtiliyor.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com