Türkiye Yazarlar Sendikası 18. Genel Kurulu'nu topladı

Türkiye Yazarlar Sendikası 18. Genel Kurulu'nu topladı
Türkiye Yazarlar Sendikası, 18. Genel Kurul'unda yeni yönetimini belirledi. Yayımlanan sonuç bildirgesinde barış için mücadele edilmesi gerektiğine vurgu yapıldı.

Türkiye Yazarlar Sendikası'nın 25-26 Mayıs'ta yapılan 18. Genel Kurulu'nda yeni yönetim seçildi.

Yapılan oylama sonucunda, Mustafa Köz, Kâmil Tekin Sürek, Müslim Çelik, Ertan Mısırlı, C. Hakkı Zariç, Leyla Şahin, Nurullah Can, Tahir Şilkan ve Suna Aras yeni yönetime seçildi.

Türkiye Yazarlar Sendikası, yayımladığı Genel Kurul Sonuç Bildirgesi'nde ülkenin içinde bulunduğu duruma ilişkin değerlendirmelerde bulundu. "İktidarın gemi azıya aldığı bugünlerde şu soruyu yeniden sormanın zamanıdır belki de: 'Çanlar kimin için çalıyor?' Gün geçmiyor ki düşünme, yaratma ve örgütlenme özgürlüğümüze yeni bir saldırı gelmesin. Kalemlerimize, dillerimize vurulan prangalar çözülecek gibi değil" denilen sonuç bildirgesinde, kaygı dolu dönemde daha fazla yan yana olunması gerektiği belirtildi.

Sözün eyleme dönüştürülmesi bilincinin büyütülmesi gerektiğini vurgulanan bildirgede, "Bu inanç bizi özgürleştirecektir. Barış düşümüz bu inançla gerçeğe dönüşecektir. Yıllardır akan kan, özgürlüğümüzü boğmak içindi. Bu kanın durması için atılacak her adım, bizim de adımımızdır. Ülkeden kanı kurutmaya çalışırken Ortadoğu’da akan kanın üzerimize sıçramasını istemiyoruz. Buna izin veren politikacılara karşı direncimizin süreceğini de kamuoyuna duyuruyoruz. Savaşsız, sömürüsüz bir yeryüzü hâlâ en büyük düşümüzdür" ifadelerine yer verildi.

1974 yılında Aziz Nesin, Yaşar Kemal, Adnan Özyalçıner, Tomris Uyar, Bekir Yıldız, Leyla Erbil, Turgut Uyar, Orhon Murat Arıburnu, Adalet Ağaoğlu, Nihat Behram ve Ali Özgentürk'ün girişimiyle kurulan Türkiye Yazarlar Sendikası, yazarların hukuki, sosyal, kültürel, ekonomik temel hak ve özgürlüklerini korumayı amaçlıyor. (AAK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com