“Türkiye'de bilişim bakanlığı kurulmalı”

“Türkiye'de bilişim bakanlığı kurulmalı”
Dünya'da, birçok ülkede görmüş olduğumuz Bilişim Bakanlığı, maalesef Türkiye'de bulunmuyor. Siyasi açıdan büyük bir eksiklik olarak göze çarpan Bilişim Bakanlığına Kütahya'nın en genç milletvekili aday adayı Mehmet Çavuş talip oldu. Küta

Dünya'da, birçok ülkede görmüş olduğumuz Bilişim Bakanlığı, maalesef Türkiye'de bulunmuyor. Siyasi açıdan büyük bir eksiklik olarak göze çarpan Bilişim Bakanlığına Kütahya'nın en genç milletvekili aday adayı Mehmet Çavuş talip oldu. Kütahya için çok özel projeleri barındıran, genç çözüm geliştirici, bu konuda ki bilgi ve birikimini kullanacak. Artık Kütahya'nın, mecliste yaş ortalaması daha genç vekillerle temsil edilmesi gerektiğini söyleyen Çavuş,' Zaten bir şeyler yapılacak olsaydı, şimdiye kadar yapılırdı' dedi.
Kütahya'nın geleceği açısından, gerekli bilgi ve birikime sahip Çavuş şu açıklamalarda bulundu, “ Türkiye'de bilişim konusunda ciddi bir açık söz konusudur. Örnek verecek olursak, hepimizin cebinde artık cep telefonu var. Bu, ileri teknoloji ürünü olduğu için, çiftçimiz 500 Kg domates üretiyor, 1 tane cep telefonu alabiliyor. 1 Ton domates karşılığında, Nokia bize 2 tane telefon gönderiyor. Bu konuda çağı yakalamak gerekiyor.
Meclisteki, bürokratlık işleri aşmak amacıyla, bu işleri bilen ve sempatik insanlara ihtiyaç var. Muhalefetin, Bilişim Bakanlığı kurulsun serzenişleri, bunun bir örneğidir. Bu iş o kadar önemli ki, muhalefet bile bu konuda hükümetle ortak çalışmayı göze alıyor. Bizim amacımız, bu işlerin tek bir elden yapılmasını sağlamak, biz orada olalım ki, projeler kuş olmasın.
Kütahya açısından bakacak olursak, konusunda uzman bir Milletvekili olmadığı için, merkez de vazgeçilmez olmadığı için, rica etme yetkisi yok. Bakan çıkaran bazı illere baktığımız zaman, oradaki gelişimin, Kütahya ya nazaran ne kadar fazla olduğunu görüyoruz. Yolları yapılmış, fabrikalar kurulmuş, sosyal faaliyet alanları gelişmiş, bu orada vazgeçilmez bir vekil olduğu için gerçekleşiyor.
Çavuş; 'Meclise girmem Kütahya için büyük şans olur'
Benim meclise girmem, Kütahya için büyük bir şans olur. Projelerimizi hayata geçirme imkânı bulacağız. Hele ki, bilişim alanındaki eksikler göz önünde bulundurulduğu zaman, o bölüme bilir bir kişi tarafından yönetilme ihtiyacı olacak. Bu sebepten dolayı, bilişim alanında vazgeçilmez biri olacağımı düşünüyorum. Böylelikle, “Sayın Başbakanım, halkımız Eskişehir-Kütahya yolunun düzelmesini istiyor. İnanın ben hemşerilerimin yüzüne bakamıyorum, artık.” dediğim zaman, orada kaybedilmek istenmeyen adamsan, kimse seni kırmak istemez. Yada sen, piyangodan çıkmış bir vekilsen, devamlı isteklerin ertelenir,  bir sonuç alamazsın.
Kütahya, bakanların en çok ziyaret ettiği illerden bir tanesi konumundadır. Bu insanlar, Kütahya'nın Ak Parti için önemi yüksek olduğu için, buralara ziyarete geliyorlar.
Yüzde yetmiş Ak Parti oy oranına sahip bir şehrin, Bakan çıkaramamak gibi bir ihtimali olmamalıdır. Farz edelim ki, bakan çıkaramıyoruz,  sen vazgeçilmez biriysen, zaten ricaların kabul görmektedir. Eğer, bilişim alanında, bakan olunacaksa, ona ben adayım, bakan olurum veya olmam, önemli olan bir şeyleri gerekli yerlere iletebilmektir.
Ankara'ya gidince vekillerimizin Kütahya'yı unutmaması lazım, 'ben Kütahya ya hafta sonu gezmeye giderim, nede olsa vekilim insanlar karşımda esas duruşta beni beklerler'  bu olmamalıdır, netice olarak adı üzerinde karşıdaki kişi vekalet verilendir aslı ise millettir. Halk niye senin önünde esas duruşta duruyor, sen onların karşısında durmalısın. Ben halkın sağduyusuna güveniyorum, insanlar hak ettikleri şekilde yönetilirler, kendilerini en iyi şekilde kimlerin yöneteceğini biliyorlar. Kütahya, bundan daha iyi bir yönetim şekli istiyorsa, o zaman daha seçici davranmalıdır. Çünkü geçmişte yaşadığı bazı kötü tecrübeler bulunuyor”.
Mehmet Çavuş'un Proje kitapçığında yer alan 60 projeden 22'si
KÜTAHYA'DAKİ GENÇLER İÇİN PROJELER
1.Gençlerimize yön veren kariyer planlama ve girişimcilik merkezinin kurulması
2.15 tane “Gençlik Merkezi”nin kurulması
3.Üniversite kazanmış hemşerilerimize burs ve rehberlik imkânı sağlanması
4.Bilişim alanında uzmanlaşmak isteyen gençlerimize yönelik “Bilgi Teknolojileri Enstitüsü” nün kurulması
5.“Bilgi Teknolojileri Enstitüsü” mezunlarına iş imkânının sağlanması
6.Kendini geliştirmek isteyen gençlerimize yönelik paket eğitim programlarının sağlanması
7.Gençlerin kaybolmaya yüz tutmuş esnaf ve sanatkâr alanlarında yetiştirilmesi için AB projesi hazırlanması
8.Gençlerimizin farklı hobi ve kariyer alanlarına yönlendirilip “Kötü Alışkanlık” lardan uzaklaştırılması
9.Farklı şehirlere ufuk açıcı teknik gezilerin yapılması
10.Gençlerimize inovasyon kültürünün aşılanması ve AR-GE projelerinin desteklenmesi
11.Dumlupınar Üniversitesi'nin akademik, sosyal, kültürel yapısının gelişiminin sağlanması
KÜTAHYA'DAKİ KADINLAR İÇİN PROJELER
1.15 tane “Aile Gelişim Merkezi”nin kurulması
2.Girişimci kadınlarımızın profesyonel hayata kazandırılması
3.Kadınlarımıza yön veren kariyer ve girişimcilik merkezinin kurulması
4.Anne veya adaylarının çocuk gelişimi ve diyalog konulu eğitimlerin verilmesi
5.Kadın girişimciliğin özendirilmesi konulu sempozyum ve eğitimlerin verilmesi
6.Kadınlarımızın devlet teşviklerinden yararlanması amaçlı eğitim ve organizasyonların düzenlenmesi
7.Kadınlarımızın yabancı dil, bilgisayar kullanımı ve profesyonel hayattaki seviyelerinin arttırılması
KÜTAHYA'DAKİ ENGELLİLER İÇİN PROJELER
1.Muafiyetlerden yararlanmak için araçlara takılması zorunlu olan engelli plakasının kaldırılması
2.Engelli hemşerilerimin ortak yaşama kazandırılması konulu AB projesinin hazırlanması
3.Engelli vatandaşlarımızın engelsiz olan yönlerinin ortaya çıkarılıp geliştirilmesi
4.“Hepimizin birer engelli adayı olduğumuz.” olgusunun vatandaşlarımıza aşılanması

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com