“Türkiye’de çok büyük saldırılar olabilir”

“Türkiye’de çok büyük saldırılar olabilir”
Alman basınından Türkiye hakkında şoke eden iddialar...

Türkiye’nin Suriye politikasının “kırılgan” olduğu yorumları yapılıyor.
 
Deutsche Welle, tahminlerin aksine Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın hala iktidara tutunduğuna dikkat çekilirken bu durumun Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yurt içindeki konumunu “zayıflatmakla tehdit ettiğini” öne sürdü.
 
Alman yayın kuruluşu Deutsche Welle, Suriye’nin komşusu olarak Türkiye’nin, halen sürekli tırmanan bir ihtilafın tehdidi altında bulunan dünyanın en oynak bölgelerinden birinde bulunduğu için itidalli hareket etmesi beklenirken, Başbakan Erdoğan’ın hızlı biçimde muhalefetin yanında yer aldığını savunarak “Türkiye’nin askeri ihtilafın içine sürüklenme tehlikesi, şimdi Erdoğan’ın yurt içindeki konumunu zayıflatmakla tehdit ediyor bile” iddiasında bulundu.
 
Reyhanlı saldırısını, Türkiye’nin “şimdiye kadar Suriye stratejisi için ödemek zorunda kaldığı en yüksek bedel” olarak niteleyen DWelle, şu yorumu da yaptı:
 
“Erdoğan’ın Suriye ihtilafının nasıl evrileceğine ilişkin yanlış tahmini, sadece Türkiye’nin Kürt nüfusu ile çekingen barış sürecini baltalamakla kalmayabilir. Reyhanlı saldırıları, Ankara’ya karşı yeni bir terörün başlangıcını da oluşturabilir. Daha büyük kentlerde veya tatil destinasyonlarında yeni saldırılar, sadece ülkenin iç durumu değil aynı zamanda son yıllardaki güçlü büyümeyi de tehdit edebilir. Bu da, Erdoğan’ın ekonomi sicilindeki parlaklığı çok hızlı biçimde götürebilir.”
 
DWelle, Başbakan Erdoğan’ın Washington’daki görüşmelerin ardından artık Esad’ın çabucak düşeceğine inanmadığını söylediğini belirtikten sonra Rusya, Çin, İran ve ABD’nin yaklaşımlarının değişmeyeceği, Türkiye’nin de tek başına hareket etmesinin pek mümkün olmadığını savunarak “Açıkçası, Ankara’nın Suriye politikasının altındaki buz, fazla incedir” ifadesini kullandı. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com