Türkiye'de çok gizli operasyonu kim yönetiyor?

Türkiye'de çok gizli operasyonu kim yönetiyor?
CIA ajanlarının Türkiye topraklarında Suriyeli muhaliflere yapılan silah desteğini 'organize ettiği' öne sürüldü.
Bir grup CIA görevlisinin, Türkiye'nin güneyinde, sınırdan Suriyeli muhalif gruplara yönelik silah yardımını organize etmek üzere gizlice faaliyetlerde bulundukları bildirildi.
 
New York Times gazetesinin Amerikalı yetkililer ve Arap istihbarat görevlilerine dayandırdığı habere göre, CIA ajanları hangi muhalif gruba silah desteği sağlanacağı konusunda müttefik ülkelere "yardım etmek" için Türkiye'de bulunuyor.
 
Habere göre, Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar tarafından parası ödenen, aralarında otomatik tüfek, roketatar bombaları ve çeşitli mühimmattın bulunduğu çok sayıda silah, Suriye Müslüman Kardeşler örgütü arabuluculuğunda, çoğunlukla Türk sınırından muhaliflere aktarılıyor.
 
CIA ajanlarının "El Kaide veya diğer radikal gruplar ile ittifak yapan savaşçıların ellerine bu silahların geçmemesi için" birkaç haftadır Türkiye'nin güneyindeki görev yaptığı belirtiliyor. Bir üst düzey Amerikalı yetkili, Türkiye üzerinde yürütülen gizli istihbarat toplama çabasının, Suriye içinde büyüyen ve değişen muhalefet ağı hakkında daha fazla bilgi edinmek ve yeni ilişkiler kurmak amaçlı olduğunu söyledi. Amerikan yetkililere bilgi aktaran bir Arap istihbarat yetkilisi de CIA ajanlarının yeni muhbirler bulmaya çalıştığını ifade etti.
 
"EK YARDIM"
 
Amerikalı bürokratlar ve emekli CIA yetkilileri, Beyaz Saray yönetiminin Suriyeli muhaliflere ordunun konumunu ve hareketlerini gösteren uydu görüntüleri ve diğer ayrıntılı istihbarat gibi "ek yardım" sağlamayı planladığını belirtiyor.
 
Washington muhalefete bir istihbarat servisi kurma konusunda yardımcı olmayı da düşünüyor, ancak bu konuda henüz karar verilmedi.
 
Beyaz Saray, Dışişleri Bakanlığı ve CIA, Suriyeli isyancıları desteklemek adına herhangi bir istihbarat operasyonu yapılıp yapılmadığı konusunda yorum yapmıyor. Şimdiye kadar, ABD hükümeti Suriye konusunda diplomasi ve insani yardım konularını kamuoyuyla paylaştı.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com