"Türkiye'de Demokrasi Kazandı"

"Türkiye'de Demokrasi Kazandı"
Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça 12 Eylül'de yapılan referandumla (halk oylaması ) Türkiye'de demokrasinin kazndığını vurgulayarak, halkın iradesinin her şeyin üstünde olduğunu söyledi. İça, anayasa değişikliğinin siyasi partiler üstü olduğuna ina

Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça 12 Eylül'de yapılan referandumla (halk oylaması ) Türkiye'de demokrasinin kazndığını vurgulayarak, halkın iradesinin her şeyin üstünde olduğunu söyledi. İça, anayasa değişikliğinin siyasi partiler üstü olduğuna inandığını belirterek;'Referandumda Türkiye kazanmıştır. Hem katılım oranı çok yüksek oldu hemde evet oylarının oranı yüzde 58'lik bir oranla şaibelere meydan bırakmayacak kadar net çıktı'dedi.
'HALK KENDİ KARARINI VERDİ, SAYGI DUYULMASI GEREKİYOR'
Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça, 12 Eylül 1980 ihtilal anayasası ile toplum düzenini sağlayan hükümlerin askeri rejimin vesayeti altında hazırlandığını ve uygulandını ifade ederek, gelişen ve değişen Türkiye'ye mevcut anayasadaki değişiklilkere halkın büyük destek verdiğini söyledi. İça, mevcut anayasanın, tümden değiştirilerek, sosyal hayatı düzenleyecek çağdaş hükümlerin yer alacağı yeni bir anayasanın hazırlanmasının bütün milletin arzusu olduğunu vurgulayarak, 12 Eylül'de halka sunulan paketin eksik olduğunu ama yapılacak yeni düzenlemelerin önünün açılması için halkın yüzde 58'nin evet oyu verdiğini vurguladı.
'HALK, YETKİSİNİ İSTEDİĞİ GİBİ KULLANDI '
Anayasa değişikliğinin hazırlanıp TBMM'de görüşülmesine kadar olan süreçte birçok siyasi partinin ortak iradesi ile maddelerin Meclis'ten geçtiğini belirten İça, toplumun huzuru açısından birçok partinin ortak kararı ile Anayasa değişikliğinin TBMM'den geçmesinin çok önemli olduğunu ancak Meclis'te gerekli çoğunluğun sağlanmadığını anımsatarak yetkinin halka verildiğini ve halkında tercihini evet yönünde kullandığını özellikle vurguladı.
Mustafa İça, halkın kendi geleceği için en iyi kararı verdiğine inandığını vurgulayarak konuşmasını şöyle sürdürdü:
'Halkımız kendi gelecekleri için en doğru kararı vermiştir.
Anayasa değişikliğinin bütününde getirmiş olduğu yenilikler daha demokratik daha özgürlükçü hukuk sistemine uygun, fırsat eşitliğine dayalı, çoğulcu bir yaklaşım getireceğine ülkemizin huzuru, güvenliği ve istikrarı açısından kabulünün önemli olduğuna inanmaktayım. Bu anayasa sadece AKP Anayasası değil, tüm siyasi partilerin anayasası olmuştur, sandıktan çıkan sonucun millete hayırlı olmasını diliyorum.'

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com