Türkiye'de en kaliteli kestane Simav'da yetişiyor

Türkiye'de en kaliteli kestane Simav'da yetişiyor
Kütahya'nın Simav Ziraat Odası Başkanı Kadir Bütüner, kış günlerinin vazgeçilmez ürünü kestanenin Türkiye'de en kalitelisinin Simav'da yetiştiğini öne sürdü.

Kütahya'nın Simav Ziraat Odası Başkanı Kadir Bütüner, kış günlerinin vazgeçilmez ürünü kestanenin Türkiye'de en kalitelisinin Simav'da yetiştiğini öne sürdü.

Kestane üretimi açısından Simav'ın Türkiye'nin organik ürün belgesine sahip tek üretim merkezi olduğunu ileri süren Kadir Bütüner, bu üstünlüğün Simav dışında kimse tarafından bilinmemesinin üreticilerin aleyhine bir durum oluşturduğunu söyledi. Hasat döneminin gerçekleştiği bu günlerde toptancıların ilçede konuşlanarak üreticilerden topladıkları kestaneyi piyasaya Bursa kestanesi olarak sunduklarını vurgulayan Bütüner,” Bazı toptancılar ise Simav'dan topladıkları kestaneleri kendi işletmelerinde tasnif edip ambalajladıktan sonra Bursa Kestanesi adı altında İngiltere, Almanya ve Fransa gibi ülkelere pazarlıyor. Üreticiden daha çok kazanıyor” dedi.
İç Ege'de en çok kestane üretiminin gerçekleştiği yerin Simav olduğunu savunan Kadir Bütüner, ağaç varlığı ve üretim miktarıyla ülke üretiminin yaklaşık yüzde 20'lik kısmının Simav'dan karşılandığına dikkat çekti.
Bu yıl yazın kurak geçmesi sonucu kestanenin bazı bölgelerde yeterince gelişmediğine dikkat çeken Kadir Bütüner, tüm bu olumsuzluklara rağmen bu yıl Simav'dan 6 bin ton civarında kestanenin toptancılar aracılığı ile yurt dışına ithal edileceğini umduklarını söyledi.
Kestanenin kalitesine dikkat edilmesi gerektiğine vurgu yapan Simav Ziraat Odası Başkanı Kadir Bütüner,” Taze kestanenin üzerine bastırılınca kabuğu içeriye çökmez. Kabukları da biraz zor soyulur. Vatandaşların bunlara dikkat etmesi gerekir” diyerek tüketicilere tavsiyelerde bulundu.
Vatandaşlar kestanenin tezgahlarda yerini almasının Simav açısından kışın habercisi olduğuna dikkat çekiyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com