Türkiye'de gazeteci olmayı Gazetecileri Koruma Örgütü anlattı

Türkiye'de gazeteci olmayı Gazetecileri Koruma Örgütü anlattı
Gazetecileri Koruma Örgütü'nün (CPJ) İcra Direktörü Joel Simon, Türkiye'deki gezeteciler ve Türkiye'de gazeteci olmakla ilgili çarpıcı analizlerde bulundu.
New York merkezli Gazetecileri Koruma Örgütü'nün (CPJ) İcra Direktörü Joel Simon Türkiye'de basının geldiği durum ile ilgili, "Aslında bugün durum, kapsamlı basın özgürlüğü raporunun yayınladığı Ekim 2012'den daha kötü" iddiasında bulundu.  Türkiye'yi "Dünyanın en büyük gazeteci hapishanesi" olarak niteleyerek dikkat çeken örgüt,  Adalet Bakanlığı ile yaptıkları toplantıdan "biraz umutlandıklarını" ifade etti. 
 
Joel Simon, Huffingtonpost'da  "Küresel etkinliği ile Türkiye önemli" başlıklı makalesinde "Türkiye, bir özgürlüğü cenneti pek sayılmaz ama ülkeyi o kadar heyecan verici yapan unsur, herhangi bir günde ürettiği haberler miktarıdır" sözlerine yer verdi.
 
Simon, Türkiye'nin hem bulunduğu bölge hem de iç dinamikleri nedeniyle gazetecilik için önemli bir konumda olduğunu belirtti. "CPJ'nin Türkiye'yi dünyanın başlıca gazeteci hapishanesi olarak nitelemesi, geçen yılın manşetiydi" açıklamasını yapan Simon, "Terörle mücadele yasalarını eleştirisel ifadeleri cezalandırmak için kullanmanın, Türk hükümetinin Kürt medyası ile solcu ve milliyetçi grupları bastırma stratejisinin kilit bir unsur olduğunu" iddia etti. 
 
GAZETECİLERİN EN ÖNEMLİ KORKUSU İŞLERİNİ KAYBETMEK
 
Joel Simon "Aslında bugün durum, CPJ'nin kapsamlı ifade özgürlüğü raporunu yayınladığı Ekim 2012'den kötü" olduğunu da savunduğu makalesinde "Ancak ana akım gazetecilerinin çoğu, dövülmekten veya hapse girmekten korkmuyor, işlerini kaybetmekten korkuyor" iddiasında bulundu.
 
Çarpıcı ifadelerin yer aldığı makalede "Mevcut ortam ne kadar tedirgin edici olursa olsun 17 Eylül'de Ankara'da Adalet Bakanlığı yetkilisi Kenan Özdemir ile yaptığımız, kaygılarımızı dile getirdiğimiz ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a ayrıntılı bir mektubumuzu ilettiğimiz alelade toplantıdan biraz umutlandık" denildi.

Simon şöyle devam etti:
 
"Ton açık ve yapıcı idi ve iletişim iyileştirmek ve güven tesis etmek amacıyla Adalet Bakanlığı ile, Aralık ayında yayınlanacak olan 2013 cezaevindeki gazeteciler listesinde yer vermek üzere üzerinde durduğumuz hapisteki gazeteciler listesini paylaşma konusunda mutabık kaldık. Bakanlık ise, söz konusu vakalara ilişkin perspektifini iletme sözünü verdi."

 "Bağımsız kararımızı alırken elbette ki hükümetin görüşlerini dikkate alacağız" diyen Simon, makalesina son verirken de "Adalet Bakanlığı ile yapılan toplantıda CPJ Başkanı Sandra Mims Rowe'nın mutabık kalınan en az bir noktayı bulduğunu belirterek şöyle devam etti:
"Dedi ki Türkiye önemlidir ve ülkede olup bitenler bölge ve dünya için önem taşıyor. Gazeteciliğe gelince de gerçekten böyledir ve budur Türkiye'nin şimdiye kadar CPJ'nin çalışmaları için bir odak olması ve böyle olmaya devam etmesinin nedeni." 

(DSE)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com